Islandzki kompozytor i perkusista jazzowy Einar Scheving powraca z nowym wspaniałym dziełem.

W ramach prowadzonego przez w/w artystę jazzowego zespołu Einar Scheving Quartet ukazały się dotychczas trzy wydawnictwa: „Cycles” (2007), „Land Mins Föður (The Land Of My Father)” (2011) i „Intervals” (2015).

Jeśli kogoś interesuje muzyczna droga Einara Schevinga i jego dotychczasowa twórczość to odsyłam do wcześniejszego artykułu, który znajdziecie TUTAJ.

Tymczasem zachęcam do sięgnięcia po jego najnowszy album zatytułowany „Mi Casa, Su Casa”, który ukazał się 22 grudnia 2019 roku. Czwarty krążek wydany pod szyldem Einar Scheving Quartet ponownie został nagrany w składzie:

Einar Scheving – perkusja
Skúli Sverrisson – kontrabas
Eyþór Gunnarsson – fortepian
Óskar Guðjónsson – saksofon tenorowy

Autorem wszystkich kompozycji z albumu „Mi Casa, Su Casa” jest Einar Scheving. Materiał na płytę został zarejestrowany (w okresie 9-11 września 2019) i zmiksowany (w listopadzie 2019) przez Sturla Mio Þórissona (Damien Rice, Marketa Irglova, Owen Pallet, Svavar Knútur, Shazhad Ismaily, Valgeir Sigurðsson, Sam Amidon, Nico Muhly) w Masterkey Studios na Islandii. Mastering płyty wykonał Lars Nilsson w Nilento Stidios, w Szwecji. Zamiast jakoś szczegółowo przedstawiać tych dwóch panów powiem tylko, że osiągnęli oni perfekcyjne brzmienia na płycie.

Kiedy w nasze ręce trafia album z muzyką instrumentalną, a taką właśnie znajdziemy na „Mi Casa, Su Casa”, warto przyjrzeć się okładce płyty, jej tytułowi, jak i tytułom poszczególnych kompozycji, bo może w nich być ukryta wskazówka pozwalająca odczytać główną myśl autora danej produkcji. Zazwyczaj się to sprawdza. Tym razem również. Po pierwsze na okładce widzimy przestrzeń kosmiczną, z której wyłania się planeta Ziemia. Po drugie tytuł omawianego wydawnictwa „Mi Casa, Su Casa” w języku hiszpańskim oznacza „Mój Dom, Twój Dom”. Po trzecie każda z ośmiu kompozycji na płycie zatytułowana jest w innym języku, kolejno mamy tu: islandzki, hiszpański, grecki, niemiecki, turecki, angielski, portugalski i bośniacki. Złapaliście koncept? To teraz ostrożnie ułóżcie bo na modern jazzowym podłożu, naturalnym i lirycznym jak Islandia.

Zapewniam Was, że skład Einar Scheving Quartet, to coś więcej, niż suma umiejętności solowych jego członków. Swoją wiedzą, wykształceniem i umiejętnościami, a przede wszystkim niebanalną wizją, muzycy są w stanie wynieść swoją muzykę daleko ponad przeciętność. Islandzcy artyści otwierają dla muzyki jazzowej zupełnie nową przestrzeń, która zachwyca i daje wytchnienie. Zupełnie tak jakby ci muzycy widzieli, słyszeli i czuli znacznie więcej. Raz za sprawą wrodzonego talentu, a dwa z uwagi na bogatszą wyobraźnię od wieli lat karmioną jazzową sztuką oraz stymulowaną krajobrazem Islandii.

Mi Casa, Su Casa” to niesamowita płyta. Aż dreszcze chodzą mi po plecach, kiedy jest słucham któryś raz z rzędu. Einar Scheving wydaje się być geniuszem umiejącym nie tylko ciekawie i smacznie połączyć różne inspiracje klasyczne i współczesne, ale również napisać muzykę, która już na starcie uwzględnia specyfikę gry pozostałych członków zespołu. Muzyka zawarta na „Mi Casa, Su Casa” jest doskonała i wyborna. To swoisty rodzaj muzycznej elegancji. Cechuje ją bezbłędna dbałość o szczegóły. Usłyszymy tu przede wszystkim czyste, niezwykle naturalne i świeże tony. Brzmienie poszczególnych instrumentów jest głębokie, czułe i pełne wyrafinowania. Muzyka Einara i spółki ujmuje też liryzmem i nastrojowymi melodiami.

Mi Casa, Su Casa” z pewnością jest domem dla mnie. Ta muzyka wciąga mnie bez reszty.

 

 

Einar Scheving :: Mi Casa, Su Casa

1. Brekkan 05:59
2. Mi Casa, Su Casa 08:25
3. Thyrniros 03:11
4. Oktober 04:58
5. Ey 05:39
6. 12 Monkeys 06:46
7. Minas 04:38
8. Oravidd 04:19

 

 

 

Einar Scheving : website / spotify / bandcamp

Einar Scheving :: Mi Casa, Su Casa (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów