Stres, napięcia, konflikty i przemęczenie sprawiają, że człowiek nie potrafi w pełni delektować się światem i życiem. Natomiast prowadzone przeze mnie od wielu lat badania nad muzyką islandzką dowodzą, że przy jej wykorzystaniu można rozładować napięcia emocjonalne i spowodować, że szara codzienność stanie się fascynująca. Zatem, czy chcesz czerpać z życia więcej przyjemności? Nic prostszego! Wycisz się, zrelaksuj i rozbudź swoje zmysły przy najnowszej muzyce islandzkiego projektu BistroBoy.

Przypomnę, że projekt BistroBoy tworzy islandzki kompozytor i producent Frosti Jonsson. Wcześniej pisaliśmy już o jego twórczości przy okazji recenzji płyt: „Píanó í þokunni” (2018; recenzja TUTAJ), BistroBoy + Bjartmar Broken” (2019; recenzja TUTAJ) i „Evolve” (2020; recenzja TUTAJ).

9 września 2020 roku ukazał się najnowszy album BistroBoy zatytułowany „Ambient Theory Of Dreaming”, za pośrednictwem wytwórni Möller Records. Cały materiał napisał i wyprodukował Frosti Jonsson. Natomiast w dwóch nagraniach swojego głosu użyczyli: Kikuchi Giovanni (3) i Nico Ueno (7).

Muzyczna zawartość płyty „Ambient Theory Of Dreaming” opisywana jest przez jej autora jako „eksploracja umysłu, snów i podświadomości. to muzyka dla umysłu. muzyka o umyśle i świecie znajdującym się poza naszymi rozbudzonymi zmysłami”. Znając dotychczasową twórczość BistroBoy oraz odczytując tytuł jego najnowszej produkcji można się domyśleć, że będziemy mieć ponownie do czynienia z muzyką ambientową w wydaniu chillout i downtempo. W tego typu estetyce niezwykle ważna jest przestrzeń, umiejętne tworzenie panoramicznej perspektywy i budowanie sugestywnej atmosfery. Frosti Jonsson nie tylko doskonale zdaje sobie z tego sprawę, ale również kapitalnie opanował te tematy i z rewelacyjnym skutkiem je realizuje.

Klimatyczna zawartość „Ambient Theory Of Dreaming” wywołuje błogi stan świadomości, rozluźnia ciało i koi zmysły. Niemal cały album jest instrumentalny, jedynie w dwóch kompozycjach pojawiają się melodeklamacje. Ponadto w elektronicznych efektach i  syntetycznych podkładach ambientowych pejzaży BistroBoy pojawiają się między innymi dźwięki ptaków, kroków, ulicznych odgłosów. Zaś kluczowe motywy kompozycji nieodmiennie stanowią fantastyczne partie klawiszy i syntezatorów, które pozwalają od razu rozpoznać charakterystyczny styl Islandczyka.

Najnowsze wydawnictwo BistroBoy wyróżnia się jakością i podejściem. Zręczny dobór środków sprawia, że „Ambient Theory Of Dreaming” to wręcz wymarzony soundtrack do śnienia i marzeń. Spokojna i melancholijna, a miejscami melodyjna ambientowa muzyka islandzkiego projektu porusza emocje i zmysły słuchacza, nie sposób odmówić jej duszy.

Ambient Theory Of Dreaming” to kolejna płyta, dowodząca, że Islandia to jedno z najlepszych miejsc na odnajdywanie muzycznych miłości. Poznajcie koniecznie.

 

 

BistroBoy :: Ambient Theory Of Dreaming

1. Chapter 00 04:08
2. Chapter 01 03:42
3. Chapter 02 05:36
4. Chapter 03 03:03
5. Chapter 04 02:38
6. Chapter 05 03:45
7. Chapter 06 02:02
8. Chapter 07 01:00
9. Chapter 08 04:38
10. Chapter 09 02:36
11. Chapter 10 01:55
12. Chapter 11 03:37

 

BistroBoy : website / facebook / bandcamp / soundcloud / spotify

BistroBoy :: Ambient Theory Of Dreaming (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów