Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Ateria to zespół pochodzący z Reykjaviku na Islandii, który powstał jesienią 2017 roku. W jego skład wchodzi rodzeństwo Ása Önnu Ólafsdóttir i Eir Önnu Ólafs oraz ich kuzynka Fönna Fannarsdóttir. Nazwa zespołu pochodzi od łacińskiej nazwy kaczki edredonowej Somateria mollissima. Ma to swój związek z dzieciństwem członków zespołu – wszyscy oni dorastali na farmie swoich dziadków w Miðfjörður, i to właśnie odgłos tego ćwierkającego ptaka, jak i odgłosy otaczającej go przyrody były źródłem inspiracji dla większości prac tria Ateria. Cała trójka młodych artystów (16, 19 i 21 lat) jest wykształconymi muzykami. Ása studiowała grę na fortepianie, organach i gitarze, obecnie studiuje kompozycję muzyczną w Iceland Academy of the Arts. Ponadto tworzy solowy projekt o nazwie Asalaus, który był nominowany do Nagrody Kraumura 2020. Eir gra na wiolonczeli i gitarze, a także jest w zespole Dymbrá. Fönn rozpoczęła szkołę średnią, ale od wielu lat gra na flecie i perkusji.

Ważnym punktem w krótkiej historii zespołu Ateria był występ i wygrana podczas muzycznego konkursu Músíktilraunir (The Icelandic Music Experiments) w 2018 roku. Nagrodą był wyznaczony czas (20 godzin) w studiu Sundlaugin (należącym do Sigur Rós). Z uwagi na ograniczenia czasowe grupie udało się wówczas nagrać jedynie dwie piosenki („Saga fyrrverandi verðandi fiðrildis” i „Órói”). Ponadto nagrania zostały przerwane również w związku z koniecznością przeprowadzki Ásy i Eir do  Hiszpanii. Dopiero po kilku miesiącach i powrocie rodzeństwa na Islandię zespół wznowił nagrania, co też nie było łatwe z uwagi na niewystarczające środki finansowe. Jednak udało się znaleźć rozwiązanie – przez kilka tygodni artyści zajmowali się sprzątaniem studia, dzięki temu w zamian mogli korzystać ze studia bez dodatkowych opłat.

W ten sposób zespół Ateria nagrał materiał na swój debiutancki album. Płyta nosi tytuł „and_vari” i ukazała się 15 października 2021 roku. Rejestracją krążka w Sundlaugin Studio zajmowali się producent Albert Finnbogason i Birgir Jón Birgisson – panowie odpowiedzialni byli również za miksy – oraz Ása Önnu Ólafsdóttir. Natomiast mastering wykonał Finnur Hákonarson. W nagraniach gościnnie wystąpił Freyr Yrkir Ástu Steinþórsbur. Projekt graficzny płyty przygotowała Ása Önnu Ólafsdóttir.  

Tytuł albumu „and_vari” jest grą słów. Słowo ‘andvari’ oznacza w języku islandzkim bryzę, ale kiedy wyraz rozdzielimy otrzymamy zupełnie inne znaczenie. Wówczas ‘and’ można tłumaczyć jako ‘przeciw’, a ‘vari’ jako ‘bycia świadomym’. Poniekąd odnajduje to swoje odzwierciedlenie w intrygującym brzmieniu oraz eksperymentalnej i eklektycznej muzyce zespołu Ateria. Jest to mieszanka różnych stylów i odmiennych gatunków, które splecione są ze sobą w niecodzienny sposób, tworząc coś na kształt neo folk goth z neoklasycznymi motywami. Ale ta szufladka, to tylko jeden z wymiarów rzeczywistości, więc nie sugerujcie się nią za bardzo, bo Ateria tworzy poruszającą i unikalną, niedającą się z niczym porównać, muzykę. Dodam, że oprócz typowego instrumentarium (gitara, bas, perkusja) zespół wykorzystuje również klawisze, wiolonczelę, akordeon i inne niecodzienne instrumenty. Wszystko to łączy się ze sobą w celu stworzenia melancholijnej sfery dźwięku, charakteryzującej świat smutku. Do tego dochodzą jeszcze dosyć przygnębiające teksty, które poruszają temat codziennych problemów i konfliktów młodych ludzi dorastających na wyspie, m.in. niepewności, niepokoju, samotności, gniewu, uczucia pustki i beznadziejności, i innych trudności, których doświadcza się podczas krótkich zimowych dni na Islandii. Mimo, że wszystkie utwory są w ojczystym języku grupy, działa to tylko na korzyść albumu. Wzmaga wrażenie autentyczności i oryginalności tworzonych przez nią dźwięków. Wielkim atutem „and_vari” jest to, że mogło ono powstać tylko tam, gdzie powstało – na dalekiej północy. Cała aura tej muzyki jest stamtąd. Na tym albumie kompozycje odzwierciedlają echa z wewnętrznego świata młodego człowieka, w który z pewnością odnajdziemy podobieństwa do otaczającej go islandzkiej natury.

Powinniście się już domyśleć, że muzyka zespołu Ataria nie należy do wesołych, najprostszych i najbardziej przebojowych. Przemawia jednak do mnie ten oryginalny styl, chłód, melancholia i szczerość wykonania tej muzyki. „and_vari” jako całość wydaje się nieźle przemyślany jeśli chodzi o klimat i samą konstrukcję. Kunsztowna kombinacja inspiracji muzycznych powinna mocno trafić zwłaszcza do słuchaczy doceniających w muzyce jej element duchowy. Za pomocą pozornie niewielu środków, Islandczycy stworzyli coś absolutnie mistycznego i hipnotyzującego, epatującego tajemnicą i emocjami. Dużą rolę w budowaniu atmosfery na albumie odgrywają także wokale, które są integralną częścią sekcji instrumentalnej. Wszelkie linie wokalne są wręcz elektryzujące i wprawiają słuchacza w pewnego rodzaju trans. Zjawiskowa płyta.

 

 

 

Ateria :: and_vari

1. Intró 01:52
2. Afleiðingar 07:29
3. Ein 05:42
4. Órói 04:04
5. Bródolía 03:55
6. Landbrot 03:39
7. Vituð ér enn, eða hvað? 04:18
8. Saga fyrrverandi verðandi fiðrildis 04:49

 

 

Ateria : facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Ateria :: and_vari (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów