Rockowy zespół  Chernobyl Jazz Club został założony zimą 2019 roku przez gitarzystę Gummiego oraz basistę Elliego. Po kilku personalnych zmianach zespół ustabilizował swój skład wiosną 2020 roku, kiedy do zespołu dołączyli perkusista Hreidar i gitarzysta Siggi. Wciąż brakowało jednak wokalisty. Wiele osób próbowało zmierzyć się z tą rolą, ale żaden nie został wybrany. Dopiero jesienią 2020 roku, Elli przypomniał sobie o świetnej wokalistce Amalii, która śpiewała w zespole Black Desert Sun, z którym w 2016 roku grupa wydala debiutancki album. Po zaledwie jednej rozmowie telefonicznej i jednej próbie muzycy nie mieli żadnych wątpliwości, że nadaje się ona idealnie do ich zespołu.

Chernobyl Jazz Club to:

Gummi (Guðmundur Árni Ágústsson) – gitara
Siggi (Sigurður Gíslason) – gitara
Elli (Ingimundur Elli) – bas
Hreiðar (Hreiðar Smári Marinósson) – perkusja
Amalía (Björg Amalía Hraunfjörð Ívarsdóttir) – wokal

Chociaż Chernobyl Jazz Club działa od niedawna, należy wiedzieć, że tworzą go bardzo doświadczeni muzycy, którzy wcześniej występowali w takich zespołach jak np. wspomniany Black Desert Sun, Bootlegs, Pornopop, Dos Pilas i Blý.

2 czerwca 2021 roku  Chernobyl Jazz Club wydał swój debiutancki album zatytułowany „Grímulaust”. Materiał na płytę powstawał w studiu  HLJÓÐVERK we współpracy z  Einarem Vilbergiem (Noise). Nagrania albumu trwały w sumie dwa weekendy na przestrzeni lutego i kwietnia br.

Wbrew temu co mogłaby sugerować nazwa Chernobyl Jazz Club, islandzki zespół gra mocną i głośną odmianę alternatywnego rocka, chociaż chyba bardziej skłaniałbym się do przypisanie ich twórczości do gatunku grunge. Wskazuje na to struktura utworów i brzmienie muzyki tej islandzkiej kapeli, w której wiodąca jest wyraźnie właśnie ta estetyka, wykorzystująca elementy i wpływy zarówno brudnym rockiem i punk rockiem, jak również hard rockiem i metalem. Od razu zaznaczę, że jestem pod dużym wrażeniem stylu gry Chernobyl Jazz Club, przygotowanych przez muzyków kompozycji i poziomu ich wykonania. Czuć w tych nagraniach talent, doświadczenie i pasję. Dlatego zawartość albumu „Grímulaust” wcale nie ustępuje miejsca pod względem artystycznym amerykańskim wydawnictwom, którymi w latach 90-tych zasłuchiwała się przede wszystkim młodzież we flanelowych koszulach. Islandczycy umiejętnie przywołują charakterystyczne seattleowskie, gęste i „zanieczyszczone” brzmienie, podskórny nerw oraz klaustrofobiczny nastrój  grunge’owej muzyki. Osobiście uważam, że omawiany krążek jest w stanie sprostać gustom zarówno zagorzałym zwolennikom grunge’u, jak i fanom ciężkiego i chropawego rocka.

Zresztą „Grímulaust” to obiektywnie mówiąc płyta znacznie więcej niż przyzwoita, brzmi porywająco, co sprawia, że longplay jest pozycją godną polecenia każdemu. Kompozycjom nie brakuje zadziorności, dosadnej siły wyrazu i rockowej przebojowości. Dodatkowo twórczość Chernobyl Jazz Club wyróżnia się na tle całej masy surowego grania niecodziennie przecież spotykanym brzmieniem i melodią języka islandzkiego, w którym wykonane zostały wszystkie utwory. Nie sposób pominąć również roli wokalistki, która jest podporą tej grupy. Jej mocny i pełen emocji głos jest świetnie skontrowany z przykurzonymi dźwiękami instrumentów.

To co mnie urzeka na debiutanckiej płycie Chernobyl Jazz Club to również brak zmanierowania, kiczu i gatunkowej wtórności grupy na poziomie przekazu i samej muzyki.  Zespół nie poszedł na łatwiznę i wzbogacił swoje brzmienie. Muzycy korzystają ze swoich inspiracji świadomie, a nie ślepo. Ponadto doskonale wiedzą, jak umiejętnie dawkować różnego rodzaju motywy i dźwiękowe bodźce tak, by materiał brzmiał świeżo i był w stanie wzbudzić zainteresowanie i uwagę słuchacza. Jakby nie było to i tak kawał bardzo dobrego gitarowego grania, od którego niezwykle trudno się uwolnić.

 

 

Chernobyl Jazz Club :: Grímulaust

1 Jazzklúbburinn 03:36
2 Svarta úti skrímslið 02:01
3 Instarass 02:25
4 Morð 04:50
5 Ruðvalgur 04:18
6 Sumarið er allt of stutt 03:18
7 Útför aðalsins 03:58
8 Langar 04:38

 

 

 

Chernobyl Jazz Club : website / facebook / spotify

Chernobyl Jazz Club :: Grímulaust (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów