The new & most bad-ass gay vampire zombie splatter movie you’ll ever see… ever.

Islandzka ikona electro-popu i retro brzmień lat 80-tych – Berndsen (Davíð Berndsen) miał dotychczas na swoim koncie trzy pełnowymiarowe wydawnictwa: „Lover in the dark” (2009). W listopadzie 2013 roku wydał swoją drugą płytę „Planet Earth” (2013; recenzja TUTAJ) i „Alter Ego” (2018; recenzja TUTAJ).

Natomiast 20 kwietnia 2020 roku ukazał się nowy album Berndsena pod tytułem „Thirst”. Jest to oryginalna ścieżka dźwiękowa napisana przez kompozytora do filmu „Thirst” (is. Þorsti) w reżyserii Gaukura Úlfarssona i Steinþóra Hróara Steinþórssona, do którego scenariusz napisał Björn Leo Brynjarsson.

Thirst” to film z gatunku kina grozy, którego akcja rozgrywa się w małym islandzkim miasteczku, w którym czai się zło i często dochodzi do niewyjaśnionych i brutalnych zbrodni. Film opowiada o narkomance Huldzie, kobiecie ściganej przez policję w związku z podejrzeniem o zabójstwo swojego brata Steindi’ego. Hulda zostaje aresztowana, jednakże z powodu niewystarczających dowodów dochodzi do jej szybkiego zwolnienia z aresztu. Wówczas kobieta nie ma dokąd pójść ani do kogokolwiek się zwrócić o pomoc. Błąkając się po zimnych ulicach spotyka Hjörtura, z którym się zaprzyjaźnia. Starszy mężczyzna okazuje się być tysiącletnim wampirem i… homoseksualistą. Hjörtur ożywia brata Huldy, co prowadzi do strasznych konsekwencji.

Znając wcześniejszą twórczość Berndsena nieco obawiałem się tego, że napisana przez niego muzyka filmowa nie sprosta moim oczekiwaniom. Na szczęście wszelkie obawy okazały się bezpodstawne. Islandczyk dobrze czuje materię filmową. Potrafi pójść szerzej, ale potrafi też ograniczyć środki. Chociaż od razu trzeba wyjaśnić, że po pierwsze nie jest to album piosenkowy, po drugie instrumentalne kompozycje mają formę muzyki filmowej, a po trzecie zamiast parkietowego blasku otrzymujemy nocny mrok. Niemniej jednak na ścieżce dźwiękowej do Thirst jest dużo interesujących motywów syntezatorowych, z tym, że bardziej ponurych, minorowych i niepokojących, bo nacisk w tym materiale, jak możemy się domyśleć, położony jest głównie na budowanie mrocznej, posępnej i tajemniczej atmosfery danego filmu, ale nie zawsze. Wiele fragmentów stanowi również filmowy score, dźwiękowe tło da rozgrywającej się na ekranie fabuły. Pojawiają się rozwiązania synth wave, ale mają one formą bardziej rozlaną, rozmytą i rozciągniętą. Berndsen częściej jednak sięga do stylistyki dark ambientowej, jak również wykorzystuje wpływy industrialne i drone’owe, w których syntezatory i elektronika wspomagana jest akompaniamentem nawiedzonych instrumentów smyczkowych. Najważniejsze, że ta muzyka doskonale działa w filmie i uwypukla to co dzieje się na obrazie. A jak sprawdza się poza kinowym medium, słuchając jej już w domowym zaciszu? Też jest dobrze. Dźwiękowa zawartość Thirst broni się sama w sobie jako odrębny byt muzyczny. Ale uważajcie, bo w kilku momentach można się naprawdę wystraszyć. 

Nie sposób odmówić Berndsenowi sprawności technicznych i muzycznej wyobraźni. Przy okazji omawianej ścieżki dźwiękowej ponownie wypada zachwalać jego umiejętności w zakresie układania przemyślanych struktur muzycznych, dobierania odpowiednich środków i oszczędnego operowania rozmaitymi dźwiękowymi smaczkami. Wie jak wykorzystać analogowe technologie ubiegłego wieku do kreaowania atrakcyjnego brzmienia. Artysta ma też zmysł do tworzenia prostych, acz nie banalnych melodii, które nie naruszają głównej myśli utworu.

Wydawnictwo „Thirst” to ścieżka dźwiękowa z wyraźną koncepcją. W tej muzyce chodzi o przede wszystkim o budowanie atmosfery grozy, poczucia niepokoju i zagrożenia. I to zdecydowanie udało się osiągnąć Berndsenowi,  bo zaiste stworzył płytę bardzo wrażeniową i sugestywną, która ma wiele smaków. Z przewagą tych ciemniejszych.

 

Berndsen :: Thirst (OST)

1. Oskjuhlid Cries 04:17
2. Praying 01:15
3. My Brothers gone 01:50
4. Peanut Head explosion 02:01
5. Sex Doll 01:56
6. Interrogation 00:51
7. Let her go 00:43
8. Shadow 00:29
9. Hot dogs and a vegan 01:36
10. He has to eat 01:38
11. Father Prince 01:04
12. Death of Jens 01:55
13. The Ritual 00:49
14. Alone in the Dark 02:06
15. Kidnapped 02:13
16. Not like this 01:10
17. Cult Leader 00:48
18. Dark Clubbing 00:57
19. Death keeps coming 01:01
20. Smelliees 01:38
21. Gas and Love 00:52
22. Full Moon 01:40
23. Red Moon 01:48
24. Thirst Theme Song 03:51

 

Berndsen : facebook / bandcamp / spotify / soundcloud

Berndsen :: Thirst (OST) (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj