Boncyan to nowy indie electro popowy zespół składający się z dwóch najbardziej doświadczonych farerskich producentów, od kilkunastu lat mieszkających i tworzących na Islandii – Janusa Rasmussena (Bloodgroup, Kiasmos, BYRTA) i Sakarisa Joensena, oraz pochodzącego z Wielkiej Brytanii singer-songwritera Toma Hannaya.

Trzeba wiedzieć, że każdy z tych artystów występował w wielu różnych muzycznych projektach, jak również ma na swoim koncie solowy materiał. Przypomnę, że ostatni album „Vín”, którego autorem jest Janus, w 2020 roku był nominowany do muzycznych nagród Icelandic Music Awards oraz Nordic Music Awards. Chociaż panowie cieszą się udanymi solowymi karierami postanowili połączyć siły, aby stworzyć projekt Boncyan.

Alternatywne popowe trio oficjalnie zaistniało w sieci w 2020 roku z singlem „It’s On Me”, wtedy jeszcze pod nazwą Bodypaint. Islandzki kolektyw mówi wprost o tym, że są odpowiedzią na charakterystyczne w latach 90-tych boysbandy. Artyści opisują swój projekt jako „hałaśliwy, ale dojrzały powrót do boysbandów z przeszłości”. Po udanych występach, w tym również na Iceland Airwaves, panowie poczuli potrzebę kontynuowania swojej działalności, ale pod bardziej „poważną” nazwą i z nieco innym wizerunkiem. Z pomocą wyszukiwarki google trafili na słowo, którym nazwali swoje muzyczne przedsięwzięcie. Dodam, że nazwę Boncyan należy wymawiać jako ‘bon – see ann’, gdzie słowo ‘bon’ oznacza dobry, a ‘cyan’ odnosi się do zielonkawo-niebieskiego koloru.                              

Debiutanckim wydawnictwem Boncyan jest album EP pod tytułem „Deluge”, który składa się z czterech singli ukazujących się w sieci w różnych odstępach czasu. Pierwsza kompozycja „Turn It All Around” miała swoją premierę 16 lipca 2021 roku. Piosenka zajmuje się negatywnymi skutkami mediów społecznościowych, złymi skutkami prowadzenia podwójnego życia za pomocą inteligentnych urządzeń oraz potrzeby nieustannego porównania się z innymi ludźmi. Ukazuje człowieka, który utknął w błędnym kole social mediów, porównując się z innymi i robiąc wszystko dla „polubień”, równocześnie pozostając nieświadomym negatywnych skutków, jakie może to mieć na jego „prawdziwe życie” w realu. Plan publikacji kolejnych utworów prezentuje się następująco:

06.08 – Wait For It (Ft. GDRN)
27.08 – Deluge
17.09 – Fire (Deluge EP)

Muzycy Boncyan wyjaśniają, że chcieli napisać muzykę, która odzwierciedlałoby beztroskę i naiwność ich młodzieńczych lat. Były to lata 90-te – czas kiedy nikt nie wiedział jeszcze jaką moc będą miały w przyszłości social media i świat wirtualny, jaki wpływ będzie miał na człowieka Internet i jak bardzo kształtował będzie życie jednostki i społeczeństwa. Artyści zwracają uwagę na to, jak wiele jest obecnie osób, które tęskni za życiem w latach 90-tych, jak również w latach 70-tych i 80-tych, ile przyjemnych wspomnień, uczuć i sentymentu budzą tamte czasy. Ponadto artyści wyjaśniają, że czas niedawnego lockdownu wywołał w nich dużo nostalgicznych uczuć i wspomnień odnośnie ich młodzieńczej muzycznej edukacji, dlatego postanowili napisać coś, co byłoby poniekąd hołdem do tego jak wspaniały był świat. Oczywiście panowie mają odpowiedni dystans do siebie i swojej muzyki. Nie traktują swojego „boysbandu” zbyt poważnie, niemniej jednak dokładnie wiedzą, jak mogą zadowolić swoich fanów. I zdecydowanie zapewniam Was, że nie jest to gra na nostalgii i emocjach. To wysoki poziom muzycznej fantazji.

Materiał z „Deluge” to świetna nowoczesna popowa produkcja oparta na oldschoolowej artystycznej wrażliwości. Muzyka Boncyan łączy w sobie wpływy dream popu, r’n’b, hymnicznego power popu, electro popu i mocnego retro house’u. Całość dopełniają ciekawe teksty napisane przez Toma Hannay’a, zwieńczone jego rozmarzonym i ciepłym wokalem. W tym miejscu dopowiem, że gościnnie w następnym singlu „Wait for it”, zaśpiewa islandzka popowa wokalistka GDRN, która niedawno zagrała również główną rolę w popularnym serialu „Katla” wyprodukowanym dla Netflixa.

Trzymam kciuki za Boncyan i mam nadzieję, że panowie pracują nad pełnowymiarowym materiałem, który będzie mógł pochłonąć słuchacza w taki sam sposób co EP’ka „Deluge”.   Produkcyjnie wszystko jest tu na najwyższym poziomie. Artyści zanurzają się w palecie wielu kolorowych barw tworząc z nich zachwycające i koronkowo dopracowane dźwięki. To solidna taneczna elektronika budowana na fantastycznych rytmach, świetnych melodiach oraz pomysłowych aranżacjach, a przede wszystkim na nad wyraz ciekawych strukturach i dźwiękowych detalach. Miło jest się odprężyć przy takiej muzyce. Czekam na więcej!

 

 

 

 

Boncyan :: Deluge

1. Turn it All around 3:27
2. Wait for it (feat. GDRN) 4:31
3. Deluge 3:25
4. Fire 3:11

 

 

 

 
Boncyan : facebook / soundcloud / spotify / instagram


Boncyan :: Deluge (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów