Daughters of Reykjavík to kobieca formacja hip-hopowa znana wcześniej pod islandzką nazwą Reykjavíkurdætur.

Więcej informacji o zespole Daughters of Reykjavík znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule dotyczącym tego niecodziennego zjawiska na islandzkiej (i nie tylko) scenie muzycznej oraz ich debiutanckiego albumu „RKV DTR” (2016; recenzja TUTAJ).

Feministyczny rapowy kolektyw z Islandii nie tylko posługuje się anglojęzyczną nazwą, ale również przeszedł kilka zmian w składzie. Obecnie Daughters of Reykjavík to osiem pań. Zespół tworzy też obecnie większość swoich kompozycji w języku angielskim, aby dotrzeć do większej liczby osób ze swoim przesłaniem. Zapewniam jednak, że wymienione zmiany nie wpłynęły na pogorszenie się muzyki omawianej grupy. Daughters of Reykjavík wydaje się być aktualnie jeszcze bardziej pewny siebie, swojej muzyki, a także dojrzalszy i odważniejszy w tym co tworzy.

Możemy się o tym przekonać wsłuchując się w ich najnowszy album „Soft Spot”, który ukazał się 29 maja 2020 roku. Materiał na krążek nagrany został w Berlinie w ciągu dziesięciu długich dni i nocy.

Z pewnością jest to wydawnictwo, które wzmacnia silny i błyskotliwy charakter muzyki Daughters of Reykjavík. Najnowsze dzieło Islandzkich artystek to inteligentna i przyjemnie skomplikowana gra słowno-muzyczna. Córki Reykjaviku udowadniają, że ich „prowokacyjne teksty” mają drugie, głębsze dno. Zaś muzyka, która płynnie porusza się po różnorodnych stylistycznie rejonach dostarcza wielu ciekawych brzmień i intrygujących motywów.  Wciąż mamy tutaj do czynienia z hip-hopem i rapem, ale mocno nasyconym wpływami trap, house, soul, breakbeat i drum’n’bass.

Charakterystyczne feministyczne przesłanie twórczości Daughters of Reykjavík przedstawione jest na „Soft Spot” na wiele sposobów, m.in. w kontekście języka, polityki, kultury, toksycznej męskości oraz seksu, seksualności kobiet i postrzeganiu własnego ciała. Ale zdecydowanie nie jest to wyłącznie sztuka dla samej sztuki. Ich rap jest faktycznie przemyślny i inteligentny, równocześnie dosadny i niepozbawiony szczerych emocji. Co by nie powiedzieć, panie są bezkompromisowe w swoim działaniu i mają na siebie pomysł. Trzeba również pamiętać, iż muzyka Daughters of Reykjavík nie służy podsycaniu nienawiści kobiet do otoczenia, tylko wzmacnianiu kobiet – ich pewności siebie, poczucia wartości i pozytywnego stosunku do siebie. Oczywiście islandzkie artystki sprzeciwiają się męskiej dominacji, lekceważeniu, nierównemu traktowaniu, ale równocześnie pokazują siłę i ambicję kobiet oraz ich niezależność. Starają się podnieść świadomość słuchacza, poszerzyć jego horyzonty myślowe i otworzyć jego oczy na otaczającą rzeczywistość. Nawołują też do tego, aby inne kobiety nie bały się zabierać głosu, otwarcie wyrażały swojego zdanie i odważnie rozwijały swoje pasje.

Soft Spot” to nie tylko płyta z wyraźnym, stanowczym i zdecydowanym głosem kobiet, ale też niebanalna muzyka, u której podstaw leży kobieca wrażliwość i kobiecy punkt widzenia. Raz ta muzyka jest ostra i energetyczna, parząca mrocznym ogniem. A kiedy indziej słodka, melancholijna, delikatna i zmysłowa. Dziewięć indywidualnych islandzkich wokalistek dysponuje bardzo ciekawymi pomysłami i barwami głosów. Daughters of Reykjavík to artystki o wielu twarzach, nastrojach i wizjach, a w każdym ze swoich wcieleń mają nienaganny styl i flow. Są bardzo świadome swojej roli na scenie muzycznej i świetnie się z niej wywiązują. Promują niezależność, nie tylko osobistą, ale i artystyczną. Ich twórczość nikogo nie powinna pozostawić obojętnym.

 

 

Daughters of Reykjavík :: Soft Spot

1. Late Bloomers 3:56
2. Fool’s Gold 4:01
3. Sweets 4:05
4. Lófatak 3:33
5. A Song to Kill Boys To 3:00
6. Thirsty Hoes 5:01
7. Spotlight 3:21
8. Mile High Club 3:57
9. No Comment 4:06
10. DTR 3:38

 

 

Daughters of Reykjavík : website / facebook / spotify

Daughters of Reykjavík :: Soft Spot (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów