Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Twórczość Clickhaze pokazuje zupełnie inne, nieznane oblicze Eivør?

Zespół Clickhaze został założony w 1998 roku i funkcjonował zaledwie przez pięć lat. Do rozpadu grupy doszło w 2003 roku i pozostało po niej jedynie jedno wydawnictwo. Mimo tego farerski zespół zapisał się na stałe na kartach historii współczesnej muzyki farerskiej.

Dość powiedzieć, że Clickhaze wygrał w 2001 roku ogólnokrajowy konkurs muzyczny młodych talentów Prix Foroyar. Zaś w 2002 roku grupa udała się w trasę koncertową obejmującą Wyspy Owcze, Islandię, Grenlandię i Szwecję. Zespół w tym samym roku pojawił się również w Danii na wielkim festiwalu Roskilde, a w następnym roku na Jazzfestival w Rochester. Zespół zebrał bardzo pozytywne recenzje krytyków muzycznych.

W skład zespołu Clickhaze wchodzą:

Petur Pólson [aka Petur Jensen] – wokal
Eivør Pálsdóttir – wokal
Bogi á Lakjuni [aka as B.á.L.] – gitara
Jón Tyril – gitara
Jens L. Thomsen – bas
Høgni Lisberg – perkusja
Mikael Blak (2001-02) – bas akustyczny, organy Hamond, syntezator Mood

Jedyny album grupy Clickhaze ukazał się 14 czerwca 2002 roku i został wydany przez farerską wytwórnię Tutl Records. Album ten nosi tytuł „EP” i składa się z sześciu utworów. Pierwsze trzy kompozycje zostały nagrane w Lundgard Studios (w Danii) oraz Jak-Zak Studios i Útvarp Föroya (na Wyspach Owczych). Rejestracją tego materiału zajmowali się Dave Hyatt, Jan Zachariassen i Niclas Johannesen. Zaś miksowanie wykonał Óli Poulsen w Fix-N-Mix (w Danii). Natomiast kolejne trzy utwory to nagrania koncertowe, zapis występu zespołu w Nordic House na Wyspach Owczych podczas Prix Føroyar, który miał miejsce w kwietniu 2001 roku. Nagraniem i miksowaniem tej części zajmował się Finnur Hansen w Útvarp Föroya. Mastering całego albumu wykonał Lehnert Kjeldsen w SDC Studios (w Danii). Na marginesie dodam, że w utworze „Notes From The Underground” wykorzystano temat pochodzący z twórczości Black Sabbath. Ponadto po sześciu oficjalnych kompozycjach na płycie „EP” znajduje się jeszcze ukryty utwór bonusowy pt. „Naar Jeg Betænker Den Tid” – tradycyjna pieśń nagrana w 1959 roku w kościele Tjörnuvík przez Útvarp Föroya (wdana w 1995 roku przez Tutl Records).

Autorami muzyki na płycie „EP” są wszyscy członkowie zespołu Clickhaze, oprócz kompozycji „Sorrig og Glæde” (aranżacja zespołu) i wspomnianej „Naar Jeg Betænker Den Tid”, które opierają się na tradycyjnej melodii. Teksty na płytę napisał Petur Pólson (1, 2, 5, 6), Thomas Kingo (2, 3) i Jens L. Thomsen (4).

Przyznam od razu, że jestem niesamowicie zachwycony debiutanckim krążkiem Clickhaze.  Farerski zespół zdecydowanie skradł moje serce. Ich niejednoznaczną twórczość opisałbym jako eksperymentalny etno rock. Jednakże to określenie nie oddaje w pełni tego czego doświadczyć można po włączeniu płyty „EP”, bo jest to dzieło mocno alternatywne i  nietypowe, wymykające się jasnej klasyfikacji. Znajdziemy na nim między innymi wpływy muzyką etniczną i folkową, prog rockową, doom metalem, trip hopem, czy post rockiem, które należycie wzbogacają brzmienie Clickhaze i dodają ich utworom głębi. Dodatkowo muzyka farerskiego zespołu posiada mistyczną i zmysłową atmosferę, którą otacza aura mroku, tajemniczości i magii. Nie sposób tego dobrze opisać.

Clickhaze swoim graniem nie tyle intryguje, co wręcz rozpala wyobraźnię. Uwagę przykuwają nietypowe motywy, jak również eksperymentalne rozwiązania instrumentalne i brzmieniowe. Aranżacje są wprost genialne i zachwycają od pierwszych sekund. Bardzo podobają mi się tutaj również damskie i męskie partie wokalne. W szczególności głos Eivør, która prezentuje się tutaj w nieco innej odsłonie wokalnej niż znamy ją obecnie. Jej partie są bardzo różnorodne. Począwszy od pięknych lirycznych wokaliz, przez czysty bardzo emocjonalny śpiew, aż po chwytające za gardło, mocne i drapieżne wokale. Przy tym wszystkim wokalistka bardzo świadomie operuje swoim głosem. Co by nie powiedzieć, Eivør brzmi po prostu genialnie i fenomenalnie. Interesująco sprawdzają się w tej muzyce także posępne i mroczne partie wokalne Petura, od których zawiewa skandynawskim chłodem.

Jestem przekonany o tym, że wiele osób zachwyci się muzyką Clickhaze. Gorąco polecam.

 

 

 

Clickhaze :: EP

1. Daylight (4:55)
2. Skirvin Flá (4:33)
3. Sorrig og Glæde (5:03)
4. Frozen Lullaby (4:04) (live, from Prix Føroyar 2001)
5. Notes from the Underground (5:01) (live, from Prix Føroyar 2001)
6. Indigo Brow (4:40) (live, from Prix Føroyar 2001)
7. Bonus track (hidden by a one minut silence at the beginning): Naar jeg betænker den Tid (recorded 1959 by Útvarp Føroya in the church in Tjørnuvík

 

 

Clickhaze : spotify

Clickhaze :: EP (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj