Zaledwie kilka miesięcy temu omawiałem najnowszy studyjny album projektu Bistro Boy pod tytułem „Drifting” (recenzja TUTAJ), a tu zupełnie nieoczekiwanie pojawia się kolejna płyta artysty. Okazuje się jednak, że nie jest to premierowy materiał Islandczyka. Niemniej jednak warto odnotować jego pojawienie się, jak również się z nim zapoznać.

Rzecz dotyczy albumu „PNO”, który Bistro Boy wydał  7 maja 2021 roku. Tytuł albumu jest skrótem od słowa piano, które daje nam wskazówkę co do zawartości wydawnictwa. jest to po prostu kolekcja znanych już instrumentalnych i fortepianowych kompozycji, które pojawiały się wcześniej na różnych płytach artysty wydawanych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Kompozytor podkreśla, że dziewięć utworów, które zebrał na ten krążek zdecydowanie pasuje do siebie nawzajem. Jednocześnie dodaje, że dany album to jego sposób na wyrażenie poprzez muzykę swoich najgłębszych uczuć i emocji. Nie muszę chyba dodawać – bo jest to rzecz oczywista w przypadku tego artysty – że Frosti Jonsson zaaranżował i wykonał samodzielnie cały materiał.

PNO” to podsumowanie pewnego fragmentu twórczości Bistro Boy, jakże pięknego, równocześnie także mocno wrażliwego i uczuciowego. W zaprezentowanych tutaj nagraniach dominuje oniryczny i liryczny nastrój, który od pierwszych dźwięków łapie za serce. Dźwięki te unoszą się wolno w przestrzeni zapewniając tym samym temu dziełu bardzo refleksyjny i medytacyjny charakter. Atmosferyczny i neoklasyczny ambient, który proponuje Bistro Boy przynosi słuchaczowi z jednej strony ukojenie, liczne wzruszenia i emocjonalne poruszenie, a z drugiej za pomocą łagodnego strumienia przestrzennych brzmień i tonów prowadzi do błogiego rozmarzenia. Niemożliwym jest nie zachwycić się obecnymi tu partiami fortepianu. Rzeczą trudną jest również nie uronić przy tej muzyce choćby jednej łzy.

Pozwól sobie na łzy i oczyść swoją duszę.  

 

 

Bistro Boy :: PNO

1. Cabin 03:19 (Drifting)
2. Píanó í þokunni 02:18 (Píanó í þokunni)
3. Connecting us 05:12 (Evolve)
4. Come closer 03:43 (Drifting)
5. Finding peace 04:14 (Evolve)
6. Þokan 01:32 (Píanó í þokunni)
7. Lognið eftir storminn 01:28 (Solheimar)
8. Chapter 11 03:37 (Ambient Theory Of Dreaming)
9. Sunset dust 05:38 (Evolve)

 

 

 

Bistro Boy : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

Bistro Boy :: PNO (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów