Wielowymiarowy islandzki projekt Benni Hemm Hemm wciąż pozostaje oryginalny, kreatywny i nieoczywisty.

O intrygującym islandzkim projekcie Benni Hemm Hemm, który prowadzi Benedikt H. Hermannsson pisaliśmy przy okazji premiery albumu „Skordýr” (2016; recenzja TUTAJ).

Benni Hemm Hemm w trakcie swojej wieloletniej działalności przyzwyczaił już swoich fanów do tego, że jego skład personalny ulega częstym zmianom, podobnie jak i sama muzyka, która ciągle wymyka się klasyfikacji, przekracza wszelkie gatunkowe ramy i mówiąc najkrócej jest fuzją różnorodnych inspiracji i wpływów.

31 stycznia 2020 roku premierę miał nowy album projektu Benni Hemm Hemm zatytułowany „KAST SPARK FAST”, wydany przez wytwórnię Alda. Na płycie znalazło się dziesięć nowych i intrygujących utworów skomponowanych przez Benedikta H. Hermannssona, w których nagraniu artystę wsparło wielu świetnych muzyków:

 

Ingibjörg Elsa Turchi – bas
Hroðmar Sigurðsson – gitara
Páll Ivan frá Eiðum – gitara barytonowa
Ivar Pétur Kjartansson – perkusja
Elsa Kristín Sigurðardóttir – trąbka
Kári Hólmar Ragnarsson – bas, klawisze
Ingi Garðar Erlendsson – puzon
Tumi Árnason – saksofon, harmonijka
Margrét Arnardóttir – pianino

 

Za każdym razem kiedy sięgam po nową płytę Benni Hemm Hemm to tak naprawdę nie wiem, co na niej znajdę, bo to jest jedna wielka ruletka stylistyczna. Ale równocześnie przyjmuję taki stan rzeczy z pewnym spokojem, bo jak dotąd projekt ten mnie nigdy nie zawiódł. Wszystko zatem zależy od tego, czy im ufasz, czy nie. Ja ufam, bo niezależnie od tego w jakim kierunku i w jakie rejony muzyczne Benni Hemm Hemm się zapuszczał, zawsze wychodził z tego obronną ręką. Przynajmniej tak było dotychczas. A jak jest tym razem? Równie fantastycznie! Na swoim najnowszym wydawnictwie Benni Hemm Hemm ponownie zaskakuje słuchaczy szeroką i bogatą paletą brzmień i stylów. Korzystają przy tym nie tylko z gitar i perkusji, ale także instrumentów dętych i klawiszowych, sięgają też po elektronikę. „KAST SPARK FAST” dowodzi, że Benni Hemm Hemm nie boi się eksperymentów, nie chce stać w miejscu i chwała mu za to. Zawartość jego najnowszego albumu stanowi muzyka zdecydowanie alternatywna i eksperymentalna. Na płycie usłyszymy wiele różnorodnych stylistycznie elementów i nawiązań, które otagować można takimi hasłami jak chamber pop, indie pop rock, indie folk, americana, indietronica, experimental, jazz, psychedelic, ambient, cinematic.

Benni Hemm Hemm serwuje nam ekscentryczną, a jednocześnie inspirującą muzyczną miksturę, która nie tylko ładnie i egzotycznie wygląda, ale również przyjemnie i wybornie smakuje. Brzmienia, których jest tu mnogość, zmieniają się na „KAST SPARK FAST”  jak w kolorowym kalejdoskopie i układają się w fascynujące figury. Tu nie ma zbędnej ścieżki, ani jednego niepotrzebnego dźwięku, wszystko składa się na doskonałą, błyszczącą całość, która wywołuje u odbiorcy różne emocje, począwszy od melancholii, przez błogość, aż po euforię. To jedna z takich płyt, które nadają się do tańca i do… oddania się refleksji. Zakręcona alternatywna muzyka Islandczyków imponuje ciekawymi songwriterskimi trikami i cudownymi melodiami, którymi Benedikt sypie jak z rękawa.

Benni Hemm Hemm to sprawdzona marka. Ten wielowymiarowy projekt wciąż pozostaje oryginalny, kreatywny i nieoczywisty. „KAST SPARK FAST”  to album obłędny i zjawiskowy, który wciąga słuchacza nieskrępowaną dźwiękową wolnością. Najpierw zdumiewa, później intryguje, a koniec końców już tylko cieszy. Płyta Islandczyków zabiera nas w świat barwnej awangardy, udziwnionej muzyki pop, której istotą są misternie skonstruowane kompozycje, umiejętnie dobrane brzmienia, odrealniona atmosfera oraz charakterystyczne łagodne i sentymentalne partie wokalne. Usiądźcie, włączcie play i więcej nie musicie nic robić, wszystko będzie się działo samo. Taka płyta, taki Benni Hemm Hemm.

 

 

Benni Hemm Hemm :: KAST SPARK FAST

01. BAR KAR 03:24
02. DAVÍÐ 51 03:50
03. NIÐURSETNINGAR 03:18
04. EYJA 05:03
05. KLESSIR Á SÁÁ 02:52
06. TRÚARJÁTNINGIN 03:49
07. MIKLABRAUT 04:01
08. HEF ALDREI 03:53
09. MAUR 03:52
10. HJARTAÐ SLÆR 05:39

 

 

Benni Hemm Hemm : facebook / bandcamp / spotifyBenni Hemm Hemm :: KAST SPARK FAST (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów