Za sprawą kwartetu rockowego Brött Brekka zarówno islandzka scena alternatywna, jak i niezależna wytwórnia Why not? Plötuútgáfa! rosną w siłę! Najnowszy album grupy pozwala z uśmiechem i wiarą spoglądać w przyszłość islandzkiej muzyki gitarowej.

Zespół Brött Brekka w połowie 2016 roku zadebiutował mini albumem „Vs. the Monorail” (recenzja TUTAJ).

Natomiast teraz przyszedł czas na to, aby przekonać się czy równie dobrze Islandczycy radzą sobie z dłuższą formą. 1 listopada 2019 roku zespół Brött Brekka wydał swoje nowe wydawnictwo, będące równocześnie ich pierwszym longplayem. Płyta nosi tytuł „Suicidal Brand Loyatly” i ukazała się za pośrednictwem islandzkiej niezależnej wytwórni Why not? Plötuútgáfa! Records. Rejestracją materiału i jego miksowaniem zajmowali się Alison MacNeil (Kimono, Laura Secord) i Curver Thoroddsen, który odpowiedzialny był także za jego mastering. Dodam, że autorem okładki płyty jest Magnús Ingvar Ágústson.

Zespół Brött Brekka korzysta z szerokiego wachlarza inspiracji, począwszy od alternatywy lat 90-tych, przez noise i post punk, aż po math rock i post hard core. Połamane tempa, masa chaosu i hałasu każą doszukiwać się tutaj wpływów Jesus Lizard, Shellac, Sonic Youth, Fugazi, Sunny Day Real Estate, Trail Of Dead, Dinosaur Jr., Pavement, Polvo, czy Sebadoh. Islandczycy pokazują, że ta amerykańska stylistyka nie tylko nie jest im obca, ale że jest wciąż żywa i aktualna. To po prostu fajne, dynamiczne i bezpretensjonalne granie, która sprawia wiele przyjemności.

W pierwszym odsłuchu „Suicidal Brand Loyatly” może sprawiać wrażenie płyty przeciążonej ilością struktur, nieprzewidywalnej, a może nawet niespójnej. Ale nie jest to prawda, o czym łatwo możemy się przekonać poświęcając jej więcej czasu i uwagi. Wówczas dostrzeżemy, że w tym „szaleństwie” jest metoda, że materiał ten jest nie tylko złożony i poplątany, a przez to ciekawy i intrygujący, ale również dopracowany. Pokazujący, że muzyka gitarowa się nie wyczerpała, że daje jeszcze mnóstwo możliwości. Pod podszewką energetycznych utworów aż kipi od pomysłów.

Materiał z „Suicidal Brand Loyatly” cechuje się solidnym, brudnym i organicznym brzmieniem oraz dużą ekspresyjnością, słyszalną zarówno w krzykliwym sposobie śpiewania wokalisty, jak i zdecydowanej grze instrumentalistów. Brött Brekka to moc, dzikość i siła. Tu rządzą gitary, wyraziste rytmy i klimaty garażowe. Ich buntowniczej muzyce towarzyszy duża dawka emocji. Islandczycy pokazują, że można grać energicznie i żywiołowo, bez kompleksów i tzw. spiny, a przy okazji dobrze się przy tym bawić. Takie granie się ceni.

Muzycy Brött Brekka zręcznie poruszają się pomiędzy ostrym rockiem, punkiem, noisem, psychodelią i math rockiem. A w połączeniu z chwytliwymi motywami daje to całkiem udany efekt. „Suicidal Brand Loyatly” to alternatywne rockowe granie dla wymagających. Oczywiście jak przystało na noise/math-rockowe granie musimy być przygotowani na rytmiczną ekwilibrystykę, zróżnicowaną dynamikę, dziki tętent bębnów, gitarowy zgiełk, chorobliwe i świdrujące riffy, dysonanse i psychodelię. Utwory Brött Brekka są zróżnicowane i płynne w swojej strukturze, ostre i gwałtowne riffy przeplatają się tutaj ze spokojnymi i klimatycznymi partiami. Islandczycy urzekają swoją pierwotnością i naturalnością. Muzycy nie silą się jednak na bycie dziwakami za wszelką cenę. Po porostu są spontaniczni i dają się ponieść swojej wyobraźni. Eksperymentują z rockiem, a że podejmowane próby są niezwykle udane to prowadzą ku zaskakującym dźwiękowym rejonom, które angażują słuchacza. Od dawna nie zdarzyło mi się z taką przyjemnością wsłuchiwać w gitarowe rockowe łojenie. Polecam każdemu, komu przejadły się te wszystkie podobne do siebie „alternatywne” kapele, którym na siłę media przyklejają łatkę ‘indie rock’.

 

 

Brött Brekka :: Suicidal Brand Loyatly

1. Suicidal Brand Loyalty 2:21
2. Continental Breakfast 3:41
3. Give me a Minute 1:19
4. Minute Given 2:55
5. Careless 2:26
6. King of the Moon 2:39
7. The Twelve 1:39
8. It’s a Roy 2:38
9. Betwixt 4:12
10. Minus a Catchphrase 4:38
11. Bull Sees Red 02:20
12. Duck, You Sucker! 3:09

 

Brött Brekka : facebook / bandcamp

Brött Brekka :: Suicidal Brand Loyatly (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów