Collective to progressive rock/metalowy zespół pochodzący z Islandii, który wprawdzie powstał w 2013 roku, ale dopiero teraz debiutuje na rynku wydawniczym. 

W skład zespołu Collective wchodzi pięciu muzyków o bardzo zróżnicowanej przeszłości artystycznej i całkowicie odmiennych upodobaniach gatunkowych, począwszy od ambientu, przez jazz, aż po metal.  

Członkowie zespołu Collective:

Árni – bas
Björn Þór – gitara
Bragi – gitara
Jónas – wokal
Stefán – perkusja

8 lutego 2019 roku grupa Collective wydała swój debiutancki krążek zatytułowany „Truth Awaking”, na którym umieściła dziesięć niekonwencjonalnych i pełnych mocy kompozycji osadzonych w nurcie progressive rock/metal. Choć masa tu dźwięków również spoza tego nurtu, jak chociażby nawiązań do alternatywnego rocka lat 90-tych, ale też innych niestandardowych rozwiązań, połamanej sekcji i gitarowych eskapad. Pomimo niebanalnych umiejętności technicznych muzyków, trzon twórczości Collective nie stanowią tylko i wyłącznie ich popisy, acz pochwalić należy tutaj tytaniczną pracę sekcji rytmicznej. Doprawdy gitary, bas i perkusja pozostają ze sobą w doskonałym dialogu. Niemniej jednak muzyka Islandczyków porywa przede wszystkim swoim flow i chwytliwością. Dużo tu nośnych motywów, ale również narastającego tajemniczego klimatu. To z pewnością muzyka z duszą i sercem, czego koronnym argumentem jest również wokal Jónasa. Facet serwuje nam serię przejmujących i emocjonalnych wokaliz, na tym jakby nie było bardzo ognistym i żywiołowym materiale.

Na „Truth Awaking” jest ciężko, soczyście, ale także ambitnie i przebojowo. Muzycy Collective mają rękę i ucho do tworzenia chwytliwych i ostrych heavymetalowych zagrywek, które wgniatają słuchacza w fotel oraz niebanalnej, porywającej  melodyki, jak również budowania intrygujących progresji i wprowadzania przyjemnie kontrastów. Islandczycy potrafią też poskromić swoje energetyczne zapędy i rozpłynąć się w objęciach nastrojowych fragmentów, choć nie na długo, bo „Truth Awaking” to materiał bardzo charakterny, rock’n’rollowy i koncertowy. Dający sporo miejsca na zabawę zarówno z muzyką, jak i publicznością, która na pewno da się złapać na motywy i melodie serwowane przez islandzką kapelę. Collective gwarantują dobrą rock’n’rollową rozrywkę. Warto ich słuchać!

 

 

Collective :: Truth Awaking

1. Loathe! 03:01
2. Man in the mirror 03:02
3. Bittersweet 03:47
4. Poetry in pain 04:28
5. Another twisted dream 03:33
6. Cracks a smile 03:32
7. Gift of faith 04:48
8. Truth awaking 04:06
9. Pull my trigger 03:16
10. A million little pieces 03:43

 

 

Collective : website / facebook / bandcamp / soundcloud

Collective :: Truth Awaking (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów