Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Zjednoczeni.

25 listopada 2022 roku na rynku nakładem islandzkiej wytwórni płytowej Möller Records ukazał się album pod tytułem „tengsl”, który jest efektem współpracy pochodzącego z Islandii artysty Bistro Boy (Frosti Jonsson) i słoweńskiego multiinstrumentalisty X.U.L. (Gašper Selko).

Producent Frosti Jonsson i jego projekt Bistro Boy jest doskonale znany czytelnikom naszego portalu. W ubiegłym roku ukazały się aż dwa jego wydawnictwa: „Drifting” (2021, recenzja TUTAJ) i „PNO” (2021, recenzja TUTAJ).

Natomiast w skrócie przedstawię Wam postać Gašpera Selko. Jest to instrumentalista i kompozytor. Karierę muzyczną rozpoczął w szkole muzycznej w Kamniku w Słowenii. Kontynuował naukę w Akademii Muzycznej w Lublanie, którą uzupełniał w klasie prof. Tibora Kerekeša. Różnorodność gatunkowa, swoboda i kreatywność doprowadziły go do różnych kolaboracji. Zaczął eksplorować wyjątkową ekspresję muzyczną w jazzie, muzyce etno, muzyce elektronicznej, aż po metal, hip hop, funk i sztukę współczesną. Jest członkiem kilku zespołów (Leni Kravac, Yanu, międzynarodowy kolektyw „MUSCAH”, Dirty Sanchez Band, Borzak) oraz współpracuje z wieloma uznanymi artystami i zespołami takimi jak Noctiferia, Murat i Jose, Shadow Universe, Igor Leonardi, Boris Cavazza , Borz, Denis Beganovič, Urška Centa, JaMirko, Damaris, Domžale – Kamnik Symphony Orchestra i inni. Tworzy również pod pseudonimem X.U.L.

Materiał na album „tengsl” został nagrany w Studio Adergas w Słowenii. Bistro Boy i X.U.L. Wszystkie utwory z tej płyty zostały napisane, zaaranżowane i wyprodukowane wspólnie przez Frostiego Jonssona i Gašpera Selko. Prace nad płytą trwały ponad rok. Muzyków połączyło zamiłowanie do muzyki współczesnej i elektronicznej, dlatego razem postanowili zgłębić świat muzyki klasycznej połączonej z elektroniką w zakresie przestrzenności dźwięku. W nagraniach duetowi towarzyszyło trio smyczkowe w składzie: Ana Novak (skrzypce), Abel Modic (altówka) i Maša Tomc (wiolonczela). Rejestracją muzyki zajmował się Gal Vogrič. Mastering wykonał Frosti Jonsson. Zaś okładkę albumu przygotował Peter Dimnik.

Album „tengsl” składa się z dziewięciu instrumentalnych kompozycji, które można opisać jako neoclassical electronic. Bistro Boy i X.U.L. zapraszają słuchacza w mistyczną podróż w towarzystwie zespołu smyczkowego, w którym splatają się dźwięki fortepianu, smyczków, trąbki i elektroniki. Muzycy umiejętnie bawią się partiami tradycyjnych żywych instrumentów, które łączą z elektronicznym pejzażem dźwiękowym i melodiami. Tworzą eteryczną, hipnotyzującą atmosferę za pomocą powtarzanych minimalistycznych wzorów. W efekcie powstała urokliwa całość łącząca światy elektroniki i muzyki klasycznej, oferująca nam dźwiękowo kojące wrażenia. Całość tworzy wyśmienitą, muzyczną ucztę, której absolutnie nie można przegapić. Dzięki tej płycie lżej będzie znieść zimę. Dodam, że islandzkie słowo ‘tengsl’ tłumaczy się jako ‘połączenie’ lub ‘być połączonym’, co sugeruje powiązania między ludźmi lub serie wydarzeń.

Muzyce z „tengsl” towarzyszy aura melancholii, refleksji i wyciszenia, ale również swoboda i przestrzeń. Można poczuć się niesionym na skrzydłach wiatru. Z pewnością nie powinno się traktować tej płyty jako muzyki tła. Bistro Boy i X.U.L. prezentują całą paletę pomysłów na to, jak stworzyć fascynujące dźwiękowe konstrukcje i odpowiednio poprowadzić melodie. Fantastycznie łączą dramaturgię muzyki klasycznej z minimalistycznym podejściem do budowy kompozycji. Przez to ich hipnotyzująca muzyka jest elegancka i wyrafinowana. Niemożliwym jest nie zachwycić się obecnymi tu partiami instrumentów klasycznych naniesionymi na elektroniczne faktury, nadającymi całości miękkości. Przy albumie „tengsl” nie wstyd uronić łzy. To oczyszczające i podnoszące na duchu przeżycie, poruszające najgłębsze pokłady wrażliwości, dające ukojenie i spokój. Dla tych, którzy cenią w muzyce klasyczne piękno, intymność i introspekcję.

 

 

Bistro Boy & X.U.L. :: tengsl

1. EINDIR I 06:23
2. EINDIR II 04:01
3. ÞRÆÐIR I 02:15
4. EINDIR III 04:38
5. EINDIR IV 04:18 video
6. ÞRÆÐIR II 02:44
7. EINDIR V 01:48
8. EINDIR VI 04:24
9. ÞRÆÐIR III 02:30

 

 

 

Bistro Boy : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify
Gašper Selko/X.U.L. : website / facebook
Möller Records : bandcamp / album

Bistro Boy & X.U.L. :: tengsl (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 3 Głosów