Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Operacja ‚Valentine’ na Wyspach Owczych.

Operation Valentine (OV) to określenie opisujące inwazję wojsk brytyjskich na Wyspy Owcze, która miała miejsce 11 kwietnia 1940 roku. W 2015 roku, w 75. rocznicę upamiętniającą te wydarzenia, grupa farerskich aktorów pod nazwą Det Ferösche Compagnie wymyśliła i wykonała spektakl teatralny zatytułowany „Operation Valentine”, który opisuje ten kluczowy okres w historii Wysp Owczych. Trzeba wiedzieć, że brytyjska inwazja podczas II wojny światowej uważana była generalnie za pokojową, ale Wyspy Owcze, które toczyły bitwy na morzu, poniosły ogromne straty, a okupacja Brytyjczyków odcisnęła duży ślad na farerskiej ziemi. Celem spektaklu jest artystyczne ukazanie wpływu, jaki inwazja wojsk z Brytanii wywarła na kulturę Wysp Owczych. Nie da się ukryć, że ogromna liczba brytyjskich żołnierzy przyniosła ze sobą nową kulturę, różne tradycje, nowe tańce, język, muzykę i produkty. Inwazja miała również wielki wpływ polityczny na społeczeństwo Wysp Owczych i odegrała kluczową rolę w zainicjowaniu referendum w sprawie niepodległości Wysp Owczych po II wojnie światowej.

1 września 2021 roku nakładem wytwórni Tutl Records ukazał się album Det Ferösche Compagnie pod tytułem „Operation Valentine”, który zawiera muzykę do opisanego wyżej przedstawienia teatralnego, którą napisał farerski kompozytor Jens L. Thomsen. Tym, którzy nie znają artysty, przypomnę, że jest on muzykiem, producentem i poetą. Jens jest założycielem i liderem eksperymentalnego i innowacyjnego projektu muzycznego ORKA.

W 2006 roku Jens L. Thomsen uzyskał z wyróżnieniem licencjat z technologii muzycznej na Thames Valley University w Londynie. W latach 2006-2008 pracował jako inżynier nagrań w Kensaltown Recording Studios w Londynie. Stworzył także intrygujące instalacje dźwiękowe m.in. Royal Festival Hall w Londynie. Realizował koncerty dla teatru, m.in. Det Færøsche Compagnie, pisał też ścieżki dźwiękowe do różnych filmów krótkometrażowych m.in. dla Marionny Mørkøre & Rannva Káradóttir oraz Heiðrikura á Heyguma. W 2010 i 2011 stworzył i wykonał muzykę podczas pokazu mody z projektantką odzieży Barbarą í Gongini na Copenhagen Fashion Week. Oprócz koncertowania w Europie i Ameryce Północnej z różnymi artystami, Jens ma na swoim koncie ponad trzydzieści wydawnictw płytowych, w tym z ORKA, Eivør Pálsdóttir, Martha Wainwright, Sasha Siem, Hanus G. Johansen i Travis. Warto dodać, że Jens wraz z Eivør  i innymi muzykami współtworzył kiedyś słynny zespół Clickhaze. Wśród nagród, które otrzymał można wymienić m.in. nagrodę Student Achievement Award 2006 na Uniwersytecie Thames Valley oraz pierwszą nagrodę na Liet International w 2010 roku. Ponadto był nominowany do Nagrody Muzycznej Rady Nordyckiej w 2009 i 2016 roku.

Jeśli chodzi o muzykę z albumu „Operation Valentine” to jej głównym kompozytorem jest Jens L. Thomsen. Wśród pozostałych autorów tej ścieżki dźwiękowej znajdziemy: Hughie Charles i Ross Parker (słowa i muzyka do 5, 10), Jaromir Vejvoda (3) i Petur Alberg (9). Pomiędzy kompozycje instrumentalne wplecione zostały także monologi oraz inscenizowane przemowy – autorami słów do tych fragmentów: Christian X z Danii (2), Thorvald Stauning (2), Niels Westerby (4), Kjartan Hansen (4, 7), Kristina Sørensen Ougaard (7), Egilla Heiðar Anton Pálsson (7), Simun av Skarði (9). Na przykład we fragmencie „Akk akk” usłyszymy historię mężczyzny, który jako dziecko podczas II wojny światowej wyjrzał z schronu przeciwbombowego i ujrzał dym z eksplozji, który wyglądał jak unosząca się w powietrzu owcza wełna. W kompozycji „Sublima løtan” starszy mężczyzna opowiada o tym, jak jako młodzieniec na wygnaniu doświadczył krótkiej niepodległości Wysp Owczych podczas II wojny światowej. Opisuje ten moment jako wzniosły.

