Są na świecie takie albumy, które od pierwszego odsłuchu stają się „moje”. Takie płyty wydają się być soundtrackiem mojej wrażliwości. To zupełnie tak, jakby ktoś napisał je specjalnie dla mnie. I ze spokojnym sumieniem mogę stwierdzić, że do tej kategorii zalicza się wydawnictwo pt. „Flóra”.

2 października 2020 roku nakładem wytwórni INNI ukazał się album zatytułowany „Flóra”, będący wspólną pracą islandzkiego kompozytora muzyki filmowej Atli Örvarssona (swoją drogą, to już będzie trzecie wydawnictwo tego artysty w bieżącym roku) oraz multiinstrumentalisty Sindri Már Sigfússona aka Sin Fang (Seabear).

Album „Flóra” stanowi ścieżkę dźwiękową do dokumentalnego film pt. „Just Like a Painting by Eggert Pétursson”, który przedstawia postać i twórczość islandzkiego malarza Eggerta Péturssona. Dany film łączy punkty między naszym doświadczeniem islandzkiej przyrody a różnorodnością flory na kwiatowych obrazach Eggerta. Dodam, iż film miał swoją premierę 15 marca 2020 roku na Stockfish Film Festival.  

Ścieżka dźwiękowa „Flóra” to muzyczna propozycja kierowana nie tylko do miłośników muzyki filmowej, gdyż album z pewnością przypadnie do gustu także fanom epickiego ambient/drone z elementami neoklasycznymi. Atli Örvarsson i Sin Fang wykorzystując swoje dotychczasowe doświadczenia w różnych gatunkach muzycznych stworzyli fantastycznie hipnotyzujące dzieło, łączące rozciągnięte dronowe formy z ambientowymi strukturami, filmowymi przestrzeniami i neoklasycznym majestatem. Oryginalność stylu danego duetu bierze się z umiejętnej asocjacji różnych dźwiękowych światów. Kompozytorzy używają przy tym bardzo wysublimowanych środków. Ponadto pracę Islandczyków cechuje duża estetyka, kunszt i misterność. No, ale talent i doświadczenie kompozytorskie to nie wszystko, z czym przyjdzie nam tutaj obcować. Bo te elementy zagrały perfekcyjnie dopiero w zetknięciu z dojrzałością emocjonalną i wrażliwością muzyków. W konsekwencji dostajemy ambientowo-filmową opowieść składającą się z dziesięciu wysublimowanych, delikatnych i kruchych instrumentalnych kompozycji przesiąkniętych atmosferą melancholii i nostalgii z bardzo pięknymi tematami melodycznymi. Ambientowe pejzaże cudownie współgrają z klawiszowymi plamami i zjawiskowymi partiami instrumentów smyczkowych. Dzięki czemu muzyka ta brzmi naturalniej i bardziej emocjonalnie.

Muzyka stworzona przez Atli Örvarssona i Sin Fanga ma bardzo specyficzny i niezwykle eteryczny klimat, delikatnie unoszący się nad całością. Nie mam jednak żadnych wątpliwości, że końcowy efekt lekkości danych kompozycji jest wynikiem pieczołowitej i skrupulatnej pracy. Już pierwsze dźwięki płyty „Flóra” otwierają przed nami bramy do fascynującej, baśniowej krainy. Przez co zawartość wydawnictwa z łatwością mogłaby ilustrować najpiękniejsze zjawiska i miejsca. To swoiste misterium, które fascynuje, pochłania, uwalnia zmysły i uspokaja umysł. I tak magicznie jest w każdym momencie tej płyty. Tutaj dźwięki stają się obrazami, emocjami i myślami słuchacza. Pełna rekomendacja.

 

 

Atli Örvarsson, Sin Fang :: Flóra (OST)

1. Suðurgata 7 02:57
2. Steinbrjótur 03:10
3. Sá blóm í fjarska 03:12
4. Engin Landamæri 02:25
5. Horfa útum bílgluggann 02:34
6. Blágresi og brennisóley 02:42
7. Mæti í vinnuna á mánudegi 01:58
8. Skissubækur 02:04
9. Tröllaskaginn 02:19
10. Teiknaði alla hluti 03:48

 

 

Flóra : bandcamp / spotify
Atli Örvarsson : website / facebook / bandcamp / spotify
Sin Fang : facebook / bandcamp / spotify

Atli Örvarsson, Sin Fang :: Flóra (OST) (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów