Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Zasnąć, by usłyszeć potężny wiatr.

W działalności wydawniczej islandzkiego zespołu Different Turns można zauważyć pewną regularność. Mam tu na myśli fakt, że albumy tej grupy pojawiają się co cztery lata. Najpierw zadebiutowali płytą „If you think this is about you… you´re right” (2014, recenzja tutaj). Potem ukazał się ich drugi krążek „You Are Pathetic” (2018, recenzja tutaj).

Zaś obecnie, 25 listopada 2022 roku, Different Turns pojawili się z najnowszym longplay’em pod tytułem „To asleep to hear the massive wind blow”, który ukazał się za pośrednictwem ÞAU Company. Na marginesie wspomnę o tym, że firma ÞAU Company została założona w 2022 roku i jest artystycznym przedsięwzięciem nastawioną na współpracą między wieloma artystami. Firmę stworzyli Garðar Borgþórsson (Gaddi) i Rakel Björk Björnsdóttir, którzy współtworzą duet ÞAU, który w marcu bieżącego roku wydał album „ÞAU taka Vestfirði” (2022, recenzja tutaj).

 Materiał na album To asleep to hear the massive wind blow” został nagrany w składzie:

Garðar Borgþórsson – wokal, gitara, perkusja, klawisze, programowanie, sample
Hálfdán Árnasson – bas, klawisze, gitara
Skúli Gíslason – perkusja 
Rakel Björk Björnsdóttir – wokal

Muzyka i teksty zostały napisane przez Garðara Borgþórssona, który zajmował się także miksowaniem i produkcją płyty wraz z Hálfdánem Árnassonem. Album został nagrany w różnych miejscach na Islandii. Partie perkusji w Selfoss, zaś wiele innych rzeczy zostało nagranych w Apavatn, na południu Islandii, w teatrze miejskim Reykjaskógur, i nie tylko. Artysta zapewnia, że projekt Different Turns funkcjonuje po swojemu, na własnych warunkach. Nie ma tu żadnych zasad, jest tylko muzyka. Mastering omawianej płyty wykonał Bassi Ólafsson. Za projekt okładki odpowiadali Garðar i Rakel. Gościnnie na płycie pojawili się:  Agnar Már Magnússon na fortepianie oraz Hákon Ingi Garðarsson (syn Garðara), który zagrał na gitarach w utworze ,,Dream”.

To asleep to hear the massive wind blow” to album koncepcyjny, którego ideą jest codzienność. W tekstach pojawia się dużo humoru lub raczej sarkazmu. Istotną kwestią, o której należy wiedzieć, jest to, że wszystkie piosenki mają jednowyrazowe tytuły i za każdym razem, gdy słyszysz w utworze słowo „You” lub „Your” itd., odnosi się ono do tytułu danej kompozycji. Wśród zespołów, które wywarły jakiś wpływ na ten album zdaniem Garðara były m.in. Massive Attack, Bon Iver, The Cure, Depeche Mode, Tom Waits, Mew, The Mars Volta, The National, Sigur Rós i Jack White.

Different Turns to grupa wyjątkowa, umiejętnie balansująca pomiędzy gatunkami. Dla muzyków ważna jest przede autentyczność, emocjonalność i nastrój. Ich twórczości nie sposób jest jednoznacznie zaszufladkować. Alternatywny rock miesza się tutaj z prog rockiem, post rockiem, bluesem, trip hopem, elektroniką oraz innymi gatunkami przefiltrowanymi przez odmienne barwy. Niezależnie jednak od tego jak bardzo zależy nam na szufladkowaniu tej muzyki, jest ona bardzo ciekawa i niesamowicie przyjemna w odbiorze. Jej wielopoziomowość może zachwycać. Tym bardziej, że muzycy wystrzegają się banału. Nie ma w ich muzyce słabego punktu, zbędnych dźwięków, instrumentalnych dłużyzn. „To asleep to hear the massive wind blow” posiada niezaprzeczalny charakter. Co najważniejsze Different Turns zdołali wykreować swój własny styl. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że brzmią jak… No właśnie jak kto? Ich utwory skonstruowane są nietypowo i wielowarstwowo. To muzyka wymagająca uwagi. Do tej płyty dojrzewa się stopniowo. Trzeba dać jej czas, wówczas muzyka na niej zawarta odkryje przed nami głębię i feerię barw. Zauważymy jak misternie zbudowana jest ta muzyka od pierwszej do ostatniej minuty. Każde kolejne przesłuchanie albumu powoduje, że muzyka brzmi lepiej, pełniej. Jest tutaj wszystko to co uwielbiam – piękny klimat, melodie i emocje z przestrzenią, która otwiera się w tle. Łatwo jest dać się jej pochłonąć. Z muzyką dobrze współgra przyjemna, naturalna barwa głosu Rakel Björk, której czasami towarzyszy Garðar.

Oceniam „To asleep to hear the massive wind blow” bardzo wysoko. To jeden z tych albumów, które pozwalają marzyć, odpłynąć i przenieść się w inną rzeczywistość. Wyraźnie słychać tutaj talent  muzyków Different Turns do kreowania wyjątkowych klimatów, które bardzo mocno działają na wyobraźnię i emocje. Jest tajemniczo, melancholijnie, pięknie i … fascynująco. To fuzja światła z cieniem. Mrok równoważy urokliwe ciepło. Te dźwięki potrafią naprawdę oczarować słuchacza. Album broni się on ucieczką od prostych melodii i instrumentalnych schematów. Brzmienie gitar, partie syntezatorów, praca perkusji i elementy elektroniczne robią duże wrażenie, nie zapominajmy również o efektownej stronie wokalnej. Zachęcam, żebyście sprawdzili ich nowy album sami. Warto! Jest to fantastyczna muzyczna podróż, która chwyta za serce, budzi wspomnienia i otwiera umysł. „To asleep to hear the massive wind blow”  może Wam przynieść intrygujące doznania.

 

 

Different Turns :: To asleep to hear the massive wind blow

1. Religion 5:06
2. Wine 3:00
3. Claustrophopic 4:18
4. Earth 3:34
5. Friends 4:08
6. Dream 4:29
7. Lies 2:41
8. Pathetic 3:17
9. God 1:29
10. Partners 4:01

 

 

 Different Turns : facebook / bandcamp / soundcloud / instagram / spotify / ÞAU Company

Different Turns :: To asleep to hear the massive wind blow (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów