Draumahöll to projekt muzyczny utworzony w czerwcu 201 roku przez Lára Sóley (właść. Lára Sóley Jóhannsdóttir).

Lára z wykształcenia jest skrzypaczką. Ukończyła studia na kierunku muzyka klasyczna. Pracuje zawodowo jako skrzypek i gra regularnie m.in. z orkiestrą Sinfóníuhljómsveit Norðurlands. Występuje także w zespole Cheek Mountain Thief oraz w kilku innych mniejszych projektach muzycznych.

Ponadto jest członkinią duetu Hjalti & Lára (recenzja tutaj), w którym towarzyszy jej mąż Hjalti Jónsson.

dst_3763

Materiał na album Draumahöll był nagrywany przez pierwsze trzy dni marca 2015 roku w studiu Aldingarðinum. Nagraniami i miksowaniem kompozycji zajmował się Stefan Örn Gunnlaugsson, który akompaniuje tutaj artystce na fortepianie.

Omawiany album składa się z 14 kompozycji, będących zbiorem poezji przeznaczonych dla dzieci, chociaż jak się okazuje z powodzeniem jej odbiorcą może być każda dorosła osoba.

 

Album Draumahöll utrzymany jest w atmosferze refleksji izadumy. To muzyka kojąca i kołysząca. Kameralny klimat tworzą miękko brzmiące klawisze fortepianu, grane lekko i bez zobowiązań. Towarzyszą im również partie skrzypiec, które chwytają za serce swoimi romantycznymi nutami. Skromne aranżacje odpowiadają za kameralną przestrzeń tej płyty. Prym wiedzie na niej czysty i aksamitny głos wokalistki. Muskający wręcz nuty swoją bezwolną czystością, spokojem i pięknem. Lára śpiewa w sposób delikatny, nie pozwalający wybudzić się ze snu, równocześnie dający schronienie i przeganiający wszelkie koszmary.

11935098_10153515286243396_4434938012605847005_n

Draumahöll ma trochę nierealny, bajkowy klimat. Dominują tutaj utwory spokojne i wyciszone, jednak nie pozbawione wyrazu. Muzyka ta bliska jest sentymentalnemu obrazkowi zimy i poczuciu ciepłego domowego wnętrza, rozpalonego kominka i kubka gorącej herbaty. Kompozycje ładnie łączą się ze sobą tworząc niemal jeden przepływający strumień. Dźwięki są delikatne, zwiewne i ulotne. W tej muzyce nie ma pośpiechu. Snuje się ona i hipnotyzuje niczym wolno unoszący się ku górze dym, niczym zapach kawy z cynamonem rozchodzącym się po zamkniętym pomieszczeniu. Ta muzyka pozwala rozkoszować się brzmieniem ciszy. Przy niej ożywają wspomnienia i marzenia. Szczególnie te o urokach dzieciństwa, pełnych zabawy, beztroski i radości.

W Draumahöll chodzi przede wszystkim o klimat, a ten jest zjawiskowy i poruszający swoim pięknem. Płyta idealna na jesień i zimę oraz na każdy wieczór niezależnie od pory roku.

 

WP_20151211_002

Draumahöll :: Lára Sóley

1. Draumahöll
2. Dvel ég i Draumahöll
3. Litfrið og ljóshærð
4. Leikur sér i ljósinu / bi bi og blaka
5. Blátt litið blóm eitt er
6. Nú sefur jörðin
7. Vinaljoð
8. Sofðu unga ástin min
9. Fann ég á fjalli
10. Næturljóð
11. Vikivaki
12. Augnablik sem þetta
13. Brosið þitt
14. Sofðu rótt
15. Draumahöll

Draumahöll : facebook


Draumahöll :: Lára Sóley (recenzja)
4.4Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów