1470126_669657283079525_1066905301_n

Niewielka islandzka wytwórnia Warén Music po dotychczasowej publikacji tak nietypowych albumów jak Kjuregej „Lævirkinn” (recenzja tutaj) i Bíum Bíum – Icelandic Lullaby Musicbox (recenzja tutaj) wydała w grudniu 2013 roku kolejne oryginalne wydawnictwo zatytułowane „Ekki bara fyrir börn” (pol. „Nie tylko dla dzieci”).

Płyta niniejsza jest wynikiem pomysłu i inicjatywy Halldóra Waréna (właściciela w/w wytwórni oraz członka zespołu VAX) i Charlesa Rossa. Inspiracją dla muzyków był wydany dwie dekady wcześniej album „Not Just For KidsJerry’ego Garcia (wokalista i gitarzysta Grateful Dead) i Davida Grismana.

Nagrania albumu „Ekki bara fyrir börn” przebiegały w wielu miejscach w okresie 2010-2013. Autorem nowych tekstów, w języku islandzkim, jest Sævar Sigurgeirsson, oprócz „Lagarfljót” (Stefán Snædal Bragason) i „Flökku Jói” (autor nieznany).

W nagraniach płyty oprócz wymienionych artystów udział wzięli:
Magni Ásgeirsson, Bára Sigurjónsdóttir, Esther Jökulsdóttir, Eyrún Huld Haraldsdóttir, Freyr Eyjólfsson, Agnes Brá Birgisdóttir, Arnar Freyr Halldórsson, Suncana María Slamnig.

Miksowaniem i masteringiem muzyki zajmował się Baldvin A B Aalen.

Okładkę zaprojektował Villi Warén, a zdjęcia wykonała Sunna Ross.

dori_pella_ekki_bara_fyrir_born_0003_web

Muzyka na „Ekki bara fyrir börn” zabiera nas w podróż do odległej krainy. Trochę niedzisiejszej, schowanej przed współczesnym światem. Muzycy prezentują radosne i pozornie proste brzmienie wynikające z połączenia american folk i country, czyli określając to jednym słowem po prostu bluegrass. Zespół przedłuża istnienie tego pięknego gatunku muzycznego w jego najlepszym wydaniu.

Jak przystało na klasyczny bluegrass, zaprezentowana na płycie muzyka to przede wszystkim interpretacje starych znanych utworów country, wykonane w sposób wirtuozerski na instrumentach klasycznych takich jak: mandolina, bandżo, skrzypce, gitara i kontrabas.

Muzycy tworzą szczerą muzykę z atrakcyjnymi melodiami i ujmującymi staromodnymi harmoniami. Muzyka ta przywołuje wspomnienia dotyczące letnich dni, wypełnionych beztroską zabawą, śmiechem, przyjaźnią i życzliwością.

Proste i zabawne kompozycje znajdujące się na „Ekki bara fyrir börn” są równocześnie subtelne i wyrafinowane. Muzycy swoimi dźwiękami chcą dotrzeć do dziecka, które jest w każdym z nas, a tym samym zainspirować słuchaczy do wspólnej zabawy i muzykowania. Tak więc jest to muzyka dla każdego, kto jest lub kiedykolwiek był dzieckiem.

 

Ekki bara fyrir börn

1. Fjóla Fína 4:41
2. Flökku-Jói 04:02
3. Hesturinn Haraldur 03:28
4. Þrír menn voru á veiðum 02:43
5. Hér á árum áður 04:23
6. Í Mývatnassveit er mý 04:19
7. Týndi ferðalangurinn 04:21
8. Eikatunnu Eiríkur 03:21
9. Lautaferð bangsanna 04:13
10. Gvendarkrá 04:59
11. Lagarfljót 06:20

 
 

 
Zapraszamy na stronę oficjalną wydawnictwa „Ekki bara fyrir börn

Ekki bara fyrir börn (recenzja)
4.5Wynik ogólny
Ocena czytelników 0 Głosów