Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Dosyć późno.

Brynjar Daðason to 22-letni kompozytor, urodzony, wychowany i mieszkający w Islandii. Muzyk od najmłodszych lat uczył się, grał i komponował. Znany jest też na lokalnej scenie eksperymentalnej. Studiował w szkołach takich jak Menntaskólinn í Tónlist (College of Music) i kompozycję w Iceland Academy of the Arts. Łączy go zamiłowaniem do łączenia różnych gatunków muzycznych, począwszy od przestrzennej i kinowej muzyki neoklasycznej, przez folk, aż po muzykę eksperymentalną. W ten sposób Brynjar dąży do stworzenia za pomocą gitary osobistego i unikalnego pejzażu dźwiękowego. W jego twórczości wyraźnie słychać wpływy takich kompozytorów jak Ryuichi Sakamoto, Ennio Morricone i Jonny Greenwood.

11 grudnia 2021 roku Brynjar Daðason wydał swój debiutancki album pod tytułem „Pretty Late”. Nagranie tego materiału trwało rok, chociaż na płycie znajdują się kompozycje, które mają znacznie dłuższą historię. Przy powstawaniu tej płyty Brynjar współpracował przede wszystkim z takimi muzykami jak Skúli Sverrisson (Ryuichi Sakamoto, Jóhann Jóhannsson, Ólöf Arnalds) i Albert Finnbogason (JFDR, Sóley). Materiał na album nagrywany był w studiu Sundlaugin (zbudowane przez Sigur Rós w 2000 roku), Mengi (legendarna artystyczna i eksperymentalna sala w centrum Reykjaviku), oraz w domowych studiach Brynjara, Skúliego i Alberta. Produkcją albumu zajmował się Brynjar i Skúli Sverrisson, zaś jego miksy wykonał Albert Finnbogason. Mastering przeprowadziła Sarah Register. Dodam, że inżynierem dźwięku w Sundlaugin Studio był Birgir Jón Birgisson.

W nagraniach albumu „Pretty Late” uczestniczyli:

Brynjar Daðason: gitara elektryczna, gitara akustyczna, gitara rezofoniczna, wurlitzer, syntezatory
Skúli Sverrisson: bas akustyczny w „Holt
Albert Finnbogason: moog w „The Generating Station”, „Pretty Late
Rögnvaldur Borgþórsson: gitara elektryczna w „The Generating Station”, „Pretty Late”, lap steel w „100.000 Streets
Guðmundur Ari Arnalds: elektronika w „Vol” i „Pretty Late
Ragnheiður Ingunn Jóhannsdóttir: skrzypce w „Pretty Late
Magnús Trygvason Eliassen: perkusja w „Vol

Jak dowiadujemy się z informacji prasowych debiutancki album Brynjara Daðasona został nagrany w samym środku trwającej pandemii. Artysta często pracował do późnych godzin nocnych, sprawiając, że przez jego nagrania przebijają się duże pokłady nostalgii i melancholii. Przygotowane przez kompozytora kompozycje mają dla niego duże znaczenie, gdyż budzą uczucia i wspomnienia towarzyszące przechodzeniu od wieku młodzieńczego do dorosłości.

Zacznę od tego, że „Pretty Late” to album z muzyką wyłącznie instrumentalną. Do tego bardzo nastrojową, spokojną, łagodną i eteryczną.  Brynjar Daðason nigdzie się nie spieszy. Pozwala wybrzmieć dźwiękom, skupić się na detalach i w ten sposób zyskać na intensywności prezentowanego dzieła. Unikalne brzmienie jego muzyki splecione jest z wpływów i inspiracji pochodzących z różnych rejonów muzycznych. Odnajdziemy tutaj nawiązania m.in. do ambientu, post rocka, współczesnego neoklasycyzmu, folku, jak również do muzyki eksperymentalnej i minimalistycznej oraz motywów kojarzących się z muzyką filmową. Artysta korzysta ze środków wyrazu w sposób pewny i świadomy. Jego gra na gitarze jest urzekająca. Umiejętnie łączy różnorodne gatunki tworząc niezwykle plastyczne struktury muzyczne. Przekuwa je w  emocjonalny klimat przepełniony nostalgią. Kompozytor pozwala, aby elementem jego muzyki stała się także cisza.

Muzyka z „Pretty Late” mogłaby posłużyć niejednemu filmowi. Należy jednak docenić nie tylko liryczną stronę tej muzyki, ale również staranność jej wykonania. Zaprezentowane przez Brynjara i pozostałych muzyków subtelne i starannie dobrane dźwięki w niezwykły sposób pobudzając wyobraźnię słuchacza. Wydobywają z odbiorcy niepowtarzalne emocje. Ten krążek to doskonała okazja do refleksji i zatrzymania się. Brynjar Daðason tworzy doprawdy zjawiskową i hipnotyzującą muzykę.

 

 

 

Brynjar Daðason :: Pretty Late

1. The Generating Station 07:33
2. Pretty Late 06:54
3. Vestur 03:53
4. Bíó Paradís 02:44
5. Holt 03:13
6. Vol 07:02
7. 000 Streets 04:35
8. Alma 04:00

 

 

Brynjar Daðason : website / facebook / bandcamp / spotify

Brynjar Daðason :: Pretty Late (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów