Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Drinni i jego niebezpieczne myśli.

Drinni & The Dangerous Thoughts to solowy projekt islandzkiego muzyka Andriego Kristinssona, który pochodzi z Akureyri. Wcześniej artysta tworzył muzykę głównie w takich projektach jak Darth Coyote i DrinniK. Zresztą to właśnie z tych grup wywodzą się członkowie nowego kolektywu:

Andri Kristinsson – wokal, gitara
Wolfgang (Wolli) Frosti Sahr – saksofon, akordeon
Ingi Jóhann Friðjónsson – bas
Jón Haukur Unnarsson – perkusja

Główną inspiracją dla twórczości Andriego było oczywiste cierpienie i nieszczęście, które większość ludzi rozpaczliwie stara się ignorować w swoim życiu. Dla wyrażenia tych często uciskanych uczuć i emocji Andri znalazł idealne ujście za pomocą swoich ‘Niebezpiecznych Myśli’ (The Dangerous Thoughts), które napełniają słuchacza przerażeniem i grozą, jakich nigdy nie doświadczyli. Mogliśmy się już o tym przekonać na debiutanckim albumie zespołu „Shocking Revelations”, który ukazał się na początku 2020 roku.

Natomiast obecnie, 10 czerwca 2022 roku zespół Drinni & The Dangerous Thoughts powrócił do nas z nowym krążkiem pod tytułem „Hávær ljóð”, wydanym przez niezależną wytwórnię MBS Skífur. Tytuł omawianego albumu należy tłumaczyć jako „Loud Poems” (pl. Głośne wiersze). Jak zapewnia Andri – chociaż wszystkie teksty na tej płycie zostały napisane po islandzku, to jednak sama muzyka posługuje się językiem międzynarodowym.

Alternatywna muzyka Drinni & The Dangerous Thoughts stanowi połączenie indie folku i blues rocka, a także muzyki latynoamerykańskiej, country, francuskiego chanson oraz wielu innych inspiracji. Zresztą trudno tak naprawdę określić stylistykę, w której porusza się zespół, bo muzycy serwują nam masę fantastycznych pomysłów, które co chwilę rozpychają jeszcze bardziej ramy ich niezależnej muzyki. Pomimo tych różnorodnych wpływów, grupie udaje się jednak zachować spójną wizję ich brzmienia. Wyraźnie też czuć, że w tym graniu chodzi przede wszystkim o wewnętrzną energię, radość z tworzenia i artystyczną wiarygodność. To co jeszcze z pewnością można powiedzieć o muzyce z „Hávær ljóð” to to, że jest w niej niezwykła pasja i szczerość przekazu, a zdolność do swobodnego żonglowania bardzo oddalonymi od siebie gatunkami wypada nader naturalnie. Świetnie zachowana jest również równowaga pomiędzy klimatyczną i drapieżną stroną tej muzyki. W końcu przecież tytuł albumu obiecuje nam ‘głośne wiersze’ i takie też tutaj znajdziemy. Za ten stan odpowiada nie tylko atrakcyjna warstwa instrumentalna, ale przede wszystkim wysuwający się odważnie na pierwszy plan wokal Andriego. Jego śpiew i sposób artykulacji nadaje dodatkowe znaczenie słowom i muzyce z „Hávær ljóð”. Wokalista śmiało korzysta z najróżniejszych środków wokalnych. Jednym razem jego śpiew jest czysty i refleksyjny, a kiedy indziej zachrypły i poetycki. Wokalista potrafi również zaśpiewać w sposób dziki i żywiołowy.

Hávær ljóð” to bardzo dojrzała i intrygująca płyta, która od początku zaskakuje i przyciąga uwagę słuchacza. Album naładowany jest intensywnymi emocjami i urzekającymi melodiami, a przy tym brzmi niezwykle szczerze i bezpretensjonalnie. Ten materiał daleki jest od błahej i naiwnej „alternatywy”. Słychać, że Andri ma pomysł na projekt Drinni & The Dangerous Thoughts i od początku do końca wie, co chce za pomocą tego medium osiągnąć. Ważne, że to się sprawdza.

 

 

Drinni & The Dangerous Thoughts :: Hávær ljóð

1. Hávært ljóð 3:37
2. Pyntur 2:30
3. Morgunhugleiðingar 3:28
4. Einn 2:11
5. Víti til varnaðar 3:59
6. Ég renn 3:16
7. Svartur dagur/hvítur dagur 3:09
8. Grátur & gnístan 3:41
9. Haldreipið 3:07
10 Rofar til 4:01
11. Í því næsta 4:10

 

Drinni & The Dangerous Thoughts : website / facebook / spotify / youtube / instagram


Drinni & The Dangerous Thoughts :: Hávær ljóð (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów