DuCre to pseudonim artystyczny islandzkiego muzyka elektronicznego o imieniu Árni Húmi Aðalsteinsson.

Dodam, że nazwa DuCre to skrót od Dusk Crepuscular, wcześniejszego aliasu artysty. Islandczyk tworzy swoją muzykę zarówno na scenie elektronicznej w Reykjaviku, jak również w Berlinie.

25 listopada 2020 roku ukazał się debiutancki album DuCre zatytułowany „ÓrÓ”. Na płycie znalazło się dziewięć utworów, których czas trwania przekracza zazwyczaj pięć minut. Wszystkie utwory zostały skomponowane i nagrane przez Árniego Húmi Aðalsteinssona w Berlinie, Pradze, Barcelonie i Reykjaviku. W jednej z kompozycji, „Kill Your Darlings”, wystąpiła gościnnie brazylijska artystka Emme Moisés, mieszkająca i pracująca w Berlinie.

Wydawnictwo „ÓrÓ” wypełniają w przeważającej części brzmienia elektroniczne będące fuzją takich gatunków jak downtempo, ambient i electro/synth-pop. DuCre wykorzystuje w swojej muzyce również wiele różnorodnych dźwiękowych ozdobników, w tym intrygujących i unikalnych sampli, np. dzwonków, harfy, perkusji, a także przekształconych wokali, które w wyniku obróbki komputerowej są trudne do uchwycenia, w danym przypadku pełnią raczej rolę dodatkowego instrumentu.

Płyta „ÓrÓ” od pierwszych, mocno hipnotyzujących dźwięków, dryfujących ambientów, błogich padów i subtelnych melodyjnych fraz, gwarantuje nam niesamowitą, mistyczną podróż. Muzyka DuCre jest niezwykle przestrzenna, ma wyraźnie filmowy charakter. Poszczególne kompozycje tętnią życiem, wydają się stale ewoluować. Stereofoniczne dźwiękowe pejzaże stworzone z odmiennych stylistycznie wpływów prezentują zupełnie nową jakość. Talent artysty do wynajdywania ampli, jak i jego sampling jest niesamowity. DuCre to prawdziwy magik, który niesamowicie umiejętnie żongluje konwencjami. Udało mu się utkać błogą materię, w której zatrzymuje się czas i przestrzeń, co pozwala słuchaczowi oddać się refleksji, wspomnieniom i marzeniom. W wyniku tego album „ÓrÓ” prezentuje się jako istny majstersztyk, którego słucha się rewelacyjnie. Płyta ujawnia pomysłowe i dojrzałe używanie przez autora przeróżnych środków dźwiękowych oraz dobrze opracowane brzmienie. Można zanurzyć się w tej muzyce po uszy i spokojnie trwać w niej przez długi czas. W zasadzie trudno znaleźć tutaj jakiekolwiek wady. Wszystko jest na swoim miejscu, brzmi świetnie i poukładane jest z głową.

DuCre stworzył muzykę, która łatwo przesiąka w duszę słuchacza. Krążek „ÓrÓ” nadaje się idealnie do zapętlenia i wypełnienia przestrzeni wokół.

 

 

DuCre :: ÓrÓ

1. Crown Heights 05:27
2. Soundtrack for Asbestos 05:39
3. Kill Your Darlings (feat. Emme) 05:34
4. Follow 04:44
5. Mutual/Neutral 05:12
6. Soundtrack for Benzene 05:04
7. Knockout Artist 04:35
8. Addeco 06:03
9. Here´s Hoping (Pop The Glocken) 05:32

 

 

 
DuCre : facebook / bandcamp / spotifyDuCre :: ÓrÓ (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów