Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Morze wokół nas.

Dymbrá  to islandzkie eksperymentalne trio założone przez trójkę młodych dziewczyn, które w ubiegłym roku wydały swój debiutancki album EP zatytułowany po prostu „Dymbrá” (2020; recenzja TUTAJ).  

3 września 2021 roku zespół Dymbrá  opublikował w serwisach streamingowych swój najnowszy album pod tytułem „The Sea Around Us”.  Materiał stanowi ścieżka dźwiękowa skomponowana do krótkometrażowego filmu dokumentalnego o słynnej islandzkiej artystce   Katrín Þorvaldsdóttir. Na stronie internetowej w/w artystki (https://katrinthorvaldsdottir.com/) możemy się dowiedzieć, iż od samego początku, kiedy jako ciekawskie dziecko mieszkające na Islandii zauroczona była tętniącym życiem ekosystemu, przez doświadczenia zdobyte we wczesnym okresie kariery w Hiszpanii, aż po podróżowanie po całym świecie jako lalkarz, twórca masek, kostiumograf i scenograf, starała się komunikować i współpracować z naturą, przy użyciu wszelkiego rodzaju materiałów organicznych, a przede wszystkim wodorostów pochodzących z islandzkiego oceanu. To właśnie tutaj, w oceanie, Katrín odnalazła swoje życie, czuła się przy nim jak u siebie w domu. Odkrywanie i wykorzystywanie wodorostów w swojej pracy twórczej stało się podstawą jej sztuki. Przez ponad dwie dekady artystka prowadziła własne badania i eksperymenty, aby dowiedzieć się, jak właściwie posługiwać się wodorostami jako materiałem, który mogłaby posłużyć jej w sztuce i projektowaniu. W podejściu do swojej pracy Katrín wykazała się podobnym szacunkiem do natury co nieżyjący już islandzki przyrodnik, pisarz i fotograf Guðmundur Páll Ólafsson, który był pionierem ekologii na Islandii. Inspiracji doszukiwać można się również u słynnej amerykańskiej biolog i autorki książek popularnonaukowych Rachel Carson, której pionierska praca w dziedzinie nauk przyrodniczych ukształtowała własną filozofię życia islandzkiej artystki. To, co widzimy w wyjątkowych i oszałamiających kreacjach Katrín, takich jak urzekająco piękne maski z wodorostów i inne elementy, to głęboki szacunek dla materiału, z którym pracuje. Wypracowawszy głęboką więź z oceanem i jego zawartością, Islandka traktuje każdy kawałek wodorostu jako indywidualną żywą część natury i szacunek ten przenosi się na całe jej filozoficzne podejście do życia. Ta postawa i filozofia, wraz z radością i miłością do natury w ogóle stanowiła podstawę do utworzenia Studia EMBLAMAR, którego głównym celem było wykorzystanie wiedzy, którą Katrín zdobyła podczas pracy z wodorostami, a w szczególności w opracowaniu procesu obróbki wodorostów, aby można je było wykorzystać jako materiał do sztuki i projektowania. Dany projekt łączy podobnie myślących i kreatywnych ludzi pochodzących z różnych środowisk i dziedzin sztuki, w celu odkrywania nowych wyjątkowych i postępowych sposobów i możliwości pracy z wodorostami i innymi naturalnymi materiałami. Kierują się myślą wykorzystywania ich unikalnych właściwości, na przykład leczniczych cech wodorostów, oraz inspirowaniu kolejnego pokolenia kreatywnych myślicieli.

Skoro już poznaliśmy kontekst powstania ścieżki dźwiękowej „The Sea Around Us” możemy teraz przyjrzeć się nowej muzyce Dymbrá. Napisany przez projekt soundtrack podzielony został na pięć fragmentów, które łącznie trwają 13 minut. Ścieżka dźwiękowa do „The Sea Around Us” spleciona została z brzmień instrumentów akustycznych (np. smyczki, flet, fortepian, dzwoneczki) i syntetycznych (syntezatory, programowanie) oraz subtelnych i  eterycznych dziewczęcych wokali. Natomiast jeżeli chodzi o konstrukcje kompozycji to odnajdziemy w nich zarówno wpływy neoklasyczne, ambientowe i ilustracyjne partytury filmowe, jak i motywy z szeroko pojętego nurtu indietroniki, muzyki eksperymentalnej i minimalistycznej. Pomimo tego, iż najnowsza produkcja Dymbrá to krótki materiał, to jednak zaprezentowana przez nich muzyka tworzy tak bardzo magiczny, wciągający i hipnotyzujący świat, że słuchacz pozbawiony zostaje poczucia jakiegokolwiek czasu i miejsca. „The Sea Around Us” jest nierealną, wręcz mistyczną dźwiękową substancją, owianą aurą tajemnicy, która silnie oddziałuje na zmysły i wyobraźnię odbiorcy. Intymne, ale równocześnie przestrzenne utwory o przejmująco pięknych tematach i melancholijnych melodiach, pełne są poukrywanych między dźwiękami emocji, które wprowadzają słuchacza w specyficzny sentymentalny i liryczny nastrój. Kompozycje potrafią również poszerzyć jego świadomość i wywołać dogłębne poczucie fascynacji niezbadanym światem, gdyż stają się bramą do innej, nieco bajecznej rzeczywistości (oceanicznej?). Tego typu prace zawsze wymagają od twórcy wyjątkowej wrażliwości i równie wysokich umiejętności. Na szczęście dziewczyny z Dymbrá mają ich odpowiednio dużo.

Ścieżka dźwiękowa napisana przez trio Dymbrá ma swój niepodrabiany, indywidualny styl i niepowtarzalny klimat. „The Sea Around Us” to takie małe dzieło sztuki, które dostarcza dużo wrażeń. Z tymi trzynastoma minutami muzyki można spędzić tak naprawdę wiele długich godzin.

 

 

 

Dymbrá :: The Sea Around Us (soundtrack)

1. (þarakonan 04:36
2. kannski er til vera með kílómetra langa tá 01:23
3. Í KAFI 03:40
4. The Circle of Life 02:19
5. þarakonan) 01:12

 

 

 

 

Dymbrá : facebook / spotify

Dymbrá :: The Sea Around Us (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów