0003844766_100

ASA Trio to niezwykły jazzowy projekt, który z jednej strony jest mocno zakorzeniony w tradycji jazzu, ale równocześnie z drugiej strony jego twórczość rozgałęzia się w różnych innych kierunkach.

W skład ASA Trio wchodzą:

Andres Thor – gitara
Scott McLemore – perkusja
Agnar Már Magnússon – organy Hammonda

Może najpierw kilka słów o poszczególnych muzykach.

Andres Thor (ur. 27 grudnia 1974 w Reykjaviku, Islandia) naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat. Ukończył islandzką szkołę muzyczną FIH w Reykjaviku. Następnie wyjechał za granicę, aby od 2000 do 2006 roku kontynuować edukację w Koninklijk Conservatorium (The Royal Conservatory) w Hadze (Holandia). Wówczas studiował pod kierunkiem takich nauczycieli jak: Wim Bronnenberg, Peter Nieuwerf, Eef Albers, Jana Ruocco i Hein v/d Geyn. Brał także udział w warsztatach muzycznych prowadzonych przez innych muzyków, w tym: Michael Brecker, Kurt Rosenwinkel, John Abercrombie i Avishai Cohen. Dotychczas artysta wydał 4 płyty pod własnym nazwiskiem: „Nyr Dagur (New Day)” (2006), „Blik” (2009), „Mónókróm” (2012) i „Nordic Quartet” (2014). ponadto muzyk współpracował w innych projektach muzycznych oraz jako muzyk sesyjny z takimi zespołami jak Thin Jim, The Viking Giant Show, BonSom i Andreas Dreier quartet. Koncertował nie tylko w całej Islandii, ale również w Holandii, Belgii, Norwegii, Niemczech, Luksemburgu i Hiszpanii. Ponadto od pewnego czasu Andres uczy gry na gitarze w szkole muzycznej FIH w Reykjaviku.

masthead

Scott McLemore (ur. 01 lutego 1973 w Norfolk, VA, USA) jest perkusistą początkowo mieszkającym w Nowym Jorku, a od 2005 roku w Reykjaviku. Zaczął grać zawodowo w wieku 16 lat w zespole rockowym założonym jeszcze w szkole średniej. W 1990 roku dołączył do zespołu funk/rockowego Ant Man Bee, z którym nagrał jeden album. Scott kształcił się muzycznie na Uniwersytecie w Wirginii (Virginia’s Writers Workshop). W czasie tych studiów poznał znanego trębacza John D’earth, z którym występował niezliczoną ilość razy, ponieważ wykonywali wspólnie w różnych grupach. Ponadto w okresie 1992-1993 muzyk uczęszczał na Uniwersytet Old Dominion, gdzie studiował z pianistą Johnem Toomey’em. Ponadto kształcił swoją grę na perkusji również prywatnie z Howard Curtis. W 1993 roku przeniósł się do William Paterson College w New Jersey, gdzie studiował grę na perkusji z John Riley, a naukę kompozycji z Vic Juris. Zaczął również dawać coraz więcej koncertów w pobliskim Nowym Jorku. Występował m.in. z Tim Reynolds, John Hebert, Ben Monder, Michael Kanan, Tony Malaby, Angelica Sanchez, David Berkman, Bill McHenry, Chris Cheek, George Colligan, Kerry Politzer, Alexis Cuadrado, Steve Cardenas, Mark Helias i Tim Berne. Warto także dodać, że prywatnie jest mężem utalentowanej islandzkiej jazzmanki i pianistki Sunna Gunnlaugs. Tym samym osiadł w Islandii i stał się częścią miejscowej sceny jazzowej. Zaangażowany jest w liczne projekty. Albumy, na których występuje jako lider to “Found Music” (2006) nagrany wspólnie z Tony Malaby, Ben Monder i Ben Street oraz “Remote Location” (2012).

10155968_10152278322232557_480858144_n

Agnar Már Magnússon podobnie jak poprzednicy rozpoczął kształcenie muzyczne w młodym wieku. Po ukończeniu szkoły muzycznej FIH w Reykjaviku i Conservatorium van Amsterdam w Holandii, studiował u Larry Goldings i innych prywatnych nauczycieli w Nowym Jorku. Tam też został poznał wielu znanych muzyków jazzowych, co w konsekwencji doprowadziło do nagrania jego pierwszej płyty zatytułowanej “01” z perkusistą Billem Stewartem i basistą Ben Street. Od tego czasu Agnar nagrał i wydał wiele płyt, z których większość została nominowana do islandzkich nagród Icelandic Music Awards. Jego autorskie albumy to: “Tónn í tómið” – nagranie koncertowe w duecie fortepianowym z Ástvaldur Traustason; “Láð” (2007) – gdzie tworzy nową muzykę w oparciu o stare melodie islandzkie; oraz “Kvika” nagrany z Bill Stewart i Ben Street. Ponadto wydał dwie płyty z grupą B3 Trio Fals” i “Kör”. Agnar wydał także oryginalną muzykę do sztuki Nítjánhundruð, która została wystawiona w Teatrze Narodowym w Islandii w 2005 roku. Warto wspomnieć o tym, że Agnar otrzymał nagrodę Outstanding Musicianship Award od Berklee College of Music w Bostonie. Dotarł również do półfinału w międzynarodowym pianistycznym konkursie jazzowym Martial Solal organizowanym w 2002 roku w Paryżu. Aranżował muzykę do musicali, pracował i komponował dla The Reykjavik Big Band, grał na wielu koncertach w Islandii i za granicą. Agnar pracował m.in. z: Ingrid Jensen, Seamus Blake, Chris Cheek, Ben Street, Bill Stewart, Drew Gress i John Hollenbeck.

a1694223546_16

ASA Trio powstał w 2005 roku podczas Reykjavik Jazz Festival. Wtedy właśnie okazało się, że w niemal ostatniej chwili z występu zrezygnował jakiś zespół. Przypadkowym zrządzeniem losu poproszono ASA Trio (wtedy jeszcze bez tej nazwy) o występ. Podczas tego koncertu grupa zaprezentowała swoją interpretację “Bemsha Swing” z repertuaru Thelonious Monk, co okazało się być punktem kulminacyjnym tego show i punktem zapalnym do dalszej współpracy. Oczywiście pierwsza myśli dotyczyła kolejnych zreinterpretowania utworów Thelonious Monk. Następnie przyszedł czas na jazzowe interpretacje kompozycji innych artystów np. Wayne Shorter, Tony Williams, Fiona Apple, Jimi Hendrix, Bud Powell, Red Hot Chili Peppers i Ray Charles.

a2246263976_10

W marcu 2009 roku w sieci pojawiło się wydawnictwo “Live at Domo”. W 2009 roku muzycy wpadli na pomysł, aby eksperymentalnie zaprezentować się w znanym dziele Johna Coltrane’a, suicie “A love supreme”. W grudniu pojawiło się kolejne wydawnictwo “A love supreme, Live at Afe Cultura”. W 2010 roku ASA trio zaproszono na Reykjavik Blues Festival, gdzie zaprezentowali utwory Jimiego Hendrixa. Następnie zespół postanowił wydać kolejną płytę, ale już w postaci fizycznego nośnika CD.

a1520216120_10

Tym sposobem w lutym 2011 roku ukazał się album “Plays the Music of Thelonious Monk”. Potem znów były liczne koncerty. Zespół zaproszono również do Norwegii na SildaJazz Festival. Stopniowo muzycy zaczęli przygotowywać własne, autorskie kompozycje. Muzycy pragnęli wydać w końcu album z własną muzyką.

W październiku 2014 roku na rynku pojawił się nowy krążek z oryginalnymi, autorskimi kompozycjami ASA Trio zatytułowany “Craning”. Album nagrywany był i miksowany przez Kjartan Kjartanson w Studiu Bíóhljóð. Końcowy mastering wykonał Finnur Hákonarson w Studiu Finnland.

Przyznać należy, iż to nietypowe jazzowe trio, w którym nie uświadczymy basu. Jednakże jego miejsce doskonale wypełniają dźwięki Hammonda. Skład zacny, więc można się spodziewać, że materiał będzie co najmniej świetny, i faktycznie nie zawodzi.

Jazzowy zestaw kompozycji „Craning” jest dosyć zróżnicowany i intrygujący. Od słodkich ballad podlanych klimatem country, przez nieco post-punkowe rozwiązania, aż po jak najbardziej współczesne akrobacje w postaci nieparzystego metrum. Muzyka na „Craning” pokazuje w pełni każdą z trzech wyraźnych osobowości tego zespołu, a jednocześnie sprawia wrażenie idealnego porozumienia i intuicyjnego połączenia między muzykami, którym udaje się stworzyć jedną całość.

Muzycy przewijają się przez kompozycje z prawdziwą gracją. Spokojne refleksje mieszają się z bardziej burzliwymi emocjami. Urzeka tutaj i organiczne brzmienia, i chemia pomiędzy członkami zespołu. To kolejne potwierdzenie tego, że liczba 3 ma w muzyce duże znaczenie. A trzyosobowe składy zespołów nierzadko wypadają rewelacyjnie. I tak jest w tym przypadku. Muzycy ASA Trio za pomocą trzech instrumentów kreują wiele intrygujących dźwięków. Tworzą muzykę, która wymaga skupienia, a jednocześnie pozwala odpłynąć wyobraźni. „Craning” to wysoka półka, jeżeli chodzi o współczesny, instrumentalny jazz. Partie gitary współbrzmią tutaj rewelacyjnie z dźwiękami Hammonda i perfekcyjną technicznie perkusją. Bez wątpienia mamy do czynienia z niezwykle utalentowanymi artystami. A co więcej i co ważniejsze są oni ze sobą niezwykle zgrani, co pozwala im rozwijać swoje jazzowe myśli dźwiękowe w brawurowym stylu.

 

 

ASA Trio :: Craning

1. Something to Make You Change Your Mind 05:22
2. Newssong 06:21
3. Green Door 06:39
4. It’s Alright 06:41
5. MC Lemúr 06:04
6. Omm 07:09
7. What Was I Thinking? 06:55
8. Stuð 08:15
9. On Pluto 10:58

 

 

 

ASA Trio : website / facebook / bandcamp

ASA Trio :: Craning (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów