Biggi Nielsen (właś. Birgir Nielsen) jest profesjonalnym perkusistą, nauczycielem gry na perkusji, kompozytorem i zawodowym muzykiem w Islandii.

Jego miłość do perkusji zrodziła się gdy miał 6 lat. Wtedy podejmował pierwsze próby bębnienia na stołkach kuchennych. W wieku 10 lat, dostał swój pierwszy zestaw perkusyjny. Biggi przez 3 lata studiował na islandzkiej szkole muzycznej FIH – grę jazz, pop i rock na perkusji, a także naukę o instrumentach perkusyjnych. Jego nauczycielami byli między innymi – jego ojciec Þór Nielsen, Benedikt Pálsson, Guðmundur Steingrímsson (Papa jazz), Reynir Sigurdsson i Gulli Briem. W wieku 16 lat Biggi stał się profesjonalnym muzykiem. Posiada bogate doświadczenie w pracy w przemyśle muzycznym.

Biggi jest członkiem i założycielem grup: Land & Synir, VV & B, Sælgætisgerðin, Klaufar i Tyrkja Gudda.

Ponadto współpracował z wieloma artystami lokalnymi i międzynarodowymi. Można go usłyszeć na ponad 100 płytach LP.

9555_1029471817074254_7534335216408654375_n

W 2015 roku Biggi Nielsen wydał swój solowy album „Svartur 2” (wydawca: Tommi og Jenni). Artysta skomponował wszystkie kompozycje i zagrał tutaj na perkusji i klawiszach. Materiał na krążek miksował  Addi 800, natomiast jego mastering przeprowadziła Mandy Parnell.

Album „Svartur 2” to materiał z autorskimi kompozycjami artysty, ale w jego wykonaniu towarzyszyło Biggiemu spore grono gości, wielu znanych i naprawdę cenionych islandzkich muzyków:

Ásgeir Ásgeirsson – gitara
Friðrik Sturluson – bas
Haukur Gröndal – saksofon barytonowy
Steinar Sigurðarson – saksofon tenorowy
Snorri Sigurðsson – trąbka
Stefán Örn Gunnlaugsson – rhodes
Georg Bjarnason – bas
Eðvarð Larusson – gitara
Njáll Þórðarson – klawisze
Kjartan Valdermarsson – Hammond
Tómas Tómasson – bas
Jóhann Ásmundsson – bas
Páll Viðar Kristinssonfortepian

Supergrupa Biggi Nielsena to doprawdy bardzo ciekawy projekt acid jazzowy z elementami funky, soulu, bluesa i fusion. Wyżej wymienieni muzycy zasługują na najwyższe słowa uznania. To doświadczeni instrumentaliści mający za sobą wieloletnie doświadczenie.

Nagrany przez muzyków materiał jest niezwykle bogaty w warstwie dźwiękowej. Nakładających się na siebie partie przeróżnych instrumentów tworzą nie tylko gęsto utkaną przestrzeń, ale też barwną symbiozę. Jednak nie przytłacza ona swoją atmosferą, gdyż kompozycje są zagrane z fantastyczną lekkością i polotem. Nie przytłacza też technika. To przykład świetnej zabawy muzyków.

Rzecz jasna słychać perkusję, to ona stanowi szkielet i nadaje funkująco-jazzujący puls tej muzyce. Ona otwiera drogę do rozwinięcia skrzydeł innym instrumentom, pozwalając oddychać im pełną piersią. Stąd pomysłowo zaaranżowane są tutaj gitary ze zgrabnymi solówkami i wspaniałe partie instrumentów dętych. Dużo dobrego do brzmienia „Svartur 2” wniosły również instrumenty klawiszowe i organy wygrywające wpadające w ucho tematy muzyczne o różnych odcieniach.

Poziom instrumentalny prezentowany na albumie jest wybitny. Można się tutaj zachwycać każdym motywem, a przede wszystkim melodiami i mięsistym groove. Zaciekawiają  świetne, złożone i różnobarwne kompozycje. Rozsądne przeplatanie melodii i nastrojów sprawia, iż słucha się tego materiału niezwykle przyjemnie. Słuchacz ma możliwość delektowania się wspaniałą grę solową i rytmiczną, samymi kompozycje, jak i aranżacjami czy samym brzmieniem. Szczególnie, że nic tu nie jest przesadzone.

Wydawnictwo „Svartur 2” robi wrażenie.  Ten niebanalny album z pewnością podbije serca miłośników acid jazzu i funku, ale myślę, że nie tylko.

 

11011020_1004967982857971_5447670872332215392_n

 

 

Biggi Nielsen :: Svartur 2

1. Forleikur (Svartur 2) 2:35
2. Úrkoma 4:44
3. Leo 6:23
4. Frankie (Köben) 7:37
5. Blús fyrir Valla 5:14
6. Heimaklettur 6:37
7. Uppgjör við eldgos (útlendingur heima) 2:29

 

 

 

Biggi Nielsen : facebook

Biggi Nielsen :: Svartur 2
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów