Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Brek to islandzki zespół, który powstał jesienią 2018 roku. W jego skład wchodzą:

Harpa Þorvaldsdóttir – wokal, fortepian
Jóhann Ingi Benediktsson – wokal, gitara akustyczna
Guðmundur Atli Pétursson – mandolina, chórki
Sigmar Þór Matthíasson – kontrabas, chórki

Harpa (Thorvald) Þorvaldsdóttir, na początku 2011 roku ukończyła studia magisterskie w zakresie śpiewu operowego na Uniwersytecie Muzycznym Mozarteum w Salzburgu w Austrii i pracuje jako nauczyciel muzyki w Laugarnesskóli w Reykjaviku. Była członkiem zespołu Groundfloor oraz kwartetu jazzowego SoundPost. Swój solowy album „Embrace” wydała w 2015 roku – recenzja TUTAJ.

Jóhann Ingi Benediktsson w 2006 roku ukończył z tytułem magistra gry na gitarze szkołę muzyczną Sigursveinna D. Kristinssona, a następnie studiował na kierunku creative music communication w Iceland Academy of the Arts, którą ukończył w 2015 roku. Studiuje śpiew na Iceland Academy of the Arts i pracuje jako nauczyciel muzyki w szkole Sigursveina D. Kristinssona. Był członkiem zespołu Kamp Knox, który w 2005 roku wydał album „A Tad ’65”.

Guðmundur Atli Pétursson współpracował z bluegrassowym zespołem Illgresi, a także brał udział w różnych projektach, takich nagraniach i koncertach z takimi zespołami jak np. Baggalút, Brother Grass, Krummi.

Sigmar Þór Matthíasson od lat działa na islandzkiej scenie muzycznej. W 2012 roku ukończył wydział jazzu FÍH School of Music, a jesienią 2013 rozpoczął studia podyplomowe na wydziale muzycznym prestiżowej amerykańskiej uczelni The New School w Nowym Jorku w USA. Ukończył ją z wyróżnieniem wiosną 2016 roku z dyplomem BFA w zakresie jazzu i muzyki współczesnej. Sigmar komponował  utwory dla Stórsveit Reykjavíkur i grał z wieloma czołowymi artystami jazzowymi i popowymi w kraju. We wrześniu 2018 roku Sigmar wydała swój pierwszy solowy album „Áróra” (recenzja TUTAJ), który w 2019 roku otrzymał dwie nominacje do Icelandic Music Awards w kategorii muzyki jazzowej i bluesowej. W ubiegłym roku ukazał się drugi album artysty „Meridian Metaphor” (recenzja TUTAJ).

Skoro już poznaliśmy członków zespołu Brek, przyglądnijmy się teraz działalności i twórczości grupy, która w ostatnich latach pomimo panującej pandemii osiągnęła naprawdę dużo. Po pierwsze 24 czerwca 2021 roku muzycy wydali swój debiutancki album zatytułowany po prostu „Brek”. Materiał na płytę został zarejestrowany przez Sturla Mio Þórissona w Masterkey Studios. Miksowaniem albumu zajmował się Gísli Kjaran Kristjánsson, a mastering wykonał Njål Frode Lie w NFL Produksjoner. Dodać należy, że przez dwa lata z rzędu zespół był nominowany do Icelandic Music Awards w kategorii najlepsza muzyka folkowa, a także uczestniczył w międzynarodowym projekcie Global Music Match. W 2021 roku Brek zagrali wirtualny koncert w ramach Folk Alliance 2021.

Na debiutanckiej płycie „Brek” znalazło się jedenaście autorskich kompozycji zespołu, z czego aż dziewięć zostało wykonanych po islandzki, a dwie po angielsku. Głównymi kompozytorkami muzyki i tekstów są Harpa i Jóhann, chociaż żeby być bardziej precyzyjnym należy powiedzieć, że oni piszą pierwsze szkice piosenek, które później zespół wspólnie opracowuje i aranżuje.

Brzmienie muzyki Brek można przypisać do nurtu acoustic contemporary folk, który w tym przypadku łączy islandzki folklor z różnorodnymi innymi wpływami i gatunkami. Efekt? Niebanalna i oryginalna muzyka, przełamująca muzyczne konwencje! Islandzcy muzycy czerpią pełnymi garściami z bogatej ludowej tradycji swojej ojczyzny – nie tylko muzycznie, bo również duży nacisk położony jest na wieloaspektowe użycie języka islandzkiego w tekstach piosenek – łącząc ją z elementami innych stylistyk np. jazzu, popu, americany, muzyki klasycznej, czy world music. Podkreślić trzeba, że jest to muzyka starannie zaaranżowana i dopracowana, a równocześnie niezwykle szczera i naturalna, która mimo swojej wewnętrznej różnorodności stanowi jedną spójną całość.

Brek to unikalny zespół, który nagrał zachwycający, wciągający i poruszający album. Ich debiut urzeka bogactwem akustycznych dźwięków, ciepłym brzmieniem, nastrojowym klimatem, ale również wyjątkowymi melodiami, przepięknymi harmoniami i kojącą poetyckością. To muzyka, która oplata nasze zmysły i zabiera nas do swojego świata, w którym możemy doświadczyć różnorodnych wzruszeń muzycznych. Tak dojrzałej i przemyślanej muzyki zdecydowanie potrzebuje współczesna scena folkowa.

 

 

Brek :: Brek

1. Stúlka ein 04:28
2. Um nýliðinn dag 04:02
3. Soaring Crow 03:36
4. Andvaka nótt 03:15
5. Athvarf 04:35
6. Fjaran 03:07
7. Memory Lane 03:42
8. Vegslóðinn 02:43
9. Vetur rís 03:14
10. Dagsbirtan 05:02
11. Langferð 03:17

 

 

Brek : website / facebook / instagram / soundcloud / bandcamp / spotfiy / youtube
Brek :: Brek (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów