AVE_tidindaskriv

AVE (Benjamin & Petur) to projekt muzyczny powołany do życia przez dwóch farerskich muzyków i przyjaciół – Benjamin’a Petersen’a i Petur’a Pólson’a.

Osoba Petur’a Pólson’a pojawiała się na naszym portalu przy okazji recenzji jego solowego albumu „Transit” (nasza recenzja). Natomiast co się tyczy Benjamin’a Petersen’a to dość powiedzieć, że zaczął grać na skrzypcach w wieku 4 lat, a w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na gitarze. Kilka lat później odkrył rock’n’rolla i od tego czasu wciąż nasiąkał muzyką. Na marginesie dodam, że muzyk spędził pewien czas żyjąc z plemieniem Indian w dżungli Paragwaju.

Tych dwóch muzyków połączyła nie tylko przyjaźń, ale również wspólna pasja i miłość do muzyki. W styczniu 2014 roku Benjamin zaprosił Petura do swojego studia nagraniowego Bunkarin. Tam przez kilka dni pracowali z dotychczasowymi szkicami utworów, wykańczali je i opracowywali na nowo – tylko na gitarę i głos. Spędzili w studiu tydzień.

Po tym czasie uznali, że kompozycje są gotowe do nagrania. Zaprosili do współpracy kilku farerskich muzyków: Mikael Blak, Knút H.Eysturstein, Jan Rúni Poulsen, Per I.Højgaard Petersen, Uni Árting, Jákup Zachariassen, Niels A.Galàn, Bartal Augustinussen, Líggjas Olsen, Teitur Lassen, Óluva Dam, Niclas Thorsteinsson, Mikael Johan Heinesen, Magnus Johannesen, Haukur Grondal, Uni L.Hansen, Jan Lamhauge, Sunneva H.Eysturstein.

Tym samym Benjamin wzbogacił swoje ascetyczne singer-songwriterskie gitarowe utwory o kolejne akustyczne dźwięki m.in. banjo, mandoliny, różnych perkusjonaliów, basu, saksofonu, harmonijki ustnej, a także instrumenty klawiszowe. W czasie nagrań między muzykami wywiązała się specyficzna metafizyczna więź i niebywałe porozumienie.

We wrześniu 2014 roku premierę miał debiutancki album duetu Benjamin-Petur zatytułowany „AVE”. Za mastering materiału odpowiedzialni byli Dave Collins i Húsi Jón Sonni Jensen. Wartym podkreślenia jest fakt, że płyta otrzymała 4 nagrody podczas Faroese Music Awards (najlepszy nowy artysta, najlepszy występ, najlepszy tekst „Øskuhav” i wokalista roku).

10412033_768586829829701_4430362788195209183_n

Zawartość „AVE” określić można jako alternative folk, chociaż Benjamin mówi o niej „voodoo pop”. Co by nie powiedzieć są to kompozycje bardzo szczere, prawdziwe i wzruszające. Ich atmosfera jest iście magiczna i mistyczna, niemal jak natura Wysp Owczych. Dużo w niej intymności, a nie brakuje też i pewnej tajemnicy. Płyta zawiera muzykę zdominowaną przez akustyczne instrumenty i oscylującą wokół kanonu folkowej piosenki, wzbogaconej motywami lokalnego kolorytu Wysp Owczych. Kwestią dominującą jest tutaj charyzmatyczny głos Benjamina, który w języku farerskim snuje swoje historie.

Ta muzyka urzeka szlachetnym w swej prostocie minimalizmem i emocjonalną intensywnością. Zaaranżowana jest prosto acz kunsztownie. Uwodzi swoim mantrowym klimatem. Kiedy wsłuchujesz się w te utwory, to pomimo tego, że brzmią one jakby pochodziły z odległej krainy, równocześnie wydają się takie swoje. Sprawia to, że zaczynamy czuć się dobrze w otoczeniu tych dźwięków.

Akustyczne miniatury „AVE” utrzymane są w melancholijnej aurze i spowite subtelną mgiełką rozpływających się w przestrzeni eterycznych melodii. To niesamowicie szczera płyta, a przy tym niebanalna i po prostu piękna. Odporna na północne zimno, deszcze, wiatry i mgły. Projekt AVE (Benjamin & Petur) uważam za ze wszech miar udany i godny polecenia.

 

10599428_10154515110770112_6085893258733777094_n

AVE (Benjamin & Petur) – „AVE”

1. Tíðum 1:55
2. Oyðin 4:57
3. Títt sanna andlit 3:19
4. Í morgunroða 3:20
5. Rekaviður 3:40
6. Grót (deyðans symfoni) 1:56
7. Øskuhav 3:08
8. Lík líkum 3:07
9. Úr vøggu í grøv 3:19
10. Legg allar byrðar 2:35
11. [silence] 0:30
12. Arr [untitled] 2:30

 

 
Benjamin : facebook
Petur Pólson : facebook

AVE (Benjamin & Petur) :: AVE
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów