36884_108816302502465_5981338_n

Album „Bium Bium – Icelandic Lullaby Musicbox” to wydawnictwo nietypowe i niecodzienne. Jednocześnie wyjątkowe i posiadające niewątpliwy urok, który zasługuje na docenienie. Już sam tytuł tego albumu wywołuje pozytywne i miłe skojarzenia.

Album został wydany w grudniu 2008 przez niewielką islandzką wytwórnię Warén Music założoną przez Halldóra Waréna (członka zespołu VAX). Przypomnieć należy, że wytwórnia ta wydała również album Kjuregej Lævirkinn” (recenzja tutaj), o którym pisaliśmy wcześniej na naszej stronie.

Na albumie „Bium Bium – Icelandic Lullaby Musicbox” znajdują się 24 instrumentalne utwory. Minimalistycznie zaaranżowane i zagrane w sposób jednoznacznie kojarzący się z brzmieniem pozytywki. Do pięknie wydanej płyty dołączona jest 16 stronicowa książeczka, w której natrafimy na szkicowane obrazki oraz teksty i wiersze przypisane poszczególnym utworom (w języku islandzkim). Okładkę zaprojektował Villi Warén (brat Halldóra) wykorzystując prace artystki Íris Lind Sævarsdóttir.

Z zawartości książeczki możemy dowiedzieć się, że większość utworów ma swoją długą tradycję w kulturze islandzkiej. Chociaż niektóre pochodzą także z innych krajów.

A skąd pomysł na album z taką muzyką? Na to pytanie odpowiada Halldór Warén, który wraz z żoną Agnes nagrał go w swoim domu na wschodnim wybrzeżu Islandii. Otóż pomysł przyszedł po urodzeniu ich syna Eyvindura. Halldór i Agnes zauważyli, że ich dziecko, jak również inne dzieci, bardzo uspokajają się i wyciszają, kiedy słyszą mechaniczne dźwięki wydobywające się z pozytywki. Uświadomili sobie, że te proste dźwięki tworzące piękne melodie mają jakiś magiczny wpływ na każdego kto ich słucha.

Bium Bium – Icelandic Lullaby Musicbox” to taka współczesna forma pozytywki. Ten kołysankowy i pozytywkowy album Halldór i Agnes dedykują swoim dzieciom, jak i wszystkim dzieciom i ich rodzicom na świecie.

Po włożeniu płyty „Bium Bium…” do odtwarzacza i włączeniu przycisku play, mamy wrażenie jakbyśmy w jakiś magiczny sposób uruchomili pozytywkę. Niemal słyszymy jak metalowe wypustki zaczepiają o mechanizm i podskakują na napotkanych nierównościach wygrywając zaklętą w nich melodię.

Z głośników wydobywają się nastrojowe, delikatne i unikatowe dźwięki. Jedyne w swoim rodzaju i niepodobne do żadnych innych. Powoli płynące przepiękne nuty wypełniają całą przestrzeń. Harmonijna muzyka tworzy przyjemne dla duszy melodie. Muzyka na albumie ma postać minimalistyczną, przedstawiona w przystępnej dla wszystkich postaci. Dzięki temu nie przeszkadza, nie jest nachalna. Pozostaje natomiast sugestywna i zrozumiała. No, ale taką tez formę mieć powinna, gdyż małe dzieci dużo dotkliwiej odczuwają większą dawkę decybeli, niskich częstotliwości czy zbyt agresywnego rytmu.

 

Bíum Bíum :: Icelandic Lullaby Musicbox

1. Bíum, Bíum Bambalóa2857803518_10
2. Dvel ég í Draumahöll
3. Sofðu Unga Ástin Mín
4. Krummavisur (Krummi svaf í klettagjá)
5. Óskasteinar ( fann ég á fjalli)
6. Bí Bí og Blaka
7. Maístjarna
8. Krummi Krunkar Úti
9. Lóan er Komin
10. Kvöldvísur ( Kvölda tekur)
11. Lausavísur
12. Frost er úti fuglinn minn
13. Sofa Urtubörn
14. Erla Góða Erla
15. Vögguvísa ( Illa dreymir)
16. Kvæðið um Fuglana
17. Glettinn Máninn
18. Álfareiðin ( Stóð ég út í)
19. Fylgd ( Komdu litli ljufur)
20. Guttavísur
21. Völuvísa
22. Vem Kan Segla
23. Elistabet og Elinborg
24. Til Afa

 

Zapraszamy na stronę poświęconą wydawnictwu „Bíum Bíum – Icelandic Lullaby Musicbox„. Album można odsłuchać i zakupić poprzez stronę bandcamp, tonlist oraz bezpośrednio przez wytwórnię Warén Music

Bíum Bíum – Icelandic Lullaby Musicbox (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów