Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Przyjemne iskry.

Islandzki zespół DEMO składa się z pięciu młodych przyjaciół mieszkających w miasteczku Reykjanesbær. Na marginesie dodam, że dana miejscowość ze względu na to, że przez lata była miejscem narodzin wielu wspaniałych muzyków i zespołów zyskała przydomek „Bítlabærinn”, czyli miasto Beatlesów.

W skład zespołu DEMO wchodzą:

Alexander Grybos – wokal, gitara
Sigurður Baldvin – gitara
Jakob Grybos – fortepian
Guðjón Steinn – bas
Magnús Már – perkusja

Grupa powstała w 2019 roku i od tego czasu wystąpiła na kilku muzycznych festiwalach, takich jak Ljósanótt i Írskir dagar, oraz zagrała liczne koncerty zarówno w Reykjanesbær, jak i w stolicy. Na marginesie dodam, że dwóch członków zespołu – Alexander i Jakob Grybos – występuje w kapeli Karma Brigade, o której niedawno pisałem TUTAJ.

W 2021 roku zespół DEMO opublikował w sieci dwa single: „Þarf ég að giska” i „Kannski”. Członkowie grupy wyjaśniają, że w brzmieniu ich muzyki pojawia się co najmniej kilka różnych wpływów, m.in. indie, rock i pop, ale osobiście lubią określać swój styl jako „cheese pop” (ostapopp).  Muzycy tłumaczą, że starają się tworzyć muzykę, która ma dawać ludziom generalnie radość. Porywać do tańca, śpiewu i zabawy. Zapewne dlatego w ich graniu jest tak dużo powietrza, świeżości, lekkości, wakacyjnej wolności i beztroski.

Jeśli chcecie osiągnąć tego typu przyjemne stany świadomości to zachęcam do Was do sięgnięcia po debiutancki album EP zespołu DEMO pod tytułem „Neistar” (ang. Sparks), który miał swoją premierę 3 czerwca 2022 roku. Rejestracją omawianego materiału i miksem partii perkusji zajmował się Arnór Sigurdsson. Pozostałymi miksami zajmował się Guðjón Steinarsson. Zaś mastering wykonał Sigurdór Guðmundsson ze Skonrokk Mastering. Autorem okładki płyty jest Árni Þór Guðjónsson.

Na albumie „Neistar” znajdziemy pięć kompozycji, które – wedle zapewnień zespołu – zabierają słuchacza w podróż po rozpadającym się związku dwojga ludzi. Na samym początku ta sytuacja wydaje się być nieco zabawna i ekscytująca, oczywiście na swój zwariowany i młodzieńcy sposób, ale z czasem, stopniowo staje się ona coraz bardziej smutna i krucha, aż w końcu dochodzi do bezpowrotnego zerwania partnerskiej relacji. Chociaż związek ten jest pogrążony w smutku, wszystko kończy się szczęśliwie i wzmacniająco, ponieważ narrator zdaje sobie sprawę z tego, że lepiej jest mu bez tego kogoś niż z tym kimś.

Pomimo tak trudnych i przygnębiających tematów, kompozycje grupy DEMO  trudno zaliczyć do grona lirycznych i melancholijnych ballad. Islandzki zespół prezentuje nam zdecydowanie inne podejście do tego typu spraw, bardziej optymistyczne i ekspresywne, pełne temperamentu, witalności i lekkości. Muzyka z „Neistar” jest rozpromieniona i rześka, jarzy się pełnią życia. Przynosi dreszcz ekscytacji początku długiego lata, kiedy czas płynie wolniej i wszystko jest możliwe

Nawiązując do tytułu omawianej płyty można powiedzieć, że muzyka DEMO połyskuje jasnymi i ciepłymi promieniami letniego słońca. Chwytliwe i melodyjne utwory naładowane są urzekającymi, połyskującymi indie pop rockowymi dźwiękami, które łatwo wpadają w ucho i szybko zaskarbiają sobie serce słuchacza. Muzyka robi jeszcze większe wrażenie za sprawą świetnego wokalu Alexandra. Młody wokalista posiada bardzo ładną barwę głosu i duże możliwości wokalne, jeżeli chodzi o wachlarz ekspresji. Śmiało i umiejętnie z tego korzysta. Potrafi zaśpiewać łagodnie, ale w odpowiednich momentach jest również w stanie, że tak powiem mocniej nadepnąć na wokal i wykrzesać ze swojego głosu naprawdę fajne rzeczy, które wywołują przyjemne ciarki na plecach.

Neistar” to płyta, która pozwala odetchnąć pełną piersią, czystym i świeżym powietrzem. Jest w niej dużo przestrzeni i naturalności. Album stanowi świetne otwarcie dla islandzkiej grupy. Płyty słucha się naprawdę świetnie. Co ważne zaostrza ona apetyt na więcej muzyki DEMO. Czuć, że muzycy nie wyciągnęli jeszcze wszystkich asów z rękawa. Czekamy na informacje o kolejnych wydawnictwach zespołu.

 

 

 

 
Demo :: Neistar

1. Neistar 04:26
2. Segðu mér satt 02:41
3. Hvað ef? 03:40
4. Brotin 03:54
5. Betri án þín 02:48

 

 

 

 

Demo : facebook / instagram / spotify / youtube


Demo :: Neistar (recenzja)
4.6Wynik ogólny
Ocena czytelników 3 Głosów