Elinborg (właść. Elinborg Pálsdóttir) to 18-letnia singer-songwriterka pochodząca z Wysp Owczych, a dokładnie z Syðrugøta.

Śpiewa i komponuje muzykę, od kiedy była małym dzieckiem. W 2013 roku artystka wydała dwa single „Candle in the night” i „Stars falling„. Obydwa utwory często gościły w farerskim radiu. Do pierwszego z nich powstało również video (na końcu recenzji).

Natomiast 21 sierpnia 2015 roku Elinborg wydała swój debiutancki album EP zatytułowany „Spor” (Tutl).

Album nagrywany był w maju bieżącego roku. Nad rejestracją materiału czuwali Benjamin Petersen i Theodor Kapnas. Na płycie znalazły się cztery utwory wykonane w języku ojczystym artystki. Wszystkie kompozycje zostały napisane samodzielnie przez Elinborg. Ich produkcją zajmował się Høgni Lisberg. Materiał miksował Jens L. Thomsen, zaś mastering wykonał Jan Eliasson.

W nagraniach płyty gościnnie uczestniczyli muzycy stanowiący czołówkę farerskiej sceny muzycznej: wspomniany Høgni Lisberg (gitara), Benjamin Petersen (gitara) i Mikael Blak (bas, syntezatory).

11011600_494875897352969_5405704105139584318_n

„Spor” to kwadrans poruszającej do głębi i przemyślanej w każdym szczególe muzyki. Muzyki pięknej, czystej, subtelnej, łagodnej i przestrzennej, która wymyka się jednoznacznemu zaszufladkowaniu. Ta muzyka sprawia wrażenie jakby była tworzona bez gatunkowych i stylistycznych założeń. Powstawała gdzieś obok nich. Trzy podstawowe atuty tej płyty to klimat, piękne melodie i głos wokalistki.

Debiutancki album Elinborg od pierwszych dźwięków przenosi nas do miejsca odciętego od świata oceanicznym bezkresem. Bardzo atrakcyjna jest melancholijna atmosfera i zwiewność kompozycji farerskiej artystki. Poszczególne utwory z jednej strony wzruszają, a z drugiej przynoszą też ukojenie. Warstwa instrumentalna jest delikatna i spełnia rolę tła, ale istotnego tła. Można powiedzieć, że wartością warstwy instrumentalnej są jej detale. Instrumenty akustyczne oraz elementy elektroniki budują eteryczne i sugestywne przestrzenie o pewnym ładunku tajemnicy, niedopowiedzenia i zmysłowości. Tworzą prawdziwy mistycyzm.

Drugą istotną kwestię stanowią, jak już wspomniałem wcześniej, piękne melodie, które rewelacyjnie dopełniają opisany wyżej imponujący klimat krążka. Nienachalne, przejrzyste i wzruszające. Przesiąknięte emocjami.

Jednak największą siłą omawianego albumu, zespalającego wszystkie kompozycje, jest niesamowity wokal Elinborg. Jej głos brzmi jednocześnie łagodnie i intensywnie. Zniewalająca jest jego czystość i unikatowość. Elinborg śpiewa subtelnie, jednak w pełni wykorzystuje swoje możliwości do budowania jedynej w swoim rodzaju emocjonalnej atmosfery.

„Spor” to udany debiut pokazujący niezwykły talent i duże zdolności Elinborg. Artystka stanowi kolejny powód do tego, aby uszy świata zwróciły się w kierunku Wysp Owczych.

 

elinborg-spor-ep

 

 

 

Elinborg :: Spor

1 Dreymur 3:59
2 Tanki 3:12
3 Saknur 3:30
4 Stormar 3:25

 

 

 

 

Elinborg : facebook

 

Elinborg :: Spor
4.3Wynik ogólny
Ocena czytelników 2 Głosów