0006720630_10

EinarIndra to islandzki multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i producent muzyczny, o którym pisałem kiedyś przy okazji recenzji jego debiutanckiego albumu EP „You Should Asleep” (2014; recenzja tutaj)

20 maja 2016 roku za pośrednictwem wytwórni Möller Records ukazał się drugi album EP artysty zatytułowany „Stories”. Autorski materiał EinarIndra został tym razem poddany miksom i masteringowi, który wykonał Jose Diogo Neves.

Na płycie znalazło się w sumie 8 utworów, ale jego bazę tworzą 4 pierwsze kompozycje. Natomiast pozostałe są remiksami tych wcześniejszych, które przygotowali słynni islandzcy producenci/muzycy elektroniczni: Futuregrapher, Bistro Boy, Gunnar Jónsson Collider i Brilliantinus (mastering tych utworów wykonał Alchemy Mastering). W utworze  „Your eyes are burning“ gościnnie zaśpiewała Mama Wolf, znana też jako The Woman Downstairs. Dodam, że ciekawą szatę graficzną najnowszego wydawnictwa EinarIndra sporządził Nikhil Kirsh.

Elektroniczne brzmienie „Stories” jednoznacznie i wyraźnie nasuwa skojarzenia z Islandią – duże przestrzenie, krajobraz jak z innego świata, piękne i zachwycające widoki, rodzące uczucie odosobnienia i melancholii. Podobne rzeczy i odczucia znajdziemy w  muzyce jaką przygotował EinarIndra. Muzyczną materię tworzą tutaj wielowarstwowe tekstury składające się z analogowych brzmień syntezatorów, kosmicznych ambientowych pejzaży, bitów i nastrojowych dźwięków pianina. Całość muzyki płynie powoli zanurzona w echach i pogłosach. Swoistą klamrą spaja je rozmarzony falset wokalisty wyraźnie inspirowany soulem i r’n’b. To głos oddający prawdziwy stan duszy, który brzmi wyjątkowo przejmująco.

12803259_984565501580714_4311019422519186854_n

Przy okazji słuchania „Stories” pojawiały się u mnie pewne skojarzenia z twórczością Bon Iver, James Blake i Jamesa Vincenta McMorrows. Chyba przez łączącą wszystkich panów podobną nadwrażliwość muzyczną, falset oraz jakże przyjemną „zabawę” (sic!) z melancholią i romantycznym rozmarzeniem. Jednak jak każdy z wymienionych artystów również EinarIndra ma swój własny wyróżniający się styl.

Na marginesie dodam, że swój najnowszy album EinarIndra przygotowywał samotnie w domku poza miastem. Większość linii melodycznych i wokalnych było przygotowywanych wstępnie na fortepianie. Dopiero później artysta ubrał kompozycje w eteryczną atmosferę indie-ambient-electro-folk-tronic. W żaden sposób nie odebrało to jednak uroku „Stories”. Co więcej sprawiło nawet, że słuchanie tej muzyki jest jeszcze bardziej ekscytujące.

Stories” to dzieło o o wysokim stopniu emocjonalności, hipnotyzujące równocześnie swoją intensywnością i zwiewną lekkością. To też niezwykle intymny, sentymentalny i refleksyjny świat EinarIndra. W każdym jego utworze najważniejszy jest natchniony nastrój, który przybiera na sile w połączeniu z osobistymi emocjami słuchacza.

Mam nadzieję, że EinarIndra szybko powróci do nas z długogrającym albumem.

 
a2745021612_10

 

EinarIndra :: Stories

1. Sometimes I’m Wrong 03:50
2. The Songs Are Over 03:48
3. Thoughts 04:05
4. Your Eyes Are Burning 05:30
5. Somtimes I’m Wrong (Futuregrapher remix) 05:54
6. The Songs are Over (Gunnar Jónsson Collider Remix) 07:01
7. Thoughts (Bistro Boy Remix) 04:18
8. Your Eyes Are Burning (Brilliantinus Remix) 05:15

 

 

 

EinarIndra : website / facebook / bandcamp / soundcloud

EinarIndra :: Stories (recenzja)
4.7Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów