Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

The Sky Is Painted Gray Today.

Ásgeir to niezwykle ciekawa postać islandzkiej sceny muzycznej. Jego debiutanckie dzieło „Dýrð í dauðaþögn” (ang. „Into The Silence”, 2012; recenzja TUTAJ) zrobiło furorę w wielu muzycznych rankingach, a fani z całego świata zakochali się w czarujących i intymnych kompozycjach Islandczyka. Od tamtej pory minęło już trochę czasu, i dwa kolejne longplay’e: „Afterglow” (2017; recenzja TUTAJ) oraz „Bury the Moon” (ang. „Sátt”, 2020; recenzja TUTAJ), którymi artysta udowodnił, że potrafi tworzyć muzykę, obok której trudno przejść obojętnie. 

3 września 2021 roku na rynku ukazało się nowe wydawnictwo Ásgeira. Jest to album EP zatytułowana „The Sky Is Painted Gray Today”. Na płycie znalazło się cztery premierowe utwory, które wprawdzie dojrzewały już od dłuższego czasu w głowie artysty, ale zostały nagrane w większości w 2019 roku w Hljodriti. Natomiast w 2020 roku muzyk spędził kilka miesięcy na ich poprawianiu i udoskonalaniu, nadając im właściwą formę. Dany materiał jest czymś w rodzaju powrotu do singer-songwriterskich korzeni Ásgeira, do początku jego kariery – ponownej pracy z ojcem nad poetyckimi islandzkimi tekstami, a także współpracy z Johnem Grantem i Pétur Benem nad ich tłumaczeniami na język angielski. Ten związek pisarski świetnie sprawdził się przy powstawaniu debiutanckiej płyty Islandczyka. Tutaj ponownie zadziałał fantastycznie.

Kompozycje z „The Sky Is Painted Gray Today” zachowują charakterystyczne dla islandzkiego artysty, ciepłe, intymne i bardzo uczuciowe brzmienie opierające się na delikatnych indie folkowych motywach i wysublimowanych dźwiękach akustycznej gitary. Podczas łączenia tych elementów zdecydowano o bardziej uproszczonym podejściu do kompozycji. Zrezygnowano z bogatych aranżacji, aby móc bardziej skoncentrować się na wyjątkowym i unikalnym głosie Ásgeira oraz jego zręcznej, łagodnej, ale równocześnie zaangażowanej emocjonalnie grze na akustycznej gitarze. Widoczne jest to w każdym nagraniu z tej płyty, a najbardziej w utworach „Sister” i „Out On The Edge”, które choć są prostymi piosenkami to jednak posiadają w sobie wyjątkową moc i magię, sprawiają, iż słuchacz ma poczucie obcowania z czymś niezwykle pięknym, czystym i wyjątkowym. Kompozycje te porażają swoją naturalnością i autentyzmem. Dodam, że singiel „On The Edge” opowiada o mężczyźnie, który będąc z dala od swojej ukochanej, poszukuje dla niej prezentu, który mógłby zabrać ze sobą do domu. Na albumie znajduje się również cudowna liryczna kompozycja „Sunday Drive”, która przedstawia historię wypadku samochodowego, w którym Ásgeir faktycznie brał udział w swojej młodości. Autor mówi, że: „W Sunday Drive napisałem o wypadku samochodowym, któremu uległem, gdy miałem 7 lat. W każdą niedzielę ja i moja rodzina jeździliśmy na wycieczkę na szczyt góry znajdującej się w pobliżu miasta, w którym mieszkaliśmy, a potem wysiadaliśmy z samochodu, spacerowaliśmy i napawaliśmy się otaczającym nas widokiem. W dniu wypadku mojej starszej siostrze pozwolono robić zdjęcia nowym aparatem, który niedawno kupili rodzice, ale mi nie dano tej możliwości, więc zdenerwowałem się i zostałem w samochodzie, kiedy oni wyszli i poszli robić zdjęcia. Będąc zdenerwowanym i czekając w samochodzie, zacząłem bawić się zmianą biegów i hamulcem ręcznym i nagle samochód ruszył. Sfrunął ze wzgórza i przekoziołkował kilka razy, a kiedy się zatrzymał, okazało się, że był całkowicie zniszczony. Ja natomiast wyczołgałem się prawie bez szwanku obrażeń, potrzebowałem tylko czterech szwów na głowie”.

Wydawnictwo „The Sky Is Painted Gray Today” oferuje nam starannie wyważone i gustownie zaaranżowane kompozycje, które tworzą spójną i hipnotyzującą pod względem nastroju i sugestywnego klimatu całość. Płyta ta pełna jest sentymentu, tęsknoty, ale równocześnie lekkości, ciepłego liryzmu i nadziei. Ásgeir po raz kolejny potwierdził swój artystyczny talent i kunszt. „The Sky Is Painted Gray Today” od pierwszego dźwięku, po ostatni stanowi przemyślany i dopracowany materiał zniewalający eteryczną aurą, pięknem oszczędnych brzmień i urzekającymi harmoniami. Materiał zachwyca subtelnością melodii, aranżacyjnymi niuansami i pełną tchnienia wokalną ekspresją Ásgeira. Kameralny folk Islandczyka i jego czuły wokal są nośnikiem autentycznych i szczerych emocji, kruchej wrażliwości i zmysłowości. Swoim przejmującym głosem i łagodnymi, oszczędnymi dźwiękami, które działają niezwykle przyjemnie na ucho słuchacza, artysta maluje przed nim delikatne i melancholijne pejzaże, które potrafią poruszyć serce.

 

 

 

 

Ásgeir :: The Sky Is Painted Gray Today

1. The Sky Is Painted Gray Today 3:42
2. Sister 3:23
3. On The Edge 4:08
4. Sunday Drive 3:37

 

 

 

 

Ásgeir : website / facebook / spotify / soundcloud / bandcamp


Ásgeir :: The Sky Is Painted Gray Today (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj