Dryfując po islandzkich wodach przy muzyce projektu Bistro Boy.

Od kilku lat islandzki projekt Bistro Boy systematycznie pojawia się w naszym portalu przy okazji premier kolejnych wydawnictw: „Píanó í þokunni” (2018; recenzja TUTAJ), Bistro Boy + Bjartmar Broken” (2019; recenzja TUTAJ), „Evolve” (2020; recenzja TUTAJ) i „Ambient Theory Of Dreaming” (2020; recenzja TUTAJ).

10 marca 2021 roku Bistro Boy wydal swój szósty longplay zatytułowany „Drifting”, za pośrednictwem URÐ-MUSIK. Wszystkie utwory z tej płyty zostały napisane i wyprodukowane przez założyciela tego jednoosobowego projektu – Frostiego Jonssona. Mastering został wykonany w URÐ-MUSIK. Na albumie pojawiło się gościnnie kilku wokalistów: PETE (Jess McAvoy), Bjartmar, Jason Robert Goldberg i einarIndra (Einar Rafn Þórhallsson). Projekt okładki przygotował Stefan Olafsson Stefanssona. A zdjęcie na okładkę wykonał Dean Downing.

Frosti Jonsson opisuje najnowsze wydawnictwo Bistro Boy jako uduchowioną podróż w brzmienie inspirowane muzyką elektroniczną i popem z nutą muzyki klasycznej. Pierwotnym pomysłem autora było stworzenie czegoś w rodzaju albumu popowego, ale na którym udałoby się połączyć elementy instrumentalnej muzyki elektronicznej i klasycznego fortepianu. Przy tej okazji kompozytor zapragnął też przy niektórych utworach pracować z wokalistami. Od samego początku celem artysty była próba stworzenia albumu konceptualnego, który od początku do końca miałby wspólny wątek. Islandczyk zadowolony jest z wyniku końcowego swojej pracy. A my? My również!

Islandzki muzyk wykonał naprawdę kawał świetnej roboty, zadbał o każdy szczegół tego materiału, każdy dźwięk i brzmienie. Udało mu się także uzyskać fascynującą spójność całego albumu pomimo poruszania się po różnych rejonach muzyki elektronicznej i nie tylko. Kompozycje na „Drifting” są świetnie poukładane, dzięki czemu zapewniony jest tutaj harmonijny przepływ brzmień zapewniający wspaniałą podniebną podróż.

Wracając do wielowątkowości brzmienia nowej elektronicznej muzyki Bistro Boy to na pierwszy plan faktycznie wysuwają się aspiracje kompozytora do eksploracji i zgłębienia świata electropopu. Islandczyk odważnie zanurza się w daną przestrzeń, świadomie wnosząc w nią szeroki wachlarz swoich licznych inspiracji i wpływów. Wypełniając ją swoim rozpoznawalnym stylem, jak również intrygującymi motywami i rozwiązaniami. W związku z tym muzykę z „Drifting” cechuje świeżość, jak również duża atrakcyjność i rozległość dźwiękowych krajobrazów. Dostrzec w niej możemy wiele sfer i kręgów, na które składają się między innymi warstwy ambientowe, downtempo i chillout. Kompozycje nasycone są pięknymi partiami klawiszowymi budującymi nastrój muzyki filmowej. Mile zaskakują także wokaliści. Ich dobór jest jak najbardziej odpowiedni. Odmienne barwy głosów poszczególnych zaproszonych artystów pogłębiają odbiór danego wydawnictwa. Całość poskładana jest z wielkim smakiem i mistrzowską erudycją.

Nikogo jednak specjalnie nie namawiam do tego, aby analizować poszczególne kompozycje,  brzmienia, rytmy i dźwięki „Drifting”. Zdecydowanie proponuję, aby podejść do muzyki Bistro Boy z całkowicie otwartym umysłem, zdać się na kierunek jej swobodnego dryfowania i dać się ponieść tym przestrzennym dźwiękom, nostalgicznym melodiom, delikatnym syntezatorowym pasażom, nieśmiałym, jak i bardziej zdecydowanym bitom oraz wszechobecnej miękkości i ciepłu. Zapewniam, że bycie znoszonym przez dźwięki z „Drifting” jest arcy przyjemne.

Bistro Boy po raz kolejny udowodnił, że jest jednym z najbardziej kreatywnych islandzkich projektów elektronicznych, który za pomocą dźwięków potrafi pozbawić rzeczywistości ciężaru i grawitacji. Frosti Jonsson wykazał się dużą pomysłowością i wysoką formą. Włączcie „Drifting” i zapomnijcie o świecie.

 

 

Bistro Boy :: Drifting

1. Rising 3:14
2. Ghost feat. Bjartmar 3:51
3. Shifting feat. PETE 4:06
4. Closure 3:06
5. Stop feat. Jason R Goldberg 5:11
6. Cabin 3:19
7. Stay with me 4:30
8. Broken window feat. einarIndra 4:39
9. Warm winds 4:05
10. Rising again 3:43
11. Come closer 3:43

 

 

Bistro Boy : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Bistro Boy :: Drifting (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj