Podczas corocznej islandzkiej bitwy zespołów, czyli islandzkiego konkursu muzycznego Músíktilraunir, w którym wyłania się młode talenty, zwycięzcami roku 2017 został duet Between Mountains.

Between Mountains tworzyły wówczas dwie młode przyjaciółki: Katla Vigdís Vernharðsdóttir (14 lat, gra na gitarze półakustycznej i syntezatorze) i Ásrós Helga Guðmundsdóttir (16 lat, gra na akordeonie i ksylofonie). Nazwa zespołu jest nieprzypadkowa, gdyż odnosi się do miejsca, z którego pochodzą artystki. A mieszkają one w dwóch małych społecznościach znajdujących się na fiordach zachodnich Islandii otoczonych górami. Chociaż dziewczyny znały się wcześniej i grały wspólnie, to tak naprawdę zespół założyły w 2017 roku specjalnie po to, aby wziąć udział we wspomnianym na wstępie konkursie. Zatem zespół w trakcie występu istniał zaledwie miesiąc, co więcej kompozycje powstały na kilka dni przed tym wydarzeniem. Po wygranej Between Mountains, artystki rozwijały swój warsztat, komponowały nowe utwory i koncertowały. Mimo to nieoczekiwanie zespół niedawno opuściła Ásrós Helga, która chciała realizować się w innych projektach. Stąd Between Mountains aktualnie funkcjonuje jako solowy projekt mulitiinstrumentalistki i wokalistki Katli Vigdís.

1 listopada 2019 roku Between Mountains wydał swój debiutancki album „Between Mountains”. Katla Vigdís wykonała tutaj wszystkie partie wokalne i większość instrumentalnych. Jedynie za partie perkusyjne odpowiada  Valgeir Skorri. Natomiast produkcją płyty zajmował się Arnar Guðjónsson, który wykonał świetnie swoją robotę i  bez wątpienia nadał muzyce Between Mountains ostateczny, bardzo charakterystyczny rys. Klarowne brzmienie płyty podkreśla zarówno niebanalne tekstury poszczególnych utworów pełne znakomitych dźwięków, jak również imponującego wokalu artystki i piękno niesionych przezeń nastrojów, emocji i melodii.

Muzyka z „Between Mountains” jest wypadkową subtelnego chamber popu i eterycznego nordyckiego indie folku. Kompozycje Katli Vigdís charakteryzują delikatne, ale kunsztownie tkane aranżacje, perfekcyjnie rozplanowany akompaniament, liryczny klimat, czarujące, dyskretne melodie i cudowne harmonie wokalne. Pierwszoplanową rolę odgrywa piękny i hipnotyzujący, baśniowy głos Katli, który zdecydowanie przyciąga uwagę, a nierzadko także onieśmiela. Słuchając ze smakiem przygotowanych kompozycji Between Mountains łatwo można przenieść się do świata, który artystka kreuje na swojej płycie, bo czyni to nie tylko w sposób bardzo finezyjny i atrakcyjny dla nas, ale również w sposób przekonujący i swobodny. Muzyka o tęsknym i melancholijnym zabarwieniu emocjonalnym, dodatkowo przepełniona refleksyjnym tonem i bezpretensjonalną słodyczą, ładnie koresponduje ze scenerią islandzkich fiordów zachodnich i wywołuje w słuchaczu zdecydowanie pozytywne odczucia.

Between Mountains” to pod wieloma względami płyta wyjątkowa. Z całą pewnością wydawnictwo to można nazwać bardzo ciekawym i przejmującym, kojącym i nastrojowym. Album jest po prostu przyjemny i szybko ma się ochotę na kolejny raz, bo wypełniają go pełne ozdobników, misternie przygotowane kompozycje o zjawiskowej urodzie, które tworzą zwartą narracyjnie romantyczną opowieść. Ale w moim odczuciu album ten jest też dokonaniem ważnym z innego powodu. Dowodzi bowiem, że mimo młodego wieku Katla Vigdís jest bardzo dojrzałą i utalentowaną artystką, będącą w ciągłym progresie muzycznym. Po wysłuchaniu jej debiutu już nikt nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Potencjał, jaki drzemie w tej młodej Islandce rokuje pozytywnie na przyszłość. 

 

 

Between Mountains :: Between Mountains

1. Open Grounds
2. Little Lies
3. Bound
4. Don’t Want to be In Love
5. September Sun
6. Figures
7. Synthalag
8. Faded
9. Into the Dark
10. What Breaks Me

 

 

Between Mountains : facebook / spotify

Between Mountains :: Between Mountains (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów