asonat-live-at-airwaves

Asonat to stosunkowo młody electro dream popowy zespół, który swoim ciekawym brzmieniem zdecydowanie wyróżnia się na tle bardzo bogatej elektronicznej sceny Islandii.

Zespół został powołany do życia przez dwóch weteranów gatunku electro, czyli: Fannara Ásgrímssona (z Plastik Joy) i Jónasa Thóra Guðmundssona (z Ruxpin).

426951_185004698268913_324807070_n

 

Ich debiutancki album „Love In Times Of Repetition” miał swoją premierę w 2012 roku i zebrał wiele pozytywnych recenzji. Prasa muzyczna określała muzykę Asonat takimi zwrotami jak ‘ice-tray music’, ‘glacier-electronica’ czy ‘haunted volcanic freeze-dried epics’. Natomiast sami muzycy w kontrze do powyższego definiują swoje brzmienie jako ‚glaciertronica‚.

a0432728234_2

 

W nagraniach debiutanckiego krążka islandzki duet wokalnie wspomogła m.in. pochodząca z Francji Olèna Simon. Jest to o tyle istotny fakt, iż aktualnie wokalistka jest już pełnoprawnym członkiem Asonat, a co za tym idzie brała udział w tworzeniu nowego materiału.

 

Drugi album tria Asonat zatytułowany „Connection” został wydany nakładem wytwórni n5MD i miał swoją premierę we wrześniu 2014 roku. Tytuł płyty znajduje swoje odzwierciedlenie w tekstach poszczególnych utworów, które poruszają między innymi temat związków, utraconych szans, a także nieodebranych i zerwanych połączeń. Bardzo intrygujące.

Nowe wydawnictwo Asonat prezentuje świeże podejście na gruncie eksperymentalnej elektroniki. Muzyków cechuje unikalna wrażliwość artystyczna, a na nowym albumie zaprezentowali umiejętne połączenie syntetycznych dźwięków z gatunku chillout, downtempo i ambient. Jest zatem bardzo klimatycznie i relaksująco.

Muzyka elektronicznego tria wydaje się być obok nas, a nawet blisko przy nas, jakby była czymś zupełnie naturalnym. „Connection” to bardzo malownicza, subtelna i ciepła podróż muzyczna. To także zdumiewająco sugestywny zapis emocji i uczuć wraz z niepowtarzalną przestrzenią. Dodatkowo z wieloma niespodziankami i ciekawymi wątkami, gdzie do głosu dochodzą sentymentalne wspomnienia i poczucie rozmarzenia.

avatars-000056750242-rtnhbk-t500x500

Spójność albumu „Connection” obok kojącego brzmienia muzyki zapewniają również ciepłe linie wokalne. Mam tutaj na myśli nie tylko męskie wokale, chociaż naprawdę idealnie wpisują się w estetykę muzyki, ale przede wszystkim niesamowicie piękną i charakterystyczną barwę głosu Olèny. Francuska wokalistka swoim śpiewem kładzie nacisk na wytworzenie onirycznego klimatu i trzeba przyznać, że udaje się jej to rewelacyjnie. Raz delikatnie i zmysłowo muska nasze uszy, a innym razem brzmi mocniej i wyraźniej. Za każdym razem uwodzi z tą samą siłą.

Całość płyty „Connection” słucha się zdecydowanie dobrze. Poszczególne utwory ładnie łączą się ze sobą i płynnie przechodzą jeden w drugi. Ponadto od samego początku otacza nas przyjemna, zmysłowa aura. Ścieżki dźwięków układają się w piękne warstwy i odpowiednio zapełniają przestrzeń, a nierealny, rozmarzony klimat muzyki przenosi nas w inny wymiar. Zapewniam, że przy nowym wydawnictwie Asonat można przyjemnie odpłynąć. Pamiętam jak włączyłem płytę po raz pierwszy i wylądowałem plecami na miękkiej trawie oglądając rozgrywający się na ciemnym niebie spektakl – deszcz spadających gwiazd.

Connection” to rzecz wyśmienicie wymyślona i wykonana, z sercem i głową. Jest w tym wszystkim to COŚ. Dlatego jeszcze długo po wybrzmieniu ostatniego utworu album pozostawia po sobie dobre wrażenie. Być może to pomysły, melodie, klimat, a może wszystko razem plus jeszcze pierwiastek czegoś uzależniającego, po czym czujemy się odurzeni, upojeni. Ale nic w tym dziwnego skoro album ma działanie relaksacyjne. Działa jak balsam – kojąco i regenerująco na zmęczenie i napięcia. A przyznacie, że łatwo uzależnić się od rzeczy, które mają takie działanie. Ja w każdym bądź razie nie odkładam płyty na bok. Zaraz nałożę słuchawki i z rozkoszą jeszcze raz odetnę się od rzeczywistości wsłuchując się w to dźwiękowe zjawisko cudownych barw, które serwuje Asonat.

Na koniec warto dodać, że przy okazji wydania albumu pojawił się również oficjalny teledysk, przy którym pracowali utalentowani artyści: Sebastián Infante i Maga Kwasniewska (TugaMOVIL) (teledysk poniżej).

 

 

Asonat :: Connection

1. Quiet Storm (5:44)
2. Before It Was (4:10)
3. Everythying Illuminated (3:43)
4. One Step at the Time (4:29)
5. All the Things You Said (4:23)
6. So Cold (4:24)
7. Rather Interesting (4:52)
8. Hearts in Trouble (3:26)
9. Rejection (4:50)
10. This Is the End (5:17)

 

 

 
Asonat : facebook / soundcloud

Asonat :: Connection (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów