Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Spróbuj przypomnieć sobie swój najgorszy senny koszmar. Masz to? Czy odważybyś się ponownie do niego wejść?

Darknote to metalowy zespół z Islandii, który powstał w 2004 roku. W jego skład wchodzą:

Ingi ‘Poison’ Þórisson – gitary
Diddi Eðvarðs – wokale
Vilhjálmur Magnússon – perkusja
Guðjón Hermannsson – gitary
Karl Hólm – bas

Przez kilka lat muzycy z Darknote doskonalili swój warsztat i pisali własne utwory. W 2008 roku grupa nagrała demo, które rozesłała do różnych wytwórni i magazynów opiniotwórczych. Demówka ta spotkała się z dobrym przyjęciem i zyskała pochlebne opinie w magazynach muzycznych, w tym również w zagranicznej prasie. Między innymi pozytywną informację na temat islandzkiej kapeli znajdujemy w Metal Edge Magazine: „Darknote to pięcioosobowy zespół z Islandii, który absolutnie nie brzmi jak Björk czy Sigur Rós. W rzeczywistości to miażdżący, nowoczesny zespół metalowy łączący w swoim brzmieniu thrash, death, odrobinę industrialnego hałasu i zamiłowanie do progresywnej melodii, któremu nie będziesz chciał się oprzeć ”. Natomiast Twisted Hillbilly Magazine napisał: „(…) znaleźliśmy niesamowicie genialny islandzki zespół death metalowy znany jako Darknote. (…) Grzmot i energia w tej muzyce sprawia, że chcę coś rozwalić”.

1 lipca 2010 roku ukazał się debiutancki (i jak na razie ostatni) album EP Darknote zatytułowany „Walk Into Your Nightmare”. Płyta ta, na której mieści się siedem utworów (w sumie 35 minut muzyki) to wysokooktanowe metalowe paliwo, które od pierwszych sekund wali słuchacza w twarz, a chwilę potem urywa mu głowę. Dynamiczny, intensywny i ciężki materiał Islandczyków stanowi mieszankę death/thrash metalu, groove i metalcore, do tego z ciekawymi progresjami. Muzycy wyraźnie dali ujście swoim nietuzinkowym pomysłom wynikającym z różnorakich inspiracji. Dobrych riffów, miażdżących breakdown’ów, całkiem niezłych solówek i melodii wpadających w ucho jest tu całkiem sporo. Panowie ciekawie próbują urozmaicić brzmienie swojego zespołu. Zręcznie również rozkładają poszczególne akcenty, z naciskiem zarówno na ciężar i agresję, jak również fantastyczny groove i melodykę. Wplatając w całość bardziej progresywne klimaty. Zważywszy na powyższe nie zamierzam rozkładać danej muzyki na czynniki pierwsze, żeby nie pogubić się w zeznaniach. Powiem tylko, że występujące na „Walk Into Your Nightmare” stylistyczne i gatunkowe różnorodności mogą imponować, i imponują. Podobnie zresztą jak techniczne umiejętności muzyków. Poszczególne kompozycje utrzymują się na wysokim poziomie, potrafią zaskoczyć nagłym zwrotem akcji i ciekawymi zagrywkami, do tego bujają jak należy. Kilka słów uznania należy się także wokaliście Darknote, który udanie generuje gardłowe deathmetalowe wyziewy. Facet potrafi drzeć paszczę jak należy, ale oprócz growli prezentuje również inne, bardziej subtelne podejście do wykorzystania swoich strun głosowych (w tym czysty śpiew), które nadaje większej głębi metalowej ekstremie. Tym samym człowiek ten zasługuje na aplauz.

Nie potrafię znaleźć na „Walk Into Your Nightmare” nic, do czego mógłbym się przyczepić. Zachęcam do zapoznania się z albumem, bo naprawdę warto. Darknote to kapela, która swoją muzyką wyrasta ponad przeciętność i potrafi zelektryzować.

 

 

 

Darknote :: Walk into Your Nightmare

1. Mara’s Dream 06:45
2. Black Morning 04:38
3. Sacrifice 03:48
4. Death Does Not Betray 03:37
5. Bring Down the Skies 04:17
6. Bleed with Me 06:07
7. Lavoera 06:16

 

 

 

Darknote : facebook / soundcloud


Darknote :: Walk into Your Nightmare (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów