Ari to islandzki singer-songwriter wychowany przez elfy, którego sztuki muzyki uczyła grupa głuchoniemych trolli w okolicach aktywnego wulkanu. Prawda czy fałsz? Nieważne. W taki sposób przedstawia się ten artysta.

10 sierpnia 2017 roku Ari (Ari Guðmundsson) wydał swój solowy debiutancki album zatytułowany „Fræ” (ang. Seeds). Nad nagraniem i produkcją muzyki współpracował z Halldorem Á. Björnssonem (Legend). Ari  skomponował wszystkie kompozycje na płytę, napisał wszystkie teksty, zaaranżował muzykę i samodzielnie zagrał na większości instrumentów. Z wyjątkiem basu, na którym zagrał Hálfdán Árnason. Ponadto w kilku fragmentach gościnie drugim głosem zaśpiewał Búi Bendtsen. Krążek został zmiksowany i zmasterowany przez Leigha Lawsona w Un Studios na Islandii.

Album „Fræ” dostarcza nam ambitną, melodyjną i nastrojową muzykę electro pop rock, która jest wynikiem umiejętnego połączenia emocjonalnego alternatywnego gitarowego rocka oraz chwytliwego syntezatorowego indie popu. Muzyka Ari posiada wspaniałe uwodzącą, ciepłą melodykę oraz kojący, nieco surrealistyczny klimat. Efekt rozmarzenia, lekkości i błogości potęguje też delikatny wokal artysty.  Oczywiście wszystkie piosenki wykonał on po islandzku, ale mimo to bardzo łatwo jest się zapomnieć w jego przekonującym śpiewie, który po prostu jest uroczy i porusza.  

Swoim debiutanckim wydawnictwem Ari udowadnia, że jest w stanie tworzyć dobre kompozycje, które potrafią przyciągnąć słuchacza. I nie robi tego nachalnie. Z innych gatunków czerpie to co najlepsze, dodaje coś od siebie i tworzy nową ciekawą jakość na gruncie islandzkiego pop-rocka. W jego muzyce słychać, że pracował swobodnie i w swoim tempie, bez poczucia presji, a tym bardziej ścigania się z kimkolwiek. „Fræ” to album łatwo wpadający w ucho, bardzo piosenkowy, pełen wdzięcznych acz nietuzinkowych melodii. To blisko czterdzieści minut czarującej i niezwyklej muzyki, gratka dla słuchaczy preferujących lżejsze brzmienie.

 

 

Ari :: Fræ

1. Spor (Shoes) 03:57
2. Nýju vondu næturnar (New Bad Nights) 03:40
3. Fræ (Seeds) 03:38
4. Auga uppþotsins (The eye of the riot) 03:38
5. Á eldi (On Fire) 04:03
6. Partar (Parts) 03:59
7. Anarkistinn 04:00
8. Himinn og haf (Heaven and ocean) 03:15
9. Allur hávaði heimsins (All the noise of the earth) 03:42
10. Endakall (Even cold) 04:27

 

 

Ari : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Ari :: Fræ (recenzja)
4.2Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów