Jazzowa opowieść wybiegającą daleko poza ziemskie realia.

26 marca 2021 roku jazzowa grupa ASTRA Quartet wydała swój debiutancki album „In Orbit”, za pośrednictwem wytwórni AMP Music & Records.

ASTRA Quartet tworzą muzycy pochodzący z Islandii – Sigurður Flosason (saksofon) i Andrés Þór (gitara), oraz z Norwegii – Anders Thorén (perkusja) i Andreas Dreier (bas).

Islandzkich muzyków mogliśmy poznać już wcześniej. Historię i twórczość Andrésa Þóra przypomni Wam recenzja jego ostatniej płyty „Paradox” (2019; recenzja TUTAJ). Natomiast muzyczną sylwetkę Sigurðura Flosasona przybliży chociażby recenzja albumu „Blátt líf” (2014; recenzja TUTAJ).

Anders Thorén to perkusista, producent i kompozytor, mieszkający w Oslo w Norwegii. Skupia się głównie na muzyce w ramach gatunku jazz, muzyce współczesnej, muzyce filmowej, a także występach na żywo i nauczaniu. Jest absolwentem renomowanej amerykańskiej szkoły LA College of Music w Los Angeles. Studiował u takich mistrzów perkusji jak Peter Erskine, Dave Weckl, Marcus Gilmore, Joe Porcaro, Ralph Humphrey i Ricky Lawson. Perkusista nagrywał i występował z międzynarodowymi artystami, takimi jak Seamus Blake, nordyckimi laureatami Grammy, takimi jak Helge Lien, Lars Jansson, Petter Wettre, Frode Berg oraz wieloma innymi wspaniałymi artystami z całego świata. Aktywnie działa w takich zespołach jak: BRIDGES z Seamusem Blake’em, THREE (Lars Jansson/Jesper Bodilsen/Anders Thorén), Nordic Circles, Kjetil Jerve/Tim Thornto/Thorén, Ivan Blomqvist 3 feat. Hanna Paulsberg i Michael Bloch. Perkusyjny styl gry Andersa jest określany jako wyrafinowany, delikatny i responsywny, obejmujący szerokie podstawy i rozumienie wielu różnych stylów muzycznych.

Andreas Dreier to duński basista i kontrabasista, który szkolił się muzycznie, pracuje i mieszka w Norwegii. Artysta jest silnie związany z norweską sceną jazzową. Wraz ze swoim jazzowym trio wydał do tej pory trzy albumy dla wytwórni Losen Records. Wydawnictwa te spotkały się z dużym uznaniem ze strony środowiska jazzowego.

Przygotowane przez ASTRA Quartet wydawnictwo „In Orbit” to muzyczna opowieść o kosmosie, podróży w czasie i przestrzeni. Podobnie jak to ma miejsce z wymienionymi zjawiskami, tak również modern jazzowa muzyka omawianego projektu wydaje się nie mieć konkretnych granic. Ciągle ewoluuje, zmienia się i zaskakuje nas przybierając różne wyjątkowe formy. Generalnie jednak przez cały czas uwodzi słuchacza swoją liryczną i tajemniczą atmosferą, intrygującymi melodiami oraz arcyfascynującymi strukturami harmonicznymi niejednokrotnie poruszającymi się po awangardowych terenach post-bop’u. Muzycy pozwalają sobie wówczas na większą swobodę, liczne improwizacje, przełamywanie schematów i stylistycznych granic oraz bardziej nietuzinkowe eksperymenty. Doskonale oraz z dużą lekkością łączą różne style, a robią to w sposób zupełnie naturalny, jakby instynktowny.

„In Orbit” to jazzowa opowieść wybiegającą daleko poza ziemskie realia, w sensie niezwykle precyzyjnego prowadzenia wciągających i inteligentnie udekorowanych kompozycji, które fantastycznie absorbują uwagę słuchacza. Muzycy przygotowali album pełen poruszających i uwodzących melodii, dźwięków, które wciągają i zniewalają słuchacza. Precyzyjnie splatają ze sobą rozmaite dźwiękowe nici o różnych poziomach, długościach, fakturach i wielobarwnych przekrojach. Artyści świetnie odnajdują się zarówno w bardzo gęstych i nieoczywistych formach, jak i tych bardziej nastrojowych i spokojniejszych. Umiejętnie wyważają te dwa bieguny, wypełniając przestrzeń między nimi mnogością drobiazgów, tematów i awangardowych zagrywek. Poruszają się w tych światach z niezwykłą pewnością, zapewniając muzyce harmonijną całość.

ASTRA Quartet oferuje nam istną serpentynę dźwięków, która błyszczy, lśni i mieni się przeróżnymi kolorami gatunku. Należy się tylko odpowiednio wsłuchać w daną muzykę, aby móc w pełni rozkoszować jej nieprzeciętną zawartością napakowaną po brzegi niebagatelnymi zagrywkami i emocjami.

 

 

ASTRA Quartet :: In Orbit

1. Prologue (ASTRA Quartet) 01:49
2. Eternity (Sigurður Flosason) 05:31
3. Lunar 45 (ASTRA Quartet) 05:52
4. Leaving Earth (ASTRA Quartet) 05:44
5. Orbit (Andreas Dreier) 02:56
6. Cassiopeia (Andres Thor) 05:56
7. Stargazing (Sigurður Flosason) 03:20
8. Polaris (Andres Thor) 06:39
9. Lifesigns (Anders Thorén) 02:26

 

 

 
ASTRA Quartet : spotify

Andrés Thor : website / facebook / bandcamp

Sigurður Flosason : website / facebook

 

 

 

ASTRA Quartet :: In Orbit (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów