Axel Flóvent (Axel Flóvent Daðason) to islandzki muzyk indie-folkowy, o którym pisaliśmy już kiedyś (TUTAJ) podsumowując ówczesną jego dyskografię składającą się z czterech albumów EP: „Sea Creatures” (2012), „Narrow-Minded” (2012), „Your Ghost” (2013), „December traffic” (2014).

Od tego czasu Axel Flóvent wydał serię kolejnych mini albumów, które umocniły jego pozycję na scenie islandzkiej, jak również pozwoliły poszerzyć grono fanów na całym świecie. Artysta wyruszył w trasę koncertową przekraczając znacznie granice swojej ojczyzny (gościł również w Polsce). Występował solo, z zespołem, jak również jako support dla Vök lub Júníusa Meyvanta.

 

 

Forest Fires” (07.07.2015)

 1. Forest Fires 3:31
 2. Dancers 4:49
 3. Beach 4:49
 4. Nightlife 5:13

 

 

Quiet Eyes” (12.05.2017)

 1. Your Ghost 3:20
 2. Silently 4:09
 3. Quiet Eyes 3:17
 4. Snow 4:21
 5. Lighthouse 3:55

 

 

Youthful Hearts” (26.10.2018)

 1. Youthful Hearts 3;40
 2. Years 3:53
 3. Close To You 3:39
 4. Slow & Steady 3:03
 5. Stars 3:33

 

 

Swoją najnowszą płytę Axel Flóvent wydał 27 marca 2020 roku. Jest to album EP zatytułowany „Tourist”, który trafił do sprzedaży za pośrednictwem wytwórni Nettwerk Music Group Inc. (Passenger, The Paper Kites, Harrison Storm, Vök, Old Sea Brigade, SYML). Materiał na krążek został nagrany w ubiegłym roku w Walii i Londynie. Islandzkiemu singer-songwriterowi towarzyszyli w nagraniach również inni muzycy:  Hafsteinn Þráinsson, Ruben Mesika i Julius Rense.  Ponadto na instrumentach dętych zagrali Paul Frith i Marcus Hamblett, który dodatkowo wykonał także partie syntezatorowe. Album został wyprodukowany przez Iana Grimble’a (oprócz „Driving Hours” wyprodukowanej przez Iana Grimble’a, Tima Brana i Roya Kerra).

Motywem przewodnim mini albumu „Tourist” jest podróż. Temat ten nie jest jednak wynikiem wyłącznie częstych przeprowadzek artysty, który mieszkał w Islandii, ale również w Holandii i Anglii. Axel Flóvent rozpatruje tutaj podróż w znacznie szerszym znaczeniu – symbolizuje ona podróż przez życie, wraz z towarzyszącymi jej doświadczeniami i zmianami. Artysta wyjaśnia, że „”Tourist” oznacza dla mnie próbę dotarcia do tego, co nieosiągalne. Odkrywania nowych miejsc, rzeczy, ludzi i nowych doświadczeń z nadzieją na znalezienie czegoś, czego można się trzymać.

Axel Flóvent pozostaje wierny swojej rozmarzonej indie folkowej stylistyce, minimalistycznym aranżacjom i gitarowej singer-songwriterce. Na swojej najnowszej płycie artysta zamieścił cztery kompozycje, które są świetnie skomponowane, wykonane i wyprodukowane. Tym samym „Tourist” jest kolejnym świadectwem wyjątkowego talentu i wyobraźni muzycznej Islandczyka. Jego nastrojowa muzyka brzmi zarówno przestrzennie, jak i kameralnie, niezwykle eterycznie i urokliwie. Mimo swojej delikatności każdy utwór w sposób wręcz nieprawdopodobny hipnotyzuje i pobudza zmysły słuchacza. Akustyczny szkielet kompozycji ozdobiony został gustownie i przemyślanie partiami instrumentów dętych, dźwiękami pianina oraz syntezatorowymi tłami. Axel czaruje nas nie tylko swoją wyrafinowaną muzyką i melodiami, ale również wokalem. Jego ciepły i łagodny głos nadaje całości medytacyjny i intymny charakter.

Album „Tourist”porusza i przekonuje. W autorze tego dzieła tkwi wielki potencjał i liczę, że pokaże go nam w pełni na kolejnej, tym razem już długogrającej płycie. Jestem pewien, że Axel Flóvent ma nam jeszcze sporo do powiedzenia.

 

 

 

 

Axel Flóvent :: Tourist

1. Driving Hours 3:47
2. Tourist 3:44
3. Sea Creatures 4:16
4. Moonstone 3:19

 

 

 

 

Axel Flóvent : website / facebook / soundcloud / spotify

Axel Flóvent :: Tourist (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów