Chili-and-the-Whalekillers-Banner-Dif2014-750x393

Chili and the Whalekillers to austriacko-islandzki zespół pop-rockowy, którego członkowie pochodzą z Salzburga i Reykjaviku, a obecnie mieszkają we Wiedniu.

Zespół powstał latem 2009 roku. Założyli go Chili Tomasson i Hjörtur Hjörleiffsson, którzy poznali się podczas wspólnego przyjęcia urodzinowego. Można domniemywać, że o ile pierwsza część nazwy zespołu – „Chili” odnosi się do Tomassona, o tyle druga część – „Whalekillers” to raczej subtelny żart i nawiązanie do Islandzkich członków grupy.

1508153_10152241792683909_1487317531_n

Pełny skład Chili and the Whalekillers to:

Chili Tomasson – wokal, gitara
Hjörtur Hjörleifsson – wokal, bas, gitara
Árni Hjörleifsson – saksofon, wokal
Michael Szedenik – gitara, klawisze, wokal
Divad Barx Bitschnau – perkusja, wokal

Zespół wydał dotychczas trzy albumy. Ich debiut zatytułowany „The Tragic Tale of Julie and the Crying Clown” ukazał się w 2011 roku. Po jego wydaniu zespół wystąpił między innymi na koncercie podczas Biennale 2011 w Salzburgu i po raz pierwszy pojawił się w austriackich mediach.

Drugi album grupy „The Banker on the Run” pojawił się wiosną 2012 roku. Głównym tematem tekstów na płycie był kryzys gospodarczy. Płyta została ponownie dobrze przyjęta przez media.

W październiku 2013 roku Chili and the Whalekillers wydali swój trzeci krążek „Turn”, z którego tytułowy utwór pojawił się na islandzkich listach przebojów. Album spotkał się z dużym pozytywnym uznaniem krytyków i publiczności.

Materiał na „Turn” nagrano w PeaceCastleStudio na przełomie 2012 i 2013 roku. W produkcji albumu zespołowi pomagał Felix Ofenböck, który zajmował się również miksowaniem muzyki i jej masteringiem.

Chili and the Whalekillers to zespół grający tzw. ambitny pop, czy raczej pop-rock z elementami subtelnej elektroniki. Można tutaj również śmiało wskazać na elementy dream-pop, delikatnej psychodelii lat 60-tych, a także indie, folk’u, czy nawet surf rock’a. Proporcje pomiędzy tymi elementami i gatunkami są dobrze wyważone. W prasie pojawiały się też określenia typu „new wave-pop-rock”.

W muzyce Chili and the Whalekillers możemy odnaleźć wpływy takich zespołów jak na przykład Beach Boys, Roxy Music, Van Dyke Parks i Prefab Sprout.

Fotos_MR_Yoco_032

Zespół aranżuje swoje kompozycje z wielką dbałością o szczegóły i detale. Ich kolejnym znakiem rozpoznawczym są chwytliwe i urokliwe melodie. Trzeba przyznać, że kojące utwory szybko wpadają w ucho.

Jednocześnie brzmienie Chili and the Whalekillers utrzymane jest w radosnym, lekkim tonie. Takim ciepłym i letnim, w którym nie ma popadania w nostalgiczne retrospekcje. Niepodzielnie króluje tutaj charakterystyczny i natychmiast rozpoznawalny wokal Chili Tomassona. Dodatkowo całość utrzymana jest w przyjemnym stylu retro.

Zespół korzysta też z orkiestrowych, delikatnie psychodelicznych rozwiązań, harmonii wokalnych i wyraźnej rytmiki, przy której naprawdę ciężko usiedzieć w miejscu. Panowie mają smykałkę do tworzenia piosenek o sporym potencjale komercyjnym – tak radiowym, jak i możliwości wykorzystywania ich utworów w filmach romantycznych (w pozytywnym znaczeniu).

Zespołowi Chili and the Whalekillers udało się stworzyć muzykę pogodną i jasną, fajnie pulsującą i swobodnie płynącą. Dlatego czas spędzony z albumem „Turn” bez wątpienia jest przyjemny.

 

 

Chili and the Whalekillers :: Turn

1. Faraway
2. Marilyn
3. Miss You, Not Even Gone
4. Park Bench
5. Dreamplay
6. Villa By the Sea
7. Nürnberg
8. Given Up To Time
9. Smile
10. Lemon Garden
11. Turn
12. French Girl

 

 
Chili and the Whalekillers : website / facebook / myspace

Chili and the Whalekillers :: Turn (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów