Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Beztroska to spokój.

 Dopamine Machine to nowy pop rockowy zespół z Reykjaviku. Jak możemy dowiedzieć się z informacji zamieszczonych na islandzkiej stronie albumm.is, zespół działa od 2019 roku i powstał w czasie epidemii Covid. Czas ten muzycy wykorzystali na pisanie i nagrywanie pierwszych kompozycji.

W skład zespołu wchodzą:

Hjálmar Karl Guðnason – bas, wokal
Benjamin Haraldsson – gitara
Jóhannes Guðjónsson – pianino elektryczne, klawisze
Ívar Andri Bjarnason – gitara, wokal, syntezator
Bergsteinn Sigurðarson – perkusja, wokal
Róbert Aron Björnsson – saksofon
Sigurrós Jóhannesdóttir – trąbka, wokal

Od 2021 roku Dopamine Machine zaczął występować na żywo na islandzkiej scenie muzycznej. Grając dużo koncertów na Islandii stali się rozpoznawali i znani ze swojej wysokiej energii i żywej prezencji scenicznej. W tym czasie zespół wydał 3 single.

Natomiast 18 listopada 2022 roku Dopamine Machine wydali swój debiutancki album „Kæru­leysi er æðru­leysi, za pośrednictwem wytwórni Asparagus Records. Album został nagrany i wyprodukowany przez członków zespołu. Jego rejestracją, miksowaniem i aranżacjami zajmował się Róbert Aron (saksofonista) wraz z Ívarem Andrim (wokalista i gitarzysta). Okładka płyty została narysowana przez Meatsodę i nawiązuje do tekstów z albumu.

Album „Kæru­leysi er æðru­leysi zawiera dziesięć kompozycji, które stanowią fuzję takich gatunków  jak psychedelic rock, funk, soul, indie pop, rock progresywny i jazzowej estetyki. „Nie ma potrzeby trzymania się jednego stylu muzycznego, skoro jest tak wiele dobrych” – wyjaśniają muzycy. Pierwsze piosenki powstały latem 2020 roku, kiedy Ívar Andri i były klawiszowiec zespołu Júlíus Óli, prowadzili kreatywne letnie zajęcia w Egilsstaðir. Nowsze utwory zostały pisane przez Ívara w jego domowym studiu w Reykjavíku. Następnie Ívar przynosił nagrania demo na próby i wszyscy wspólnie rozwijali je w pełne brzmienie zespołu.

Dopamine Machine to grupa świetnych instrumentalistów, tworząca intrygującą i oryginalną, mieniącą się wielorakimi muzycznymi barwami, bez wątpienia wciągającą muzykę. Granie takiej muzyki wymaga sporych umiejętności, talentu i polotu. Islandczycy z pewnością to mają. Ich kompozycje tchną świeżością i naszpikowane są świetnymi pomysłami. Rozbudowany skład zespołu i jego instrumentarium bez wątpienia wpływają na muzyczną jakość płyty. Zarówno gitarom, sekcji rytmicznej, motywom klawiszowym i partiom instrumentów dętych czy wokalom nie można nic zarzucić. Nie sposób również przejść obojętnie obok linii melodycznych i solówek, które są interesujące i nie trącą banałem.

Zawartość krążka „Kæru­leysi er æðru­leysi” pokazuje dojrzałość kompozytorską i porządny warsztat muzyków.Nie ma sensu rozkładać tutaj każdej z kompozycji na czynniki pierwsze, najlepiej muzyczną zawartość tej płyty postrzegać jako całość. Natomiast nie ulega wątpliwości, że są to utwory dobre i wartościowe, wykazujące się kunsztem, a do tego ciekawe dla słuchacza. Nie są w stanie znużyć, słucha się je jednym tchem. W Dopamine Machine drzemie ogromny potencjał. Trzymam za nich kciuki.

 

 

Dopamine Machine :: Kæru­leysi er æðru­leysi
                                                       
1. Farvel Ungfrú Sólskin 4:09
2. Ekki Segja 3:29
3. Blákaldur Veruleiki 2:40
4. Skammdegisblús 3:51
5. Snemma Heim 3:35
6. Þunnudagur 3:41
7. Taka 7 3:54
8. Rúnturinn 4:40
9. Vanda Banda 4:00
10. Hanagal 4:43

 

 

Dopamine Machine : facebook / instagram / spotify

Dopamine Machine :: Kæru­leysi er æðru­leysi (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów