Album „Þræðir – lindur sem kliða” to wynik wspólnej pracy dwóch osób Áslaug Sigurgestsdóttir oraz Charles’a Ross’a.

Áslaug Sigurgestdóttir dorastała na wschodnim wybrzeżu Islandii, dokładnie w miejscowości Hafnarfjörður. Od dziecka interesowała się muzyką. Uczęszczała do klasy śpiewu i fletu, śpiewała także w szkolnym chórze. Aslaug jest wielką miłośniczką starej poezji i dawnych tradycyjnych pieśni. Często wykonuje poezję okolicznościową. Przedstawia ją w niekonwencjonalny sposób. To znaczy korzysta ze starych tradycyjny melodii, ale wprowadza do swoich interpretacji kilka zmian, na przykład nietypowy instrumentalny akompaniament. Aslaug pracuje też jako nauczyciel w szkole podstawowej.

Charles Ross urodził się w Wielkiej Brytanii w roku 1965. Studiował na akademii muzycznej w Dartington, w Anglii. W wieku 21 lat, w 1986 roku przeniósł się do Islandii i od tego czasu mieszka na wschodzie wyspy. Na co dzień pracuje jako nauczyciel muzyki. Poza tym jest kompozytorem, wszechstronnym muzykiem, multiinstrumentalistą i improwizatorem. Ma wykształcenie o kierunku muzycznym. Prowadzi warsztaty ze współczesnej kompozycji na wschodzie Islandii. Wykładał też „World Music” w Islandzkiej Akademii Muzyki Współczesnej na Uniwersytecie w Glasgow. W przeszłości współpracował z zespołem Stelkur. Skomponował także pracę symfoniczną wykonywaną przez BBC Scottish Orchestra. Pracował również na dwóch płytach z Halldór’em Warén’em – „Lævirkinn” i „Ekki Bara Fyrir Börn„.

W grudniu 2014 r. Áslaug i Charles wydali wspólne dzieło o tytule „Þræðir – lindur sem kliða”. Áslaug odpowiada tutaj za stronę wokalną. Natomiast Charles wykonuje partie instrumentalne, improwizując na różnych instrumentach. Aranżacją materiału muzycy zajmowali się wspólnie z Halldór’em.

Halldór Warén odpowiada też za przeprowadzenie nagrań i produkcję tej płyty. A nagrywana ona była w latach 2013-2014 w Studio Ey, Sláturhúsinu. Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że za projekt okładki płyty odpowiada Villi Warén (brat Halldór’a), a autorem zdjęć jest KOX o.fl.

0004066687_10

Þræðir – lindur sem kliða” to płyta ważna. To zbiór 21 utworów, które sięgają do starej islandzkiej poezji i tradycyjnych pieśni. Wykorzystano tutaj stare kompozycje wokalne i wiersze, jak i przedstawiono utwory nowe, chociaż oparte na starych strofach, ale rozbudowane.

Na płycie pojawiają się liryki, których autorami są poeci żyjący w latach 1878 – 1970, w większości na wschodnim wybrzeżu Islandii. Są to: Blásteinn, Hákon Aðalsteinsson, Ásdís Jóhannsdóttir, Þorbjörn Magnússon, Kristín Jónsdóttir, Erla, Sigrún Björgvinsdóttir, Jórunn Bjarnadóttir, Kristín Sigfinnsdóttir, Sólveig Björnsdóttir, Jörgen Kjerúlf, Bragi Björnsson i Gerður Kristný.

Przy okazji albumu Charles zdradza, że: „Wraz z Halldór’em Waren’em mieliśmy kiedyś to szczęście, że uczestniczyliśmy w podróży do Jakucji, grając serię koncertów z wokalistką Kjuregej. Słuchają tamtejszej muzyki, zauważyłem nie tylko głębokie różnice, ale przede wszystkim podobieństwa między rytmami i melodiami Jakucji a tymi Europejskimi, zwłaszcza z dalekiej Północy. Podczas przygotowywania akompaniamentu na płytę, eksperymentowałem i improwizowałem z wieloma żywymi instrumentami. Budowałem z wielu warstw rozszerzone pejzaże, mając na myśli, aby stworzyć coś w rodzaju hybrydy muzyki folkowej i okołobiegunowej”.

Resztę dopowie muzyka.

 

Áslaug Sigurgestsdóttir & Charles Ross :: Þræðir – lindur sem kliða

1. Til Nýliða 04:51
2. Ákall 01:32
3. Sveinbjörn Beinteinsson (brot) – Lúta höfði landsins vættir 02:34
4. Úr Konungsdrápu (brot) 00:43
5. Hreindýr 02:12
6. Ég yrki til þín 02:20
7. Glóey 02:38
8. Hið ljósa man 02:07
9. Ást – 7 stutt ljóð 07:26
10. Höll og hreysi 06:27
11. Vorið er nær – ( brot) 01:22
12. Frumburðurinn 02:14
13. Húsdýrin (brot) 01:58
14. Hvar varstu lóa? 01:42
15. Apríldagur – Léttum skrefum læðist 00:44
16. Vakað yfir túni 02:37
17. Bláklukkur (brot) 01:19
18. Litróf 03:31
19. Kveldrún 02:14
20. Gömul þjóðsaga 01:48
21. Brot úr Blóðhófni – Mamma ber lykla að búri 02:02

 

Zapraszamy na stronę internetową wytwórni Warén Music : bandcamp / facebook / tonlist

Áslaug Sigurgestsdóttir & Charles Ross :: Þræðir – lindur sem kliða (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów