Cauda Collective to kameralne i instrumentalne trio, grupa ambitnych i kreatywnych islandzkich muzyków poszukujących nowych, odkrywczych sposobów przekazywania muzyki słuchaczom. Na przykład poprzez pracę z określonym konceptem i wykorzystanie elementów teatralnych, aby dana muzyka była bardziej przystępna dla publiczności. Główną rolę w ich twórczości pełni muzyka klasyczna, ale formacja zajmuje się również komponowaniem nowej muzyki i współpracą z innymi artystami oraz mediami artystycznymi.

W skład Cauda Collective wchodzą:

Sigrún Harðardóttir – skrzypce
Þóra Margrét Sveinsdóttir – altówka
Þórdís Gerður Jónsdóttir – wiolonczela

2 czerwca 2021 roku zespół Cauda Collective wydał swój debiutancki album „Adest Festum”.  Za przygotowanie, zaaranżowanie i wykonanie kompozycji odpowiada cały zespół. Materiał na płytę został zarejestrowany lipcu 2020 roku w Harpa Concert Hall przez Hafþóra Karlssona, który wykonał również miksy i mastering albumu. Okładkę albumu przygotowała Eva Björg Harðardóttir.

Album „Adest Festum” (ang. The feast is) zawiera jedną, długą kompozycję, z tym, że podzieloną na 21 części. Kompozycja ta oparta jest na jednym z najstarszych rękopisów muzycznych Islandii „Office of St. Þorlákur”. Święty Þorlákur Þorhallsson był biskupem w Skálholt w latach 1178-1193. Bjarni Þorsteinsson w swoim zbiorze starożytnej muzyki islandzkiej napisał, że: „Te pieśni są niezwykłe nie tylko ze względu na ich wiek, ale także dlatego, że zostały napisane na Islandii, w stylu islandzkiej poezji, przez islandzkich mężczyzn, o Islandczyku”. Jak się okazuje, Bjarni nie do końca miał rację, ponieważ muzyka Þorlákura nawiązuje do chorału gregoriańskiego, nazwanego tak na cześć papieża Grzegorza I (540-604). Chorał gregoriański rozwinął się głównie w zachodniej i środkowej Europie w IX i X wieku, stąd więc przypuszczać, że św. Þorlákur poznał go podczas swoich studiów we Francji.

Materiał na album „Adest Festum” został skomponowany w Skálholt latem 2020 roku i miał swoją premierę podczas Skálholt Summer Concert Series. Jest to praca rozpisana na skrzypce, altówkę, wiolonczelę, skrzypce barytonowe i subtelną elektronikę, pośród której odnaleźć można również nagrania odgłosów przyrody otaczającej Skálholt. Brzmienie albumu „Adest Festum” bazuje na wpływach muzyką klasyczną i neoklasyczną, wynika z inspiracji muzyką dawną i średniowieczną (tzw. medieval), ma w sobie również coś z ambientu. Należy podkreślić, że zarówno dźwięki akustycznych instrumentów, użyte środki, lekkość, styl i elegancja oraz autentyczny sposób wykonania zdecydowanie wpływają na jakość i odbiór, atrakcyjność tej muzyki. Nie da się ukryć, że w przypadku tego typu niecodziennej muzyki istotna jest również sama jakość nagrania i produkcja, która akurat tutaj prezentuje się wyśmienicie, pozwala w pełni wybrzmień wszystkim dźwiękom, jak również i temu co dzieje się między nimi. Wrażenie „bliskości” instrumentów oraz kameralna, bardzo intymna atmosfera tych nagrań to ogromne zalety tej płyty. Jest dobrze, nawet bardzo dobrze.

Dźwiękowy świat Cauda Collective jest szczególny. Wydawnictwo „Adest Festum” ma wyjątkowy i niepowtarzalny charakter. Bardzo islandzki. Zespół z dużym wdziękiem i wrodzoną naturalnością łączy wyrafinowany język z ujmującymi melodiami i prostotą tematów. Wykazując przy tym swoje niebagatelne kompetencje i ogromną wyobraźnię.

 

Cauda Collective :: Adest Festum

1. Adest Festum
2. Norður
3. Alda
4. Land
5. Fura
6. Varða
7. Hugsa
8. Bið
9. Hlusta
10. Fjarlægð
11. Fluga
12. Skilja
13. Kraftur
14. Bæn
15. Vitja
16. Glóð
17. Gola
18. Leiða
19. A Solis
20. Himnaskari

 
Cauda Collective : website / facebook / bandcamp / spotify / soundcloud

Cauda Collective :: Adest Festum (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów