Barði Jóhannsson to islandzki artysta, którzy tworzy między takie projekty muzycznej, jak Bang Gang, Lady & Bird, czy Starwalker. Jest również autorem muzyki do reklam, programów radiowych i telewizyjnych, spektakli teatralnych, a także filmów krótkometrażowych i fabularnych. Na naszej stronie przedstawialiśmy dotychczas dwie ścieżki dźwiękowe kompozytora. Mam tu na myśli muzykę do filmów: „Sacred Universe” i „The Finishers (fr. De toutes nos forces)” – recenzja TUTAJ.

22 kwietnia 2021 roku ukazała się najnowsza ścieżka dźwiękowa, którą Barði Jóhannsson skomponował do psychologicznego thrillera „Agony”, wydanej za pośrednictwem wytwórni Bang ehf. Film został wyprodukowany dla platformy Amazon Prime Video i miał swoją premierę w kwietniu 2020 roku. Obecnie jest dostępny na VOD, Bluray i DVD. Współscenarzystą i reżyserem filmu „Agony” jest Michele Civetta. Występują w nim m.in. Asia Argento, Franco Nero, Rade Serbedzija, Ninetto Davoli, Jonathan Caouette i Monica Gueritorre. Film opowiada o kobiecie mieszkającej w Nowym Yorku, która wraz z rodziną udaje się do Toskanii, aby wykonać zawartą w testamencie ostatnią wolę swojej zmarłej matki, z którą od długiego czasu nie miała żadnego kontaktu. Okazuje się, że bohaterka odziedziczyła po matce dużą posiadłość. Na miejscu musi się jednak zmierzyć się z dręczącymi ją wizjami dotyczącymi jej zapomnianego dzieciństwa i skonfrontować je z upiorną „Damą w Czerwieni”, której mroczny sekret dotyczy jakiegoś przerażającego przeznaczenia. Bohaterka powoli zaczyna popadać w szaleństwo. Filmowy obraz „Agony” swoją formą i stylem oddaje hołd gatunkowi gothic horror – mamy starą posiadłość i żyjące w nim widmo, rodzinną klątwę, niejasne wspomnienia z dzieciństwa dotyczące dziwnych okultystycznych ceremonii, tajemniczą zagadkę oraz ukrywającą coś, małą społeczność.

Brzmienie ścieżki dźwiękowej do „Agony” oparte jest głównie na melancholijnych i przeciągłych partiach smyczkowych (skrzypce i wiolonczela), nawiedzonych gitarowych drone’ach, klimatycznych partiach fortepianu, surrealistycznych dźwiękach syntezatorów, schizofrenicznych dysonansach i innych atonalnych zabiegach. W nagraniach pojawiają się również pochmurne dark ambientowe pejzaże, elementy industrialu oraz pulsująca niepokojem i tajemnicą elektronika.  Barði Jóhannsson potrafi okiełznać i poukładać te różne dźwiękowe motywy, tudzież eksperymentalne formy i przedstawić je w za pomocą intrygujących rozwiązań kompozycyjnych.Dźwiękowo i tematycznie ten soundtrack prezentuje się wybornie. Kompozytor w żadnym wypadku nie bombarduje nas tutaj dźwiękami, czy ich nagłymi wybuchami. Dba o to, aby ekspresja jego muzyki nie była nadmierna. W zamian za to oferuje nam co najmniej kilka interesujących pomysłów na muzykę grozy, które robią dużo bardziej straszne wrażenie. Generują napięcie i niepewność, poczucie alienacji, wewnętrznego zagubienia, zwątpienia i utraty zmysłów. Oczywiście, żeby nie było, nie tylko z mrocznym materiałem mamy tu do czynienia. Pojawiają się tutaj i to bardzo licznie, luźniejsze, spokojniejsze, nastrojowe i nostalgiczne akcenty muzyczne, które potrafią zrobić również nie małe wrażenie, jak i poruszyć słuchacza. Do tego ścieżka dźwiękowa ma naprawdę piękny temat przewodni.

Siłą muzyki Barði Jóhannssona jest jej niebywale sugestywny charakter. Artysta udowodnił po raz kolejny, że jest nietuzinkowym twórcą potrafiącym sprawnie poruszać się pomiędzy wieloma konwencjami muzycznymi, umiejętnie budującym klimat i napięcie. Owocem tego są nagrania niosące za sobą nie tylko dużą wartość ilustracyjną, ale i estetyczną. Kompozycje z „Agony” są tajemnicze, mroczne i liryczne, przenikliwe i pełne mistycyzmu. Warto posłuchać.

 

Barði Jóhannsson :: Agony (OST)

1. Sabazios O (Instrumental) (Bardi Johannsson feat. Bang Gang) 4:41
2. Inheritance of Sorrow 2:15
3. Melancholy and Thoughts 1:00
4. Drama at the Gallery 3:49
5. Memories of the Strange 1:31
6. Preparation and Revelation 2:39
7. In Her Premonitions 2:32
8. This Feeling We Know 1:53
9. Drawing Emotions 1:22
10. Sorrow Surrounding 2:46
11. Little Dizzy and Melancholic 2:34
12. Approaching Agony (Sabazios Variations) 2:55
13. Burn the Sensation 2:24
14. Inescapable Past and Future 3:26
15. Legacy Kept Alive 2:44

 

Barði Jóhannsson : website / facebook

Barði Jóhannsson :: Agony (OST) (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów