Spośród wielu niesamowitych występów, które odbywały się w trakcie festiwalu Norður og Niður organizowanego przez zespół Sigur Rós w ubiegłym roku w Reykjavíku w okolicach świąt bożonarodzeniowych, jednym z najlepszych i najbardziej nieprzewidywalnych był wyjątkowy koncert lokalnego chóru dzwonkowego Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar, który wykonał kilka znanych kompozycji Sigur Rós w zupełnie nietypowej i czarującej aranżacji. Ich występ były czymś niezwykłym. Wydawać się mogło, że Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar grali bez wysiłku, w sposób całkowicie spontaniczny i naturalny, a swoim wykonaniem wzmacniali tylko magię i piękno oryginalnych kompozycji. Trzeba jednak wiedzieć, że ten efekt nie udałoby się uzyskać, gdyby nie olbrzymie umiejętności muzyków, wykonanie ciężkiej pracy i niesamowite zgranie.

30 listopada 2018 roku za pośrednictwem niezależnej wytwórni Krunk Records ukazał się album​​ EP nagrany przez Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar noszący tytuł „KLUKK: Sigur Rós in Bells”. Na płycie znalazło się sześć coverów grupy Sigur Rós. Na marginesie wyjaśniam, że słowo klukk to islandzka onomatopeja dla dźwięku, który wydaje uderzony dzwonek. Jest to również określenie używane podczas oznaczenia kogoś w dziecięcej grze „To”; można nim także opisać zawodzenie kruka będące zwiastunem deszczu, a także gdakanie kurczaka („klukke” po duńsku).

Grafika dla omawianego wydawnictwa została zaprojektowana przez siostrę Jónsíego, Ingibjörg Birgisdóttir i zawiera wizualizację fali dźwiękowej dzwonka oglądanego przez stary obiektyw aparatu.

Aranżacje wszystkich kompozycji z KLUKK: Sigur Rós in Bells” zostały przygotowane przez Ingiego Garðara Erlendssona (Moses Hightower), który w przeszłości występował z grupa Sigur Rós, grał wówczas na suzafonie (instrument dęty blaszany) jako członek Brassgat í Bala, orkiestry dętej towarzyszącej podczas trasy koncertowej Sigur Rós, zarówno przy promocji albumu „Takk”, jak i „Með suðíí eyrum við spilum endalaust”.

Dodam, że orkiestrze/chórowi Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar dyrygowała Karen J Sturlaugsson, a materiał został zarejestrowany przez Ingiego Garðara Erlendssona i Ásgeira Aðalsteinssona. Nagrania przeprowadzono w Berg, Hljómahöll. Końcowy mastering albumu wykonał Taylor Deupree (12k mastering).

W skład Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar wchodzą:

Rangheiður Eir Magnúsdóttir
Jón Böðvarsson
Arnar Freyr Valsson
Sandra Rún Jónsdóttir
Þórarna Salóme Brynjólfsdóttir
Sebastian Hubert Klukowski
Margrét Vala Kjartansdóttir
Ástþór Sindri Baldursson
Arnar Geir Halldórsson
Sigurvin Þór Sveinsson
Bergur Daði Ágústsson
Þorvaldur Halldórsson

* materiały promocyjne wydawcy

 


 

Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar :: KLUKK: Sigur Rós in Bells

1. Hoppípolla 04:29
2. Inní mér syngur vitleysingur 04:41
3. Sæglópur 07:19
4. Starálfur 06:08
5. Fljótavík 04:03
6. Untitled #3 (Samskeyti) 07:53

 
 
 
 

Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar facebook / Krunk Records – bandcamp / spotify

Bjöllukór Tónlistarskóli Reykjanesbæjar :: KLUKK: Sigur Rós in Bells (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj