Dziesięć lat od powstania grupy i cztery lata od wydania poprzedniej płyty, zespół  Different Turns dowodzony przez Garðara „Gaddi” Borgþórssona powraca ze swoim nowym wydawnictwem.

Zainteresowanych historią Different Turns i ich debiutanckim albumem zatytułowanym „If you think this is about you… you´re right” (2014) odsyłam tutaj.

Od czasu wydania poprzedniej płyty skład zespołu uległ pewnym zmianom i obecnie  Different Turns tworzą:

Garðar Borgþórsson – wokal, gitara, perkusja, klawisze, programowanie
Hálfdán Árnasson – bas, klawisze
Skúli Gíslason – perkusja 
Ragnar Ólafsson – wokal 

Najnowszy album Different Turns nosi tytuł „You Are Pathetic” i ukazał się na rynku 23 marca 2018 roku. Autorem wszystkich kompozycji, tak muzyki jak i tekstów, jest Garðar Borgþórsson. Zajmował się on również miksowaniem materiału oraz produkcją płyty, wraz z  Hálfdánem Árnassonem. Końcowy mastering wykonał Axel ,,Flex” Árnasson. Dodam, że w nagraniach gościnnie pojawili się: Gunnhildur Birgisdóttir ( wokal w 3, chórki w 1, 4), Kristjana Stefánsdóttir (wokal w 10), Daði Birgisson (Rhodes 9). 

Tytuł płyty „You Are Pathetic” ma znaczenie dla całości tego koncept albumu. W prywatnej rozmowie  Garðar wyjawia, że „ten album opowiada o ludziach, którzy zachowują się żałośnie. W pewien sposób my wszyscy jesteśmy żałośni. Ta płyta jest o ludziach z wadami, dysfunkcyjnych, o mediach społecznościowych, nieuczciwości i współzależności. Okładka albumu próbuje to zobrazować i podsumować. Ludzie mogą być ślepi na wiele różnych sposobów”.  

O czym są kolejne utwory tak w szybkim skrócie? Utwór „Fix the Glare” stawia pytania: Dlaczego męczymy się w związku, w którym nie chcemy być, podczas gdy „w tym stawie jest tak wiele ryb”? Dlaczego nie rozmawiamy o rzeczach itp. Piosenka „Expired” dotyczy internetowego peep-show i internetowej pornografii. „Hang my crown” opiera się podobnej koncepcji co „Fix the Glare”, z tym, że tutaj sytuacja stała się jeszcze bardziej bezsensowna, bo stajemy w obliczu prawdy. „Shit mine” dotyczy Facebooka. Wszyscy narzekają na to, jak nas szpieguje i jak wściekli są wszyscy z tego powodu, ale to naprawdę nie ma to żadnego znaczenia. To tak, jakby krzyczeć w pokoju pełnym krzyków. „I was tricked” opowiada o byciu ofiarą w brutalnym związku. O osobie, która próbuje znaleźć wymówki dla tej sytuacji, wytłumaczyć i usprawiedliwić druga osobę. Używa np. Jezusa Chrystusa jako metafory wobec swojej uległości. To swego rodzaju wstęp do następnej piosenki. „The Expert” jest drugą stroną brutalnego związku. Ekspert to osoba, która myśli tylko o sobie. Ma ogromne ego i myśli, że zawsze ma rację. „Do you want Coffee?” dotyczy internetowego portalu Tinder. „The Game” to piosenka o współzależności. „Cute girl” w pierwotnym założeniu miał być tekstem o poszukiwaczach złota. W konsekwencji utwór stał się pewnego rodzaju żartem, kiedy autorowi na myśl przyszła żona jednego z przywódców świata. Za sprawą „You Say” ponownie wchodzimy w świat Facebooka i mediów społecznościowych oraz osób narzekających. „Tame Your Lover” w pewnym sensie porusza sprawy podobne co  w „The Expert”. Album zamyka utwór „If you think this is about you … you´re right”, równocześnie będący tytułem poprzedniej płyty zespołu.

Different Turns stworzył enigmatyczną płytę posiadająca bogate walory brzmieniowe. „You Are Pathetic” to przykład ambitnego, a przy tym bardzo intrygującego i absorbującego alternatywnego rocka z ciekawymi wpływami art-, progressive- i post-rockowymi. Dodatkowo islandzcy muzycy nie tyle nie boją się elektroniki, klawiszy i syntezatorów, co potrafią wykorzystać te syntetyczne brzmienia w sposób umiejętny i przemyślany. Za pomocą „bezdusznych” instrumentów zespół wyczarowuje dźwiękowe pejzaże o dużych pokładach wrażliwości. W konsekwencji otrzymujemy materiał mocno tajemniczy, hipnotyzujący, elektryzujący i… emocjonalny.

Wprawdzie na „You Are Pathetic” nie trudno odnaleźć inspiracje takimi wykonawcami jak chociażby Depeche Mode, Pure Reason Revolution, Placebo, Blackfield, David Bowie, Pink Floyd, Roger Waters, The Cure,  MEW, Anathema czy Archive. Jednakże z drugiej strony  znajdziemy na tym wydawnictwie również coś co nie tylko nas do niego magnetycznie przyciąga, ale również koncentruje naszą uwagę i emocje.

Najnowsza płyta Different Turns pełna jest świetnych melodii, uczuć i specyficznego, nieco nostalgicznego klimatu. Bardzo trudno na „You Are Pathetic” wyróżnić jakiś konkretny utwór, albowiem wszystkie one tworzą jedną całość i najlepiej prezentują się razem. Właśnie wtedy tworzą niesamowity nastrój. Ponadto teksty skłaniają do refleksji oraz własnej interpretacji przesłania tego albumu.

Muzycy Different Turns doskonale wiedzą jak wkraść się do serca i umysłu słuchacza.  Szczerze polecam ich najnowszy album!

 

Different Turns :: You Are Pathetic

1. Fix the glare 02:53
2. Expired 03:00
3. Hang my crown 03:38
4. Shit mine 03:51
5. I was tricked 01:47
6. The Expert 03:47
7. Do you want coffee? 03:34
8. The Game 03:54
9. Cute girl 03:56
10. You say 04:50
11. Tame your lover 04:36
12. If you think this is about you … you´re right 05:04

 

 

Different Turns : facebook / bandcamp / soundcloud

Different Turns :: You Are Pathetic (recenzja)
4.8Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów