Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Za każdym razem.

ASA Trio to islandzki jazzowy projekt, który z jednej strony jest mocno zakorzeniony w tradycji jazzu, ale równocześnie z drugiej strony jego twórczość rozgałęzia się w różnych innych kierunkach. Ich ostatni album „Craning” ukazał się 2014 roku – jego recenzję wraz z przedstawieniem historii zespołu oraz poszczególnych muzyków znajdziecie TUTAJ.

Jakiś czas temu muzycy ASA Trio zaprosili do współpracy islandzkiego saksofonistę Jóela Pálssona, którego można usłyszeć w różnorodnych projektach muzycznych poruszających się w odmiennych stylistykach. Saksofonista wydał również kilka solowych płyt. Ostatnia z nich to „Innri“ nagrana z zespołem Reykjavik Big Band. Recenzja tego wydawnictwa oraz szczegółowe informacje na temat artysty znajdziecie TUTAJ.

Natomiast 15 sierpnia 2022 roku muzycy ASA Trio wraz z Jóel Pálssonem wydali owoc swojej współpracy w postaci albumu pod tytułem „Another Time”. Materiał ten został nagrany w 2020 roku w czasie trwającego lockdownu przez Ásmundura Jóhannssona w Stúdíó Paradís. Jego miksowanie i mastering wykonał Hafþór Karlsson. Autorem zdjęcia umieszczonego na okładce płyty jest Sanjeevan Satheeskumar.

Jak muzycy piszą na swojej stronie: „Wieloletnia armia ASA Trio zaprosiła saksofonistę Jóela Pálssona, aby dołączył do nich na ich trzecim studyjnym albumie, który zawiera muzykę wszystkich czterech muzyków i świeżość, jaką daje napar z saksofonu tenorowego”.

W nagraniach albumu wzięli udział:

Jóel Pálsson – saksofon tenorowy
Andrés Þór – gitara
Agnar Már Magnússon – organy Hammonda B3 i Fender Rhodes
Scott McLemore – perkusja

Jak już zostało to podkreślone przez zespół, „Another Time” zawiera muzykę napisaną przez wszystkich czterech muzyków. Została ona skomponowana specjalnie dla tego projektu. Jest to modern jazzowe wydawnictwo, które czerpie inspiracje wielu różnorodnych źródeł i stylistyk. Możemy na nim usłyszeć zarówno współczesną melodykę i wpływy głównego nurtu jazzu, jak również utwory modalne, motywy bluesowe i funkowe z dodatkiem boogie oraz fragmenty o jazzowym śródziemnomorskim zabarwieniu.

Umówmy się, przy tego typu poziomie technicznym i klasie muzyków nie może być mowy o wpadce lub słabym materiale. Muzyków łączy rewelacyjne zgranie i swobodne poruszanie się pomiędzy tematami i brzmieniami. Pomimo plastyczności tkanki muzycznej zespół wydaje się być bardzo skupionym, porusza się z niezwykłą pewnością, tworzy konstrukt absorbujący i napakowany emocjami. Przy bliższym wsłuchaniu w muzykę ASA Trio i Jóela Pálssonema da się wychwycić skomplikowaną wielowarstwowość i perfekcyjne zintegrowanie działań całej grupy. W ich graniu splatają się rozmaite dźwiękowe nici, o wielobarwnych przekrojach i poziomach plastyczności. Jest tam sporo smaczków do powolnego odkrywania.

Another Time” to z pewnością niezwykła i bardzo mocna pozycja na mapie islandzkich jazzowych produkcji. Kompozycje ASA Trio i Jóela Pálssona opowiadają zachwycające historie – wrażliwe i żarliwe – a ich przekaz porusza wyobraźnię słuchacza i nie pozwala mu stracić czujności. Z minuty na minutę zagłębiamy się w opowieść, delektując się brzmieniami instrumentów, jak i perfekcyjną interakcją między muzykami. Warto obserwować dalsze poczynania tych zdolnych i odważnie myślących artystów. Nie czekajcie dłużej, zajmijcie wygodne pozycje i włączcie album „Another Time”.

 

 

ASA Trio + Jóel Pálsson :: Another Time

1. Another Time 06:56
2. Viss? 08:04
3. Drop 05:33
4. Næði 05:16
5. Cofvefe 19 06:19
6. Cold Feet 06:21
7. Lift 04:22
8. Kví 05:20
9. Messiaen 05:57

 

 

 

Jóel Pálsson : website / facebook
ASA Trio : website / facebook / bandcamp
ASA Trio + Jóel Pálsson : Another Time

ASA Trio + Jóel Pálsson :: Another Time (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów