Triptych_01_WEB600

Anna Halldórsdóttir to islandzka singer-songwriterka, kompozytorka, wokalistka i dźwiękowiec. Urodziła się w Akranes, w kwietniu 1970 roku. Z wykształcenia jest historykiem. Studiowała także muzykę zarówno w swoim rodzinnym mieście, jak również w Reykjaviku.

Swoje pierwsze kroki w kierunku muzyki stawiała w wieku 5 lat, kiedy zaczynała grać na organach, które znajdowały się w rodzinnym domu. W wieku 17 lat zaczęła pisać własne piosenki. Muzyka stała się jej pasją.

W 1996 roku Anna wydała swój debiutancki album „Villtir Morgnar” („Wild Mornings”). Za ten album otrzymała nagrodę muzyczną podczas Iceland Music Awards w kategorii „Najlepszy Debiut„. Muzyka na tym krążku oraz teksty inspirowane są związkiem pomiędzy naturą i życiem, szczególnie przyrodą zachodniego wybrzeża Islandii. Debiut artystki spotkał się z dużym sukcesem komercyjnym, jak również świetnymi opiniami krytyków.

Można wspomnieć, że w 1997 roku Anna i jej zespół The Weavers byli supportem dla Stinga.

W 1998 roku artystka powróciła z drugim albumem „Undravefurinn” („The Wonderweb”). Płyta nagrywana była w Dani w spokojnej wiejskiej scenerii. Artystkę w rejestracji materiału wspierali Birgir Baldursson i Orri Hardarson. Tematem tekstów było ukazanie tego, że wszystkie działania we wszechświecie są ze sobą w jakiś sposób powiązane. Przez jedną z islandzkich gazet, ten album został wybrany jako jeden ze stu najlepszych albumów ubiegłego wieku w Islandii.

Anna_Halldors

Anna Halldórsdóttir mieszka obecnie w Nowym Jorku, ale bardzo często odwiedza Islandię. Od 2003 roku jest kierownikiem projektu BulkFilms i od tego czasu regularnie pisze ścieżki dźwiękowe do filmów w USA i Islandii, m.in. „Kiran over Mongolia”, „The Fifth Season”, „Written by Gandhi”, „The Place”, „Family Reunion”, „Sacrifice”.

W 2010 roku, artystka wydała swój trzeci solowy album, zatytułowany „Here”. Muzyka zawarta na tym krążku zarejestrowana została na farmie Dysjar w Islandii w ciągu „dziewięciu burzliwych i trzech słonecznych dni października w 2009 roku”. Davíd Thór Jónsson, przyjaciel i współpracownik artystki, przekształcił na ten czas wspomniane gospodarstwo w małe studio. Miksowanie muzyki i mastering albumu zakończono w Nowym Jorku. Przeprowadził je Paul Gold ze Salt Mastering.

Muzycy biorący udział w nagraniach albumu „Here” to:

Anna Halldórsdóttir wokal, pianino, wurlitzer, gitara, harfa, kalimba, kontrabas
Davíd Thór Jónsson perkusja, gitara, pianino, wokal, wurlitzer, keyboard, bass, kontrabas, akordeon, trąbka
John Lehr puzon
Leifur Jonsson puzon
Ólöf Arnalds altówka, skrzypce, charango
Sveinn Rúnar Grímarsson bass
Sæunn Þorsteinsdóttir wiolonczela

Anna-ConcertsMIXweb

Album „Here” odrywa nas od rzeczywistego świata i przenosi gdzieś daleko. To wycieczka w inną rzeczywistość. Ulotną, eteryczną, zagubioną. Muzyka wysmakowana jeśli chodzi o aranżacje i intrygująco zaśpiewana. Anna po raz kolejny pokazała, że potrafi snuć pasjonujące opowieści przy pomocy kreowanych przez siebie dźwięków. Kolejne utwory ukazują wybitną emocjonalność artystki i świetne wyczucie nastroju. Jest tutaj miejsce na połączenie delikatnej warstwy instrumentalnej z uroczą melodyką.

Trzeci krążek artystki przynosi zdecydowanie bardziej melancholijny i refleksyjny klimat, ale zarazem dojrzalszy. Słuchanie go zapewnia ekscytujące wrażenia. Wokalistka buduje swoim czułym śpiewem nastrojowe obrazy. W jej głosie zawiera się poetycka wrażliwość i wyciszenie. Każda nuta przepełniona jest tutaj emocjami.

Sensualna twórczość Anny Halldórsdóttir przemawia do mnie z tą samą siłą co albumy takich artystek jak Tori Amos, Kate Bush, Eivør, Ólöf Arnalds, Emilíana Torrini, czy Joanna Newsom. Opisując muzykę Islandki można zatem wymieniać szereg przymiotników jak chociażby: intymny, zmysłowy, ponętny, kameralny, czarujący, nastrojowy, uczuciowy, namiętny, przenikliwy, subtelny, itd.

Odkrywamy w tej muzyce potężne emocje, od których trudno się uwolnić. A łagodne brzmienie i subtelne melodie tworzą jedyny w swoim rodzaju wysmakowany klimat i kontemplacyjny nastrój.

Album „Here” porusza do głębi. Jest piękny bogactwem emocji, melodii i nastrojów. Na takie płyty warto długo czekać. A obok takiego talentu wokalnego jak Anna Halldórsdóttir, jej muzykalności i osobowości nie można przejść obojętnie.

 

Anna Halldórsdóttir :: Here

1. Hazel Blue (3:30)
2. Shaking (4:09)
3. Dolpo I (0:34)
4. Dragon Fly (2:10)
5. Stitching Time (4:12)
6. Icy Wind (0:56)
7. Wait (4:32)
8. Dolpo II (2:03)
9. Where the Crickets Sing (3:18)
10. Words and Deeds (3:53)
11. The Essence (4:42)
12. Rolling Down (0:34)
13. Again and Again (3:01)

 

 
Anna Halldórsdóttir : website / myspace / facebook

Anna Halldórsdóttir :: Here (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów