Islandzki rockowy zespół Band of Reason tworzy czterech przyjaciół, którym przyświeca jeden cel – dobra zabawa. Panowie grają przede wszystkim dla siebie, swoich rodzin i przyjaciół, i tych wszystkich, którzy chcą ich po prostu posłuchać.

 

Członkowie zespołu Band of Reason:

Ari Ingólfsson – gitara, wokal
Carl D. Tulinius – gitara, wokal
Finnur Sigurðsson – perkusja, wokal
Friðbjörn Hólm Ólafsson – bas

Band of Reason powstał w Reykjavíku i funkcjonuje na lokalnej scenie od ponad 4 lat. Grupa debiutowała latem 2017 roku albumem „Open Road”, a w 2018 roku wypuściła do sieci dwie nowe piosenki „That’s All” i „Voidsong”. W tym czasie brzmienie zespołu ewoluowało od folk rocka w stronę rocka alternatywnego czerpiącego z jego różnorodnych źródeł.

12 września 2019 roku Band of Reason wydał swój drugi krążek. Jest to album EP zatytułowany „Grooves”. Materiał na płytę został zarejestrowany w studiu Aldingarður, gdzie nagraniami, obróbką dźwięku i ostateczną produkcją zajmował się Magnús Leifur. Brzmienie tego albumu muzycy określają jako feelgood classic rock. Autorzy zapewniają, że korzystają z różnorodnych inspiracji pochodzących z wielu odmiennych rejonów muzycznych, i nadają im kształt rocka, raz bardziej dynamicznego, innym razem wolnego, w formie łagodnej, jak i cięższej.

Na albumie „Grooves” znalazło się cztery premierowe kompozycje, w których faktycznie dostrzec można różne ciekawe wpływy. W nastrojowej balladzie „The Sun”, która otwiera album pobrzmiewają echa lat 60-tych i 70-tych. Numer przyjemnie buja i ma urokliwą linię melodyczną. W nieśpiesznym „Wake Me” pojawiają się motywy alt country i elementy folk rocka, a także nawiązania do hard rocka w nieco złagodzonym wydaniu. Ciekawie prezentuje się też tytułowy „Groove”, który nasączony jest klimatem art/progressive rocka.  Nie brak mu również bluesowego feelingu. Zaś zamykający album „Bullseye” ma w sobie więcej rockowego pazura. Mamy tu wyborne riffy i inne smaczki pochodzące z klasycznej szkoły hard rocka.

Wszystkie kompozycje Band of Reason cechują pozytywne wibracje. Muzycy grają z luzem i operują ciepłymi barwami. Nie dokładają za bardzo do pieca, ale być może o to chodzi. Nie zależy im na sukcesie, nie muszą nikomu niczego udowadniać. Na „Grooves” znalazło się więc miejsce na po prostu dobre rockowe utwory, świadczące o solidności i profesjonalizmie twórców. Kompozycje oparte są na ładnych melodiach i czarującym klimacie. Wprawdzie słucha się tego dobrze i przyjemnie, ale równocześnie i niezobowiązująco. Z pewnością Band of Reason nie wyróżnia się jakoś specjalnie na tle bogatego krajobrazu islandzkiej sceny muzycznej.  

 

 

 

Band of Reason :: Grooves

1. The Sun 4:35
2. Wake Me 4:37
3. Groove 3:48
4. Bullseye 3:05

 

 

 

 

 

Band of Reason : website / facebook / spotify

Band of Reason :: Grooves (recenzja)
3.9Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów