Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałbyś nam dać o tym znać, możesz po prostu postawić nam kawę. Będzie nam miło. Poczujemy się lepiej i zmotywuje nas to do dalszego pisania.

Istota muzyki.

Pochodząca z Wysp Owczych artystka Elinborg (Elinborg Pálsdóttir) po wydaniu dwóch albumów EP: „Spor” (2015, Tutl Records, recenzja tutaj) i „Landið Sum Ongin Sær” (2017, Tutl Records, recenzja tutaj) powraca z nowym materiałem.

23 września 2023 roku Elinborg wydała swój najnowszy album EP pod tytułem „Vera”, za pośrednictwem Tutl Records. Cały materiał został napisany przez Elinborg, z wyjątkiem utworu „Sirm”, który artystka stworzyła wspólnie z Silvurdrongurem. Produkcją albumu zajmowali się głównie Eivør i Tróndur Bogason, oprócz „Jørð”, który powstał w koprodukcji z Hallurem Jonsonem, „Sjórok”  w koprodukcji z Hallurem Jonsonem i Hergeirem Staksbergiem oraz  „Vera” współprodukowanym i zmiksowanym przez Tronda Bersu i Kristoffera Bonsaksena. Album został zmiksowany przez Freda Ruddicka, z wyjątkiem kompozycji „Vera” zmiksowanej przez Tronda Bersu i Kristoffera Bonsaksena.

Mastering materiału wykonał Robin Schmidt. Projekt graficzny okładki przygotowała Kirstin Helgadóttir, zaś zdjęcie wykonała Lydia Hansen.

Na płycie wystąpili:

Andreas Restorff – wiolonczela w „Sjórok
Mikeal Blak – soundscaping w „Vón mín
Per Ingvaldur H. Petersen – dodatkowe udźwiękowienie i inżynieria w „Sirm
Silvurdrongur – wokal w „Sirm

Na albumie „Vera” (ang. Being) znajduje się sześć kompozycji wykonanych po farersku. Elinborg swoim melancholijnym i krystalicznie czystym głosem prowadzi nas przez pejzaże dźwiękowe mrocznych syntezatorów i elektronicznych bitów. Artystka wciąga nas w swój emocjonalny świat, śpiewając o miłości, złamanym sercu i głębokiej tęsknocie.

Album otwiera utwór „Jørð” (ang. Earth), w którym Farerka starała się uchwycić poczucie izolacji, samotność i zdezorientowania. Początek kompozycji (przez 1,5 minuty) brzmi jak ścieżka dźwiękowa do filmu postapo – jest mroczna, drapieżna i niepokojąca. Ukojenie przychodzi dopiero wtedy, gdy pojawia się anielski głos Elinborg, który staje się schronieniem przed doświadczaną grozą. „Napisałam tę piosenkę w 2020 roku, kiedy przebywałam na kwarantannie. Nie mogłam spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Czułam się bardzo samotna i zdezorientowana sytuacją, w jakiej znalazł się świat i wtedy napisałam ten tekst. Chciałam, aby produkcja uchwyciła chaos świata, który wówczas był, ale także ciszę, która otaczała ludzi, którym nie wolno było wyjść na zewnątrz” – wyjaśnia Elinborg.

Kolejna kompozycja to tytułowa „Vera” (ang. Being). „Ta piosenka powstała podczas doświadczania przeze mnie samotności. Starałam się uchwycić nastrój tego, jak czuje się ktoś kto zostaje sam po spędzeniu z kimś innym kilku lat razem” – mówi autorka. Dodam, że utwór został wyprodukowany przez norweskich producentów oraz członków Highasakite – Tronda Bersu i Kristoffera Bonsaksena. „Zawsze byłam wielbicielką Highasakitów i ich brzmienia, więc moim prawdziwym marzeniem było współpracować z nimi przy tym utworze” – dodaje farerska artystka.

Utworem numer trzy na omawianej płycie jest „Sirm” (ang. Light Rain). To historia miłosna. Elinborg tłumaczy, że: „Napisałam ten tekst ze Silvurdrongurem, który jest jednym z moich ulubionych artystów z Wysp Owczych. Próbowaliśmy wyrazić słowami uczucie bycia zakochanym i tego, jak może być ono piękne. W końcu to opis dwóch osób, które odnalazły siebie nawzajem”.

Przedostatnią piosenką na albumie jest „Sjórok” (ang. Sea Spray). Jest to kompozycja opowiadająca o nieosiągalnej miłości. „To pierwszy utwór, który napisałam na moją EPkę. Próbowałam wyrazić w słowach uczucie, którym nie pozwalam komuś od siebie odejść, i o tym jak samotne i apodyktyczne może być to uczucie” – informuje autorka.

Omawiany album zamyka utwór „Vón mín” (ang. My Hope), jest to równocześnie ostatnia piosenka, którą Elinborg napisała na tę EPkę. „Kiedy pisałam ten tekst myślałam o tym, że każdy od czasu do czasu potrzebuje wsparcia i pomocy. Chodzi o znalezienie bratniej duszy,  osoby, która podniesie cię, gdy upadniesz. Doskonale pamiętam moment, w którym pewnej późnej nocy siedzieliśmy z siostrą w sypialni w moim małym mieszkaniu w Kopenhadze pracując nad produkcją tego utworu. Wymyśliłem wówczas linię syntezatora arpeggio, którą pokochałam od pierwszej chwili, gdy ją usłyszałem i to okazało się być głównym akompaniamentem do tego utworu” – wspomina artystka.

Już pierwszy kontakt z albumem „Vera” uświadamia słuchaczowi jak ogromny artystyczny krok zrobiła Elinborg (w dobrą stronę) od wydanej pięć lat temu poprzedniej EPki. Jest to dowód, że artystka cały czas się rozwija. Zawartość jej najnowszej płyty odsłania fascynacje różnymi odcieniami przestrzennej elektroniki, muzyki syntezatorowej i eterycznym industrialem. Omawiany album cechuje mocno elektroniczne i nowoczesne dark electro popowe brzmienie z wzorowym budowaniem sensualnej atmosfery i napięcia oraz czarującymi liniami melodycznymi. Równocześnie wypełnione emocjami i nie pozbawione charakterystycznego pierwiastka odzwierciedlającego naturę Wysp Owczych. Muzyka młodej Farerki potrafi zaintrygować.

Zaufajcie mi, świat wykreowany na „Vera” pochłonie Was. Twórczość Elinborg jest hipnotyzująca i angażuje słuchacza na wielu emocjonalnych poziomach, odrywa od rzeczywistości i wywołuje nieziemskie wrażenia, którym trudno nie ulec. Melancholijną i liryczną muzykę Farerki otacza aura jakiejś tajemniczości, czegoś nieodkrytego. No, ale w końcu przecież artystka zanurza się w ocean wewnętrznych rozterek i osobistych emocji. Ponadto album „Vera” brzmi tak oryginalnie i wyjątkowo za sprawą nokturnowej atmosfery. Jest to muzyka do odczuwania i samotnego przeżywania. Zapewne nie byłoby tego, gdyby nie świetna produkcja, ale jeszcze bardziej gdyby nie zachwycający głos Elinborg, który potęguje doznania. Trudno jest się oprzeć jego urokowi. Produkcja i wokal sprawiają, że płyta brzmi spójnie i bardzo klimatycznie. Czekamy na więcej!

 

 

 

Elinborg :: Vera

1. Jørð (Earth) 5:42
2. Vera (Being) 3:12
3. Sirm (Light Rain) ft. Silvurdrongur 3:32
4. Sjórok (Sea Spray) 4:00
5. Vón min (My Hope) 5:20

 

 

 

 

Elinborg Pálsdóttir : facebook / TUTL / twitter / soundcloud / youtube


Elinborg :: Vera (recenzja)
5.0Wynik ogólny
Ocena czytelników 1 Głosuj