W nagraniach omawianego wydawnictwa uczestniczyli: Jens L. Thomsen (syntezatory, efekty, wokale), Kjartan Hansen (wokal), Kristina Sørensen Ougaard (wokal) i Anna Katrin Øssursdóttir Egilstrøð (wokal).

Trzeba wiedzieć, że zawartość albumu „Operation Valentine” jest bardzo nietypowa i niecodzienna. Jest to przedsięwzięcie mocno eklektyczne i enigmatyczne, mówiąc krótko eksperymentalne, usytuowane gdzieś pomiędzy ścieżką dźwiękową brzmiącą zupełnie jakby wyjęta była z czarno-białego filmu z lat 30-tych, osobliwym słuchowiskiem radiowym, a dźwiękowym reportażem. Wspomniałem już o wstawkach „mówionych” – są tutaj zarówno próbki nagrań ze starych filmów, jak również osobiste wypowiedzi osób, które były świadkiem omawianych wydarzeń lub teksty stanowiące bezpośrednie odniesienie do danej sytuacji. Jeśli chodzi o warstwę muzyczną to balansuje ona pomiędzy różnymi gatunkami i stylistykami. Zacznę może od przedstawienia kompozycji „dodatkowych”, wśród których mamy na przykład bardzo klimatyczny i sugestywny jazzowy standard lat 30-tych czeskiego muzyka i kompozytora Jaromira Vejvody (1902-1988), jak również dwa fragmenty kompozycji autorstwa dwójki brytyjskich kompozytorów, pianistów i producentów Hughie Charlesa (1907-1995) i Rossa Parkera (1914-1974). Ponadto na omawianym albumie pojawia się również fragment kompozycji słynnego farerskiego skrzypka i kompozytora Petura Alberga (1885-1940), który jest autorem hymnu Wysp Owczych.

Powyższe utwory zostały umiejętnie wplecione w ścieżkę dźwiękową stworzoną przez Jensa L. Thomsena i zasymilowane przez jego mistyczną muzyczną przestrzeń. Farerski artysta na albumie „Operation Valentine” prezentuje słuchaczom coś, co dla tych, którzy nie znają jego dotychczasowych prac, może być sporym zaskoczeniem – muzykę eksperymentalną zbudowaną w dużej mierze za pomocą rozciągniętych dark ambientowych fraz i ciemnych dronowych pasaży, obudowanych w nienachalną i przemyślaną elektronikę oraz przestrzenny minimalizm, przeplatanych intrygująco przekształconymi brzmieniami syntezatora oraz różnymi efektami dźwiękowymi i industrialnymi pogłosami (np. odgłos syren alarmowych, okrętów, itp.), które nie tylko budują klimat, ale dodatkowo z jednej strony wywołują uczucie retrospekcji, a z drugiej strony złudzenie przebywania w wodzie lub pod wodą. Artysta wykorzystuje te elementy w bardzo kreatywny sposób z nieprawdopodobną wręcz precyzją i znakomitym efektem.

Myślą przewodnią albumu „Operation Valentine” jest pobudzenie wyobraźni i wskrzeszanie wspomnień dotyczących konkretnego okresu w historii Wysp Owczych za pomocą określonych dźwięków powiązanych z danym okresem i miejscem. Ścieżka dźwiękowa Jensa L. Thomsena to portal prowadzony do innego wymiaru, przez który możemy zajrzeć w przeszłość. Przygotowana przez niego oprawa muzyczna osadzona jest na efektach przypominających środki muzycznego wyrazu dla zjawisk ezoterycznych. Spowija je aura tajemniczości, która miesza się z mistyką. I rzeczywiście jest w tych nagraniach jakiś metafizyczny pierwiastek, który ujmuje swoją subtelną urodą i nienachlanym wdziękiem. Efekt znakomity! Słuchając tego materiału na słuchawkach można odnieść wrażenie, jakby się autentycznie było w samym środku tych konkretnych, historycznych wydarzeń. Gorąco polecam.

 

 

Det Ferösche Compagnie :: Operation Valentine

1. Ein klettur í havinum
2. Yvirlýsing I
3. Enskur dansur / Standmynd teirra sjólátnu
4. Myrkalegging
5. Eingil I
6. Akk akk
7. Yvirlýsing II
8. Faroeitis
9. Sublima løtan
10. Eingil II

 

 
Det Ferösche Compagnie : website / facebook
Jens L. Thomsen : website


Det Ferösche Compagnie :: Operation Valentine (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów