W dniu 7 listopada 2011r. nakładem wydawnictwa Bedroom Community pojawi się wyjątkowy album. Jednocześnie będzie to namacalny dowód i przykład rozwijającej się przyjaźni polsko-islandzkiej na gruncie muzycznym!

Mowa oczywiście o albumie „Solaris”, będącego wynikiem współpracy dwóch cenionych islandzkich muzyków Daníel’a Bjarnason’a i Ben’a Frost’a. Trzeba zaznaczyć, że przy tworzeniu tego albumu doszło również do kooperacji z polskimi muzykami, albowiem w nagrywaniu go wzięła udział Sinfonietta Cracovia, czyli oczywiście orkiestra z Polski.
Solaris” swoją premierę na scenie miał w Reykjaviku w czerwcu 2011 r., w nowej islandzkiej sali koncertowej Harpa. Przedsięwzięcie to jest uczczeniem 50-tej rocznicy ukazania się powieści „Solaris” polskiego znakomitego pisarza, fantasty, futurystycznego wizjonera – Stanisława Lema.

Projekt powstał na zlecenie krakowskiego festiwalu Unsound w 2010r. Jedną z integralnych części przedsięwzięcia jest kompozycja filmowa, stworzona przez Briana Eno i Nicka Robertsona. Kompozycja, w której wykorzystano kadry z filmowej adaptacji książki z 1972 roku w reżyserii Andrieja Tarkowskiego.

Ben Frost i Daníel Bjarnason o równie otwartych umysłach i odważnych pomysłach co sam Stanisław Lem, stworzyli muzyczną ilustrację kosmicznego świata, a raczej człowieka we wszechświecie. Połączyli klasyczną estetykę z postindustrialną przestrzenią. Ciepłe, delikatna brzmienia orkiestry smyczkowej przenikają przez sztucznie wygenerowane i przetworzone dźwięki w konsekwencji tworząc symfoniczne science-fiction. Frost i Bjarnason stworzyli dźwięki bliskie obrazu, głęboko wnikające we wnętrze i emocje. Eteryczność i przestrzenność tej muzyki gwarantuje niebywałe doświadczenie zmysłowe.

 

 

Ben Frost and Daniel Bjarnason :: Solaris

01. We Don’t Need Other Worlds, We Need Mirrors
02. Simulacra I
03. Simulacra II
04. Snow
05. Reyja
06. Cruel Miracles
07. Hydrogen Sulfide
08. Unbreakable Silence
09. You Mean More to Me Than Any Scientific Truth
10. Saccades
11. Venia

 

 


SÓLARIS Teaser : Ben Frost & Daníel Bjarnason : „Reyja” from Iceland Music Export on Vimeo.

Ben Frost and Daniel Bjarnason :: Solaris (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